Opel’lerde 1.2 benzinli, 1.5 dizel motorlar siparişe açıldı

Opel’in son patronu PSA, Alman markanın yeni X modellerine 1.2 puretech ve 1.5 Bluhdı motorlarıyla EAT8 adlı Aisin şanzımanı monte etti. Opel X dosyasında PSA dönemi başladı olarak değerlendirilen yeni dönem, Almanya’nın Mainz kentindeki Opel Arena’daki başlama vuruşuyla start aldı. Opel, 1 Eylül tarihinde zorunlu olacak yeni WLTP yakıt tüketimi ve RDE emisyon testlerine 64 motor ve şanzıman kombinasyonuyla hazır olduğunu açıkladı. işte Opel X-Champs etkinliğinin tüm detayları ve Genel Küdür Özcan Keklik’in açıklamaları:

X ailesinde yeni dönem

Opel X ailesinde görev üstlenen tüm motor şanzıman seçenekleri Euro 6d-TEMP emisyon standartlarına uyum gösterecek. Ama bu sadece bir başlangıç. 2020 yılında Opel’in Almanya’daki Eisenach fabrikasından ilk plug in hybrid Grandland X banttan inecek.

Alman otomobil üreticisi 2024 yılına kadar tüm modellerinde bir elektrikli seçenek sunmayı hedefliyor. Avrupa’da Opel satışlarının yüzde 25’i, X ailesi satışlarından oluşuyor. Şirket 2021 yılında bu rakamı yüzde 40’a yükseltmeyi planlıyor.

Opel’in Türkiye’de de giderek daha çok tercih edilen X kodlu araçları, sonbahardan itibaren 1.2 lt 130 hp’lik Puretech benzinli ve 1.5 lt Turbo D dizel motorlara sahip olmaya başlayacak.

Aynı dönemde PSA’nın bu iki motoruyla kombine EAT8 otomatik şanzıman da Opel X ailesinde satın alınabilecek.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, yeni motorlara sahip X ailesinin bu yılın son aylarında Türkiye pazarına “yumuşak giriş” yapacağını söyledi.

Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Mainz’da Opel’de PSA motorlarının startını veren X-Champs etkinliğinde görüştüm. Keklik, etkinlikte Opel’in yeni döneminin başladığını belirterek, önümüzdeki yıllarda istenilen sonuçlara ulaşılacağını söyledi

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik

Filoda olmamamız satışları düşürdü

Genel müdür Keklik ile Opel’in Türkiye’de son 2 yıldaki kan kaybını da konuştuk. 2 yıl önce 54 bin adetin üzerinde gerçekleşen Opel satışlarının geçtiğimiz yıl 45 binlere indiğini, bu yılki hedefin ise 32 bin adetler olduğunu dikkate aldığımızda bu düşüşün nedenini sorduk.

Keklik, Türkiye otomotiv pazarının özellikle son 2 yılda nitelik değiştirdiğini belirterek, şunlar söyledi:

“Biz 2 yıl önce filo pazarında yüzde 10-15 lerdeydik. Geçen yıl ve bu yıl filodaki payımız düştü. Aynı dönemde Türkiye otomotiv pazarında gilo payı giderek büyüdü. Bazı markaların satışlarının yüzde 50’ye yakını filo satışlarından oluşmaya başladı. Biz buna ayak uyduramadık. ürünlerimiz de eskimeye başladı. Yeni modellerimiz olan SUV ailesinin filodaki tercihi de yeni gelişmeye başladı. Bizim X ailesi henüz filoda yok. Filolar için rakipler kadar uygun fiyat veremiyoruz. Bu nedenle satışlarımızda sadece perakende ağırlığı nedeniyle düşüş görünüyor.”

Opel’de PSA motor ve şanzımanları dönemi başlıyor.

Torbalı’nın bir kısmı satılık

Genel Müdür Özcan Keklik’e İzmir arazisinin satışını da sorduk. Keklik, Haberin bir kısmının doğru olduğunu, arazinin geçen yıl boşalttıkları park sahasını satışa çıkardıklarını söyledi. Satış için yetki verdikleri emlak şirketinin bir satış sitesine de ilan verdiğini ama henüz talip olmadığını söyleyen Keklik, genel müdürlüğün İstanbul’a taşınması konusunda ise alınmış bir karar bulunmadığını da açıkladı.

Opel’in Torbalı tesislerinin 140 bin metrekare üzerinde bulunduğunu, bunun 70 bin metrekareye yakın kısmının park alanı olarak bir yıl önce boşaltıldığını ve şimdi satışa çıktığını ifade eden Keklik, “Kalan kısımda faaliyetlerimiz sürüyor. Yedek parça depomuz ve genel müdürlüğümüz bu alanda. Satışını düşünmüyoruz. Önümüzdeki yıllarda yeni patronlarımızın ne karar alacağını bilemem. Belki de başka ve yeni bir uluslararası görev de alabilir tesisler” bilgisini verdi.

Opel modellerinde PSA motor ve şanzımanları

Grandland X modelinde göreve yeni başlayacak yeni 1.5 litrelik 130 hp güç ve 300 Nm tork sunan motor kilometre başı saldığı 110 gr. karbondioksit ile Euro 6d-TEMP koşullarını yerine getiriyor.

Yeni 8 ileri tam otomatik şanzıman ile birleştirilen yeni motorun elde ettiği tüketim değerleri ise şu şekilde açıklandı: Şehir içi: 4.7 litre/100 km, şehir dışı: 4.0 litre/100 km, ortalama: 4.2 litre/100 km.

Bu ay siparişe açılıyor, kasımda teslimler başlıyor

Ülkemizde Temmuz ayından itibaren sipariş edilebilen yeni motor-şanzıman seçeneğinin showroomlara geliş tarihi ise Ekim olarak açıklandı.

Ülkemizde 1.2 litre 130 hp benzinli ve 1.5 litre 130 hp dizel motor seçenekleri ile satılacak Grandland X’in başlangıç fiyatı 201 bin 400 TL.

Opel X Ailesi PSA kombinasyonuyla yola devam edecek. Ardından hibrit motorlu Grandland X geliyor.

WLTP ve RDE:

Yeni dönem yakıt tüketim testleri ile daha gerçekçi tüketim ölçümleri

Otomotiv sektörü Euro 6d-TEMP emisyon kısıtlamalarının yanı sıra emisyon ve tüketim ölçümlerine getirilen yeniliklerehazırlanıyor.

Gerçek tüketim koşullarını pek de yansıtmayan NEDC tüketim testi yerine 1 Eylül 2018’de tüm otomobiller için WLTP testi zorunlu oluyorWLTP adlı bu test daha dinamik, daha hızlı ve daha uzun sürede gerçekleştirilen bir test.

Bu test NEDC gibi laboratuar ortamında gerçekleştirilmesine karşın test yapısı gerçek sürüşe daha uygun şekilde tasarlandı. Böylece otomobil müşterilerine daha şeffaf ve isabetli tüketim veriler iletilecek.

Ayrıca artık her motor-şanzıman kombinasyonu hem baz model, hem de en üst donanım seviyesinde test ediliyor. Böylece müşteriler donanımın tüketime etkisini de net şekilde görebilecek.

WLTP testi kaçınılmaz olarak tüketim ve emisyon test verilerini artırsa da bu veriler müşterilerin günlük hayata karşılaşacakları verileri gerçekçi şekilde yansıtacak.

WLTP testine emisyon değeri ölçümleri için RDE testi eşlik ediyor. Bu ölçümler için test edilecek otomobile taşınabilir emisyon ölçüm sistemi takılıyor ve kritik ölçümler gerçek zamanlı olarak yapılıyor. RDE testi sırasında yükseklik, yokuş aşağı, yokuş yukarı seyir ve otoban, şehir içi gibi yol şartları da dikkate alınıyor.

Emisyon ve tüketim ölçümlerinin ve sınırlamalarının önemli değişimler gösterdiği bu süreçte Opel, X ailesinin yanı sıra Avrupa genelinde sunduğu tüm modellerinin 79 farklı motor-şanzıman seçeneğinde de tüm standartları karşıladığını açıkladı.

Orta sınıfta Peugeot’nun yeni hamlesi: D Plus’a göz kırpmak isteyen, sportif sedan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz