OSD, Ulaştırma Bakanı’yla görüşecek

 

Geçtğimiz hafta yapılan Türkiye Ticari Araç Fuarı Comvex'de  bu alanda üretim yapan Türkiye'deki şirketlerin yöneticileriyle de görüştük. Hepsinin gündeminde özellikle 2013 yılında 200 bin adeti bile bulmayacak hafif ticari araç pazarının durumu vardı.

Türkiye'de 2000 yılından bu yana üretilen hafif ticari araçların artık uluslararası arenada rahatlıkla rekabet edebilen modeller haline geldiğini ve Amerika dahil dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilebildiğine dikkat çeken sektör yetkilileri, iç pazardeki küçülmenin yeni yatırımları etkilemesinden korktuklarını dile getirdiler.

Ford Otosan'ın yeni nesil Transit modeliyle, yeni Courier modelinin yatırımını sürdürüyor olması, Fiat'ın ABD'ye gitmek üzere Dodge Ram için yeni Doblo yatırımı sevindirici. 

Ama buna karşın tamamen Türkiye'nin Otosan'ın çabasıyla ortaya çıkan Connect yatırımının da İspanya'ya kaydırıldığını unutmamak gerekiyor.

Yetkililer, hiç bir fabrika ve yatırımın uzun vadede garantisi olmadığını belirterek, iç pazar yatırımları her zaman destekler. güçlü iç pazar koşulları yeni yatırım çekmede önemli. Hafif ticaride Avrupa'nın en büyük üreticisiyiz. Bu gücü kaybedecek politikalar, ihracatı kötü etkiler. Yerli markanın yaratılmaya çalışıldığı bir perspektifte eldeki yerlinin kaçırılmaması gerektiğinin altını kuvvetle çiziyorlar.

 

Bu arada üreticilerin bu alandaki yaklaşımlarının Ankara tarafından pek algılanmadığı zannediliyor. Bürokrasinin Türkiye'nin ihracat gücünde önemli gedik açabilecek böyle bir eksikliği giderme konusunda isteksiz olmayacağı düşünülüyor. Dikkatlerden kaçıyor denen bu durum için sektörün çatı örgütü Otomotiv Sanayii Derneği yöneticileri de Ankara'nın kapısını aşındırıyorlar.

 

Ulaştırma Bakanı’nıyla görüşecekler

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen ile Genel Sekreter Prof. Dr. Ercan Tezer, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşmeyi bekliyor. Görüşmenin bu hafta içinde yapılması bekleniyor.

Bu görüşmede hafif ticari araçlara yönelik uygulamaların mimarı olarak gösterilen Ulaştırma Bakanlığı teknokratlarının ikna edilmesi amaçlanıyor.

 

Türkiye'nin yılda 1.1 milyon adetlik otomotiv üretiminin 450 bin adetini oluşturan hafif ticari araçlar 850 bin adetlerde kapanması beklenen pazarda 200 bin adetin altında satış rakamına sahipler.

Ford Transit, Fiat Doblo, Fiat Fiorino türkiye'de üretilip, bu segmentte en çok satan modeller durumunda. Ford Otosan, Transit modelinin dünyadaki ana üretim üssü. Fiat da Doblo ve Fiorino modellerinin üretim üssü konumunda.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz