Opel’in yeni üstsüzü 170 hp’lik 1.6 SIDI motorla geldi

 

Opel'in yeni üstsüzü Türkiye'de

 

Alman marka Opel, Adam'dan sonra nich pazarlardan birine daha yeni bir modelle giriş yaptı.

Adam modeliyle küçük sını ta adından sözettiren Opel, şimdi de Cascada ile üstsüz kompakt sınıfa yeni bir model sunuyor.

Opel'in en önemli avantajı ise yeni Cascada'yı 1.6 litre hacimli yeni nesil SIDI Turbo ECOTEC motorla getirmesi. cBu motor OPel için de yeni bir motor ve ilk kez bir Opel otomobilinhde kullanılıyor. Bu motoru önümüzdeki dönemlerde diğer Opel modellerinde de göreceğiz ve asıl o zaman markaya katkısı belli olacak.

 

ZARİF, KUMAŞ TAVANLI BİR OTOMOBİLİNİZ OLSUN İSTERSENİZ

Opel bayilerinde satışa sunulan yeni dört mevsim cabrio modeli Cascada, zarif, uzatılmış bir siluete ve yüksek kaliteli bir kumaş tavana sahip, dört kişilik bir otomobil. Cascada, yalnızca boyutlarıyla (uzunluk: yaklaşık 4.696 mm; genişlik: 2.020 mm, aynalar dahil) değil aynı zamanda cazibesi, üst sınıf teknolojiler ve sunduğu pek çok özellikle de orta sınıf bir cabrio. 

50 km/s’e kadar hızlarda bile tek dokunuşla 17 saniyede açılan kumaş tavanı tüm yolculara açık havada otomobille yolculuk keyfi sunabiliyor.

Elektrikli emniyet kemeri uzatıcılar, elektrikli Kolay Giriş Sistemi, özel napa deri döşeme, havalandırmalı koltuklar ve görünmez güvenlik sistemleri gibi özellikler, hayatı konforlu ve güvenli hale getirmek üzere bir araya getirilmiş. 

Cascada’nın yapısında ağırlığını sınırlayan magnezyum parçalar kullanılıyor ve arka cam penceresi, bugüne dek yalnızca lüks roadster otomobillerde mevcut bir uygulamayla, kumaşla birleşiyor. Cascada’nın kumaş tavanı ayrıca dış ve iç astarlar arasına yerleştirilen özel bir polyester muflon tabakasının sağladığı yüksek akustik ve termal yalıtım özelliklerine sahip. 

Black, Malbec-Red ve Sweet Mocca olmak üzere üç farklı renkte kumaş tavan sunuluyor. Bunlar, sportif Blue Buzz’dan zarif Phantom Grey ve lüks Dark Mahagony renklerine uzanan 10 gövde rengiyle combine edilebiliyorlar.

280 LİTRELİK BAGAJ ALANI

 

Tavan kapalı iken 280 litre olan bagaj hacmi kumaş tavan açıldığında 380 litreye çıkıyor. Bu rakamlar Cascada’yı bagaj alanı anlamında en başarılı cabrio modelleri arasında konumlandırıyor. Yük hacmini artırmak veya uzun nesneleri (örn. snowboard veya kayak takımları) taşımak için Opel Cascada, 50:50 bölünmüş arka koltuk sırtlıklarını elektrikli olarak çözen ve aşağı katlayan FlexFold sisteminden faydalanıyor. Metal tavanlı cabrio otomobillerde sunulamayan bu özellik, bagaj bölmesinin kapasitesinin 750 litreye çıkarılabilmesine ve 1.818 mm uzunluğunda nesnelerin bile taşınabilmesine imkan sağlıyor.

 

Her tür havada dört mevsim kullanılabilecek bir cabrio olan Opel Cascada, kış mevsiminde bile günlük kullanıma imkan tanıyan özelliklere sahip. Kumaş tavanının termal yalıtımına ek olarak Cascada aynı zamanda ısıtmalı bir direksiyon simidi, önceden ısıtma ve hızlı ısıtma sistemleri ile otomobilin günlük kullanışlılığını ortaya koyan diğer özellikleri sunuyor.

 

Yeni orta sınıf Opel Cascadanın etkileyici ayakizi kontrol ve dengenin yanı sıra otomobilin görsel çekiciliğini de artırıyor. Dingil mesafesi (2.695 mm) Insignia’nın dingil mesafesinden yalnızca 40 mm kısa. Ön ve arka iz genişlikleri 1.587 mm. Ön iz genişliği Insignia’nın ön iz genişliğinden 2 mm daha geniş.

 

Cascada’nın ön aksı, ilk olarak Insignia OPC için geliştirilmiş olan bir HiPerStrut (Yüksek Performanslı Helezonlu Amortisör) süspansiyon düzeniyle, Opel'in en iyi şasi teknolojisine standart olarak sahip. HiPerStrut, sönümleme ve yönlendirme işlevlerini ayırarak optimum çekiş ve dönüş hassasiyetinin yanı sıra tüm yol koşullarında daha düşük tork kumandası ve daha iyi yol tutuş sağlıyor.

 

Opel’in 3 farklı ayara (Standard, konfora yönelik Tour ve Sport modları) sahip tümüyle adaptif şasi kontrol sistemi FlexRide da elbette Cascada’da mevcut. Bu sistem, farklı sürüş koşulları ve sürüş tarzlarının yanı sıra sürücünün seçtiği tercihlere kendini otomatik olarak uyarlayarak sürüş kalitesini, kontrolü ve güvenliği artırıyor. Opel Cascada 17 inçten 20 inçe kadar jantlarla donatılabiliyor. 

 

 

YENİ NESİL 1.6 SIDI TURO ECOTEC BENZİNLİ MOTORLA 100'DE 6.3 LİTRE TÜKETİM

Geçtğimiz hafta Türkiye lansmanı yapılan Cascada’nın 1.6 SIDI Turbo ECOTEC benzinli motoru ve tasarruflu 165 bg’lik 2.0 CDTI, 6 ileri otomatik şanzımana sahip motoru test edildi.

Markanın son dönemdeki en önemli yenilği olarak kabul edilen 1.6 SIDI Turbo ECOTEC motor, 4.250 ila 6.000 devir arasında 170 beygir güç ve bir overboost işlevi sayesinde 280 Nm’ye kadar tork üretiyor; bu rakam, bu güç kategorisindeki bir 1.6 Turbo motor için en iyi tork değeri. Bu motor, Start/Stop sistemli, 6 ileri otomatik şanzımana sahip. 1.6 SIDI Turbo ECOTEC motor aynı zamanda performans (son hız 222 km/s ve 0-100 km/s ivmelenme 9.6 saniye) ve yakıt ekonomisi (6.3 litre/100 km, 148 gr/km CO2) arasında iyi bir denge vaat ediyor.

165 beygirgücündeki 2.0 CDTI dizel motor seçeneğinde, 6 ileri otomatik şanzıman da sunuluyor. Bu motor, overboost devreye girdiğinde 350 Nm’ye kadar tork üretebiliyor.

 

10 İŞLEVLİ ADAPTİF İLERİ AYDINLATMA SİSTEMİYLE GELİYOR

Cascada, 10’a kadar otomatik işleve sahip akıllı AFL+ Adaptif İleri Aydınlatma sistemini, yeni geliştirilmiş işlevleriyle (geliştirilmiş Trafik İşareti Tanıma ve Şeritten Ayrılma Uyarısı, yeni bir Takip Mesafesi Göstergesi ve Önden Çarpma Uyarısı) ikinci nesil Opel Eye ön kamerayı, park manevralarını kolaylaştıran bir geri görüş kamerası ve bir Gelişmiş Park Yardımı sistemini, ultrasonik tabanlı bir Yan Kör Nokta Uyarı Sistemini, ergonomik ön koltukları, ısıtmalı direksiyon simidini ve Yokuş Kalkış Desteğini içeriyor.

Almanya’da tasarlanan ve geliştirilen Cascada, Opel’in Polonya’nın Gliwice kentindeki teknoloji harikası üretim tesisinde üretiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz