Otokar TSK’ya 228 milyon liralık Cobra yapacak

 

 

Koç Holding iştiraki Otokar, Türk Silahlı Kuvvetleri için 4×4 Cobra tipi Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç tedarikini kapsayan 227 milyon 900 bin lira tutarındaki ihalenin lehine sonuçlandığını açıkladı. Şirketten KAP'a yapılan açıklamaya göre, söz konusu ihale ile ilgili teslimatların, 2013 yılından başlayarak partiler halinde 2015 yılında tamamlanması planlanıyor. 

Otokar'ın son mali tablolarına göre brüt satışlarının yüzde 32'sine karşılık gelen ihale bedelinin açıklanması sonrası hisseler yüzde 8.44 primle tavan fiyat olan 51.40 liraya kadar yükseldi. 

AMFİBİK VERSİYONU DA VAR

Otokar Cobra, Otokar'ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından silahlı kuvvetlerin zırhlı tekerlekli araç (ACV) ihtiyacı doğrultusunda geliştirildi. 9 personel taşıma kapasiteli lastik tekerlekli 4×4 Cobra Zırhlı Aracı farklı tiplerde üretilebiliyor. Aynı zamanda amfibik versiyonu da bulunuyor. Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı için Otokar şirketi Kazakistan Engineering şirketi ile 2011 yılında yapılan anlaşma doğrultusunda ortak lisanslı üretim de yapılıyor. Cobra ilk kez Güney Osetya Savaşı'nda muhabere alanında kullanılmıştı.

* Silah: 12.7 mm makineli tüfek

* Motor: V8 190 beygirlik dizel

* Boş ağırlık: 4.8 ton

* Depo kapasitesi: 145 litre

* Harekat menzili: 550 km

* Azami hızı: 110 km/s

 

Kaynak: Vatan Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz