Opel’in satışında Merkel devrede

0

Fransız otomotiv grubu PSA/Peugeot-Citroen’in, Alman Opel’i General Motors’tan satın alıp kendi bünyesine katacağına ilişkin haberler otomotiv gündemine bomba gibi düştü. PSA, GM ile yapılan görüşmeleri doğrularken, Almanya’daki siyasiler ve sendikalar bu duruma tepki gösterdi. Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, Opel’in Fransızlara satılmasını kabul edilemez olarak değerlendirdi. Almanya’daki işçi sendikaları ise satın alma işlemi sonunda binlerce kişinin işsiz kalacağını hatırlattı.

Almanya’da Opel’in satılma planlarının hoş karşılanmaması, iki dev şirketin patronlarını harekete geçirdi. Paris merkezli PSA’nın CEO’su Carlos Tavares, durumu birinci ağızdan anlatmak için Alman sendikalarından ve aralarında Şansölye Angela Merkel’in de bulunduğu politik liderlerden görüşme talep etti. Tavares’in mevkidaşı GM CEO’su Mary Barra ise Opel’in Frankfurt yakınlarındaki genel merkezini bizzat ziyaret ederek bilgi aldı.

Bünyesinde Peugeot, Citroen ve DS markaları bulunan PSA, Opel’i satın alırsa Volkswagen Grubu’ndan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci otomotiv şirketi haline gelecek.

Analistler ne diyor?

Opel’in PSA’nın kanatları altına girmesi konusunda analistler ikiye ayrılıyor. Bazı analistler, birleşmenin ardından üretilecek ortak platformlarla daha fazla modelin ortaya çıkacağını ve rekabetin zor olduğu bu alanda şirketin elinin güçleneceğini söylüyor. Buna karşı çıkan analistler ise birleşmenin ardından kapasitelerin düşeceğini ve çok sayıda kişinin işine son verileceğini vurguluyor. Satışın ardından Opel efsanesinin bitebileceği de konuşuluyor.

Konu ile ilgili diğer haberlerimize de göz atın:

Peugeot, Opel’i satın mı alacak?

Opel’in PSA görüşmeleri ile ilgili ilk açıklaması

Opel satışı için geldi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here