Opel, X Dosyası’nı açıyor

0
145
Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik

2016 yılını 55 bin adetlik satışla Türkiye otomobil pazarının üçüncü büyüğü olarak tamamlayan Opel, 2017 yılında 65 bin adet yakın otomobil satmak istiyor. 2017 yılını artan ÖTV oranları ve artan kurlar nedeniyle bu yıla göre yüzde 15 küçülme öngörüsünü dile getiren Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, hem geçmiş yılı değerlendirmek hem de yılın ilk çeyrek öngörüleriyle yeni model bilgilerini paylaşmak için otomotiv basınıyla biraraya geldi. Toplantıda Opel, X Dosyası’nı açıyor denecek sonuçlar çıktı.

2017 yılında 5’i Türkiye’de yollara çıkacak 7 yeni model ile Opel’in atak yapacağını söyleyen Keklik, “Pazar 850 bin adetlere iner. Bu yıla göre yüzde 10-15 gerileme olur. Ama biz Opel olarak 60-65 bin adetlerde otomobil satma hesapları yapıyoruz. Yeni modellerimiz ve tüketicilerin yüksek talep gösterdiği dizel-otomatik kombinasyonunu pek çok modelimizde sunuyor olmamız, ivmelenmemizin de en büyük gücü olacak.” dedi.

Opel’in 2017 yılındaki yeni modellerinin içinde B crossover Crossland X ile Grandland X modelleri yeni Insignia ile öne çıkacak. Mokka X ile de büyüdüğü hatırlandığında akıllara televizyonların X Files dizisini getiriyor.

2017 Opel Insignia modelinde 4×4 özelliği sunan versiyon da olacak.

Opel satışları yüzde 18 arttı

Ülkemiz binek otomobil pazarının 2016’da bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4,3 arttığının altını çizen Opel Türkiye Genel Müdürü, pazarın ve Opel’in 2016 performansını şöyle anlattı: “Temmuzun ikinci yarısı otomotiv sektörü için zor geçti. Ancak Ağustos ile birlikte toparlanmaya başlayan pazar, Kasımda bir önceki seneye göre yüzde 44 büyüyerek rekor kırdı. Yıl sonunda toplam pazar yaklaşık 984 bin adet olarak gerçekleşti.

Opel ise aynı periyotta satışlarını geçen yıla göre yüzde 18 artırarak ülkemizin en çok tercih edilen ilk üç markası içinde yer almayı başardı ve 2016 yılı sonunda binek araç pazarında yüzde 7,3 pay elde etti. Opel’in 2016 satışlarının yüzde 50’sinden fazlası Astra modelinden geldi.

OPEL modellerinin 2016 yılı satış rakamları

  • Astra Sedan 22 bin,
  • Astra HB 9 bin 500,
  • Corsa 11 bin 250,
  • Insignia 7 bin 400 ve
  • Mokka 4 bin 500 adet olmak üzere
  • toplam 55 bin 471 adetlik satış rakamına ulaşmayı başardı.
Yeni Insignia’nın kokpiti, yeni teknolojilerin kendine yer bulduğu bir alan oldu.

Opel’in 2017 pazar payı hedefi yüzde 8,5

Özcan Keklik, 2017’de Opel olarak hedeflerinin daralacak binek otomotiv pazarında büyüyerek yıl sonunda yüzde 8,5 üzerinde dolaylarında bir pazar payı elde etmek olduğunu açıkladı. Buna göre 850 bin adetlik pazarın 640-650 bin adetinin binek otomobillerden oluşacağı üzerine hesap yaptıklarını dile getiren Keklik, yeni model atılımlarının büyümlerini destekleyeceğini söyledi

2017’de Opel, X Dosyası’nı açıyor

Opel 2017 yılında, 2020’ye kadar 29 yeni model ve 17 yeni motor sunacağı büyük ürün atılımı kapsamındaki 7 yeni Opel bu yıl yollara çıkacak.

Opel’in X dosyası açılıyor, X Dosyası’nı açıyor

Yeni Insignia’ya 1.5 benzinli, 1.6 dizel motor seçeneği geliyor.
Bu modellerin başında Opel’in yeni amiral gemisi Insignia Grand Sport var. Yeni Insignia kullanılan hafif materyaller ve geliştirilmiş mühendislik çözümleri sayesinde 175 kg’a kadar hafiflemiş. Bu, sürüşte çeviklik ve hassasiyete doğrudan etki ediyor.

Tork vektörleme sistemine sahip dört çeker sistemi gibi teknoloji özelliklerini bünyesinde barındıran yeni Insignia Grand Sport, 1.5 165 hp benzinli ve 1.6 136 hp dizel motor seçenekleriyle ilgiyi çekmek istiyor.

Bu modelin Dünya prömiyeri Mart 2017’de Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yapılacak. Ülkemizde ise Nisan sonunda İstanbul Otomobil Fuarı’nda meraklıları ile buluşacak.

Haziran’da satışa çıkacak, 6 ayda 5500 adet satacak

Ülkemizde 2017 satış hedefini 5.500 adet açıklayan Özcan Keklik, Haziran ayında satışlara başlamayı planladıklarını belirtti.

Diğer bir yeni model yeni Insignia’nın Sports Tourer modeli olacak. Bu model Opel’in yeni tasarım dilini belirleyen Monza Konsept’ini yansıtıyor. Yeni Insignia Country Tourer 4×4 ve off-road tarzı ile ana yollardan çıkmayı sevenlerin eçenekleri arasına girmek istiyor.

Bu iki model de 2017 üçüncü çeyreğinde satışa sunulacak.

Opel’in ilk defa Mokka X ile anmaya başladığı “X” takısına sahip olacak yeni modelleri B ve C crossover modelleri Crossland X ve Grandland X olacak.

Opel Genel Müdürü “X”i geleneksel gövde tasarımlarına göre daha cesur, daha maceracı ve dayanıklı bir karakteri vurgu olarak tanımlıyor ve şöyle açıklıyor:
“Opel’in yeni nesil segment kimliği olan X, klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgeliyor. Tamamen yeni iki yeni modelimiz ile büyüyen crossover pazarında müşterilerimize çarpıcı alternatifler sunacağız.”

Opel’in küçük crossover’ı 1500 satacak

2017’de Mokka X’in yanına iki yeni X daha ekleniyor.

Üçüncü çeyrekte satışa sunulacak B Crossover modeli Crossland X ile Opel 2017’de 1500 adetlik satış rakamına ulaşmayı hedefliyor.

Kompakt Crossover Opel’in hedefi 1000 adetlik satış

Crossland X’in büyük abisi C Crossover modeli Grandland X ise yüksek oturma pozisyonu ile görüş rahatlığı vaat ediyor. 2017’nin son çeyreğinde müşterileriyle buluşacak Grandland X’in satış hedefi ise 1.000 adet.

Elektrikli Opel Ampera-e Türkiye’ye gelecek mi?

2017’de ülkemizde satışa çıkmayacak olsa da elektrikli otomobil Ampera-e Avrupa’ya gelecek. Elektrikli otomobil, 360 Nm tork ve 206 hp gücüyle de yüksek performans vaad ediyor.
Ampera-e tam 500 km menzile sahip. Ampera-e, elektrikli ulaşımın artık geniş kitlelere yayılma zamanının geldiğinin bir kanıtı olarak değerlendiriliyor. Bu aracın 2017 kontenjanında Türkiye yok. İlerideki yıllarda gelebilme ihtimali bulunuyor. 
Keklik, kapanış bölümünde ise: “Tüm bunların anlamı Opel olarak 2017 yılının bizler için güçlenerek daha yukarı doğru yol aldığımız bir yıl olacağıdır. Bununla beraber her zaman olduğu gibi ‘Müşteri Çoşkusu Yaratmak’ tüm hedeflerimizin en başında yer almaya devam edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here