Otoajanda radyoda bu hafta; Infiniti, Passat, Leon’un sırları

Otomobil, motosiklet ve yola dair herşey radyogedik, otoajanda radyo programında. Her Perşembe 17.00-18.00 arasında canlı olarak gerçekleşen program, aynı zamanda 7 gün 24 saat podcast yayın olarak da dinlenebiliyor. Bu hafta programda faizler ve dövizdeki değişimin otomobil satışlarına etkisi nasıl olacak? Infiniti markasının Avrupa ve Türkiye’den çıkmak zorunda kalmasının nedenleri, otomotiv üretiminde Türkiye’nin Avrupa sıralaması değişir mi? Yerli olarak üretilmesi bir süredir gündemde olan VW Passat nasıl bir otomobil ikinci elde Passat neden tercih ediliyor? gibi konular ele alındı.

Tamamını aşağıdaki linkten dinleyebileceğiniz programda dile getirilen konular özetle şunlar oldu;

  • “Faizlerin düşmesi otomobil satışlarını doğrudan etkilemeyebilir. Beklentiler var; vergi indirimleri başka bir şekilde yeniden gündem olur mu, kur ve faiz değişimine bağlı olarak artan stok baskısı ile daha iyi kampanyalar düzenlenir mi? gibi.
  • Nissan’ın ABD pazarı için geliştirdiği lüks otomobil markası Infiniti Avrupa’dan çekilmek zorunda kaldı. Aslında 2016 yılında tüm Avrupa’da sadece 13 bni adet satılan ve bu da Avrupa’da en yüksek satış rakamı olan markanın premium ev sahibi rakipleri Mercedes, BMW, Audi ya da Porsche karşısında tutunması kolay değildi. Başka markalar da geçmişte Avrupa’dan dönmek zorunda kaldı. Türkiye’de ise bu markayı da elinden çıkarmak zorunda kalan Bayraktar Holding için 2019’da Citroen ile birlikte ikinci marka kaybı oluştu. Elinde sadece Subaru markasının distribütörlüğü kaldı.

Türkiye otomotiv üretiminde altıncı sırada

  • Passat’ın yerli üretim olup olmayacağı; Volkswagen markasının Türkiye’de üretim yapıp yapmayacağı tartışıladursun Passat Türkiye’de neden çok tercih ediliyor sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz. Tüketicilerin Passat alma nedenleri nelerdir?
  • LPG de indirim oldu, motorin ve benzine sıra gelecek mi? Brent petrolün fiyatı Şubat ayı rakamlarına paralel ilerliyor. Bunun akaryakıt fiyatlarına olumlu yansıması beklenebilir. Akaryakıt istasyonları ise bu alandaki kar daralmasına yakalanmamak adına yeni iş modelleri ile karlılığı arttırmaya çalışıyor.
  • Türkiye otomotiv üretiminde altıncı sırada; Almanya, İspanya, Fransa, Rusya, İngiltere’nin ardından gelen Türkiye’yi Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve İtalya yakından izliyor.

Otoajanda radyo programını her hafta canlı ya da podcast olarak radyogedik.com, Soundcloud uygulamasından aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz

 

OTO AJANDA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz