Otokoç, Azerbaycan ve Kuzey Irak’tan sonra Kazakistan yolunda

 

 AvisErbil Ofisi

Bakü ve Erbil derken

şimdi de Kazakistan'a gidiyor

 

Koç Holding şirketlerinden Otokoç bünyesinde faaliyet gösteren Avis, yurtdışı kiralama operasyonlarında Kazakistan vizesi peşinde. Otokoç Genel Müdürü Görgürn Özdemir ve üst yönetimin bufün yaptığı toplantı ile Türkiye'nin en büyük otomotiv perakende şirketinin 2012 tasblosu ve 2013 hedefleri belli oldu.

2012 yılını 66 bin 100 adetlik otomobil satışı ve 3 milyar liralık ciro ile kapatan Otokoç, Ford, Fiat, Volvo, Alfa Romeo, Jeep ve Lancia marka araç satışları gerçekleştirdi.

Rent a Car sektöründe Avis ve Budget firmalarıyla faaliyet gösteren Otokoç, Avis'in halen Kuzey Irak Erbil ve Azerbaycan Bakü'deki hizmet noktalarına bu yıl Kazakistan'ı eklemek için son düzlüğe girdi.

Perakende bazında da yurtdışı operasyon için çok çalıştıklarını ama buna uygun bir yer bulamadıklarını söyleyen Otokoç yönetimi, Romanya ve Bulgaristan gibi komşu coğrafyalarda perakende işine baktıklarını ama doğru noktayı bulamadıklarını belirttiler.

Yurtdışı perakende yatırımı 5 yıllık planlarına almadıklarını söyleyen Genel Müdür Görgün Özdemir, "ama fırsat çıkarsa, palanı değiştiririz" dedi.

TÜRKİYE'DE SATILAN HER 100 ARACIN 8'İNİ OTOKOÇ SATTI

Geçen yıl Türkiye'de satılan toplam araç sayısı 777 binin biraz üzerinde gerçekleşmişti. Bu araçların yüzde 8.1'ine denk gelen 66 bin adetin biraz üzerindeki aracın satışı Otokoç üzerinden gerçekleşti. Ford satışlarının yüzde 32'sini, Fiat satışlarının ise yüzde 28'ini Otokoç gerçekleştirdi.

Ford satışlarının bu kadar yüksek seyretmesi 12 bin adetlik rent a car satışı ile 3 bin adetlik kamu satışının 2012 yılında gerçeklmeşmiş olmasına bağlandı.

Aynı satışların bu yıl yapılamayacak olması Fodrd satışlarının 2013 yılında 32.500 adete inmesine yol açacak.

501 MİLYON TL YATIRIM YAPACAK, DOLAPDERE OTOKOÇ'U TAŞIYACAK

Geçen yılı 3 milyar lira ciro ile kapatan otomotiv perakende devi Otokoç, 501 milyon lira yatırımla satış ve kiralamada büyümeye devam edecek. Şirket, bu yatırımın 24 milyon lirası ile 8 yeni tesis açarken kiralık araç filosu için de 11 bin 500 yeni araç satın alacak. 

OTokoç'un 24 milyon TL'lik 2013 yılı yatırımlarında Dolapdere ve Ataşehir Otokoç tesislerinin taşınması ve yenilenmesi, Bursa ve Ataşehir Birmot, İstanbul Taşdelen ve Eskişehir'de iki yeni tesis yer alıyor. İzmir'deki Otokoç yatırımı gise 2014 yılında hizmete girecek.

KİRALAMADA YAKIN COĞRAFYADA BÜYÜYECEK

Otokoç'un sınırlarımıza yakın ülkelerde büyüme stratejisi doğrultusunda önce Azerbaşcan7da son olarak da temmuz ayında Avis'le Kuzey Irak'ta kiralama sektöründe konumlandıklarını, yakın bir dönemde Kazakistan'da da faaliyetlere başlayacaklarını belirten Özdemir, "Uzun yıllardır varolduğumuz Azerbaycan'da kiralama sektöründe yüzde 60 pazar payına sahibiz. Hızlı büyüme potansiyeli olan yakın ülkelerde varolma planlarımız var" dedi. 

TÜRKİYE'NİN BEŞİNCİ BÜYÜK OTOMOBİL SATICISI

Otomotiv pazarında satış bazında ilk dört markanın hemen ardından geldiklerini anlatan Özdemir, bu yıl 3,2 milyar lira ciro hedeflediklerini söyledi. 

 

PAZAR 2012 DÜZEYİNDE OLUR

"ÖTV artışının ve model yılı geçişi değişikliğinin gerçek etkisini bu yıl hissedeceğiz. Avrupa krizi nedeniyle arz talep dengesizliği yaşanacak. Bu yüzden pazarın 2012 yılı ile benzer sonuçlanacağını tahmin ediyoruz.” diyen Özdemir, 8 yeni tesis, 6 tesis yenileme ve 25 araç kiralama ofisi açacaklarını, 164 hizmet noktası ulaşarak çalışan sayısının da 2 bin 350 olacağını dile getirdi. Otokoç bu yıl 32 bin 500 Ford, bin 900 Volvo, 28 bin 200 Fiat, 660 Alfa Romeo, Lancia ve Jeep ile 23 bin 500 araç kiralaması gerçekleştirmeyi hedefliyor. Şirket bu yılın sonunda kısa süreli kiralama tarafında Avis'te 4 bin 550 araç parkına, Budget'ta 49 bin 950 araç parkına uzun süreli kiralamada ise yüzde 15 büyüme ile 17 bin araç parkına ulaşmış olacak. Bu yıl ayrıca 16 bin ikinci el araç satışına aracılık etmesi planlanıyor. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz