Opel’in 23 modelli atağından biri daha kendin gösterdi. İşte yenilenen Meriva…

 

 

İlk kez 2003 yılında piyasaya çıkan Opel'in küçük minivanı, 2010 yılında yenilenmişti. İkinci nesliyle birlikte flexdoor adı verilen koltuk sistemiyle pratik bir monospoce yapısı sunan araç, eşya gözlerindeki çözümleriyle de kriter olacak özellikler sergiliyordu.

Opel, yeni yılla birlikte makyajladığı Meriva'yı yenilenen ön yüz ve yeni dizel motor ailesinin ikinci üyesi olarak yollara çıkarmaya hazırlandığını duyurdu.

Artık Meriva'da da yeni piyasaya çıkan Insignia'da kullanılan ön yüz ve özellikler bulunuyor. Led ağırlıklı gündüz farları, krom ön ızgara ve bineklerden ayıran ince metal bir trim dikkat çekiyor.

TÜRKİYE'YE NE ZAMAN GELECEK? 

Opel'in minivan tipi otomobili Meriva da yenileniyor. Yenilenen Meriva, Alman markanın Euro6 136 beygir güç üreten 1.6 litrelik dizel motoruyla yola çıkacak ikinci modeli olacak. Dünya lansmanı ocak ayının ikinci yarısında Brüksel Otomobil Fuarı'nda yapılacak olan yeni Meriva, bu lansmanın ardından Avrupa pazarlarına paralel mart ayında Türkiye'yede de satışa sunulacak.

1.6 LT CDTI DİZEL MOTORLA GELECEK

Opel mühendisleri, yeni motoru Insignia ve Astra gibi çok satan modeller yerine önce Zafira, ardından da ikinci olarak Meriva gibi iki ale otomobiline uygulamayı daha doğru bulmuşlar. Tabii Opel yetkilileri, yeni dizel motorunu zaman içinde 1.3 ve 1.7 litrelik dizel motorların yerini alacağını söylüyorlar. 

Bu yeni sessiz dizel motor 136 beygirgücünde ve 320 nm torka sahip. 100 km ortalama kullanımda 4.4 litre yakıt tüketim değeri açıklanan yeni dizel motor, markanın önceki 1.7 litrelik dizel moturuna göre çok daha iyi sonuçlar sunuyor. Hızlanma değrelerinden, yakıt tüketimine tüm verileri 1.7 lt dizel motordan daha iyi ve motor hacimi nedeniyle Türkiye için de vergi avantajı devreye giriyor.

Meriva'da 1.4 litrelik 120 ve 140 beygir güçlerinde benzinli motor seçenekleri de bulunacak. Türkiye'ye getirirler mi belinmez ama LPG seçeneği de Opel'in motor yelpazesinde yer alıyor. Insignia modelinde tercih edilmeyen LPG'li motor seçeneğinin MEriva'da da ithal edilmeyeceğini tahmin ediyoruz.

INTELLİLİNK MERIVA'DA DA OLACAK

Opel'in araç içi eğlence ve haberleşme sistemi Intellink, yeni Meriva'da da olacak. Ön panelin üst kısmına yukarıdan ucu girecek şekilde ama dıştan da ayrı bir koruyucu katman ile kahalı olarak konulan navigasyonu da barındıran intellilink sistemi, geri görüş kamerası, harita, bluetooth bağlantısı, internet gibi özellikler içeriyor ve 7 inç büyüklüğünde.

Yeni Meriva'da arka kapılar alışılmışın tersi yöne açılarak araca girişi kolaylaştıran bir dizayna sahip. Ama bu kapılar Ford B-Max'deki gibi kaydırmalı değil, menteşeli.

Bu arada OPel, yenilenen Meriva ile birilkte 50 milyon euro yatırımla geliştirdiği yeni 5 ve 6 ileri şanzımanları da devreye alıyor. Artık Opel'in manuel şanzımanları da daha etkili geçişlerle aracın güç ve tasarruf oranını belirleyecek dişlilere ve dişli oranlarına sahip olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz