Opel Türkiye’den hedef revizyonu

 

Opel'in ana şirketi General Motors'da rüşvet, adam kayırma gibi suçların işlenmemesi için sert kurallar uygulandığını söyleyen Özcan Keklik, "Opel Türkiye merkez ofiste çalışan bir yöneticinin bayide yediği yemek bile doğru kabul edilmiyor." ifadelerine kullandı. 

 

 

– İlk 5 aylık sonuçları gören otomotivciler yıl sonu hedeflerini yüzde 20 büyüttü

 

– Mayıs ayı sonunda 234 bini binek olmak üzere 307 bine ulaşan satışlar markaların yılsonu hedeflerini yeniden gözden geçirmesini sağladı. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, "Özellikle otomobilde dinamik bir pazar var. Planlarımızı yüzde 20 revize edip 60 binlik satışa ulaşmayı bekliyoruz." dedi. 

 

 

Tüketici güveninin artması ve kredilerde oluşan yeni şartlar otomotiv pazarının yılsonu hedeflerini yukarı yönlü etkiledi. Sene başında 750 binlik planlama yapan şirketler şimdi 850-900 binlik satışlara hazırlanmaya başladı. Yılın ilk 5 ayında binek otomobil pazarının yüzde 21 büyüyerek, 234 bin adetlik (toplam Pazar 307 bin) büyüklüğe ulaşması revizyon da etkili oldu. Mayıs sonunda geçen yıla göre yüzde 23 büyüme sergileyen Opel Türkiye'nin Genel Müdürü Özcan Keklik, pazarın çok dinamik olduğunu belirterek, "Özellikle binek oto tarafı çok hareketli. Bu yıl otomobil satışları rekora doğru gidiyor. Hafif ticarideki düşüşe rağmen toplam pazar 850-900 bin adete çıkacak. Biz de planlarımızı buna göre değiştiriyoruz." dedi. 

Opel olarak ilk 5 ayda pazarın üzerinde büyüme sergilediklerinin altını çizen Keklik, "19 bin 449 adetlik satışa ulaştık. Binek araçta yüzde 8.26'lık pazar payı ile ilk 5 marka arasındayız. Elde ettiğimiz başarının arkasında lokomotif modellerimiz Corsa ve Astra var. Corsa filo satışların da etkin hale geldi. Aylık 5 binin üzerine çıkan satış temposu yakaladık. Satış hedeflerimizi pazardaki büyümeye bağlı olarak 50 bin adetten 60 bine çıkardık. Markamız en yüksek satış rakamını bu yıl elde etmiş olacak." diye konuştu. Özcan Keklik, otomobil ve hafif ticaride bu temponun sürdürmesi halinde 3 yıl içinde 1 milyon adetlik pazarın yakalanacağını sözlerine ekledi. Opel, 11 milyar Euro yatırımla 2016 yılına kadar tüm dünyada 23 yeni model ve 13 yeni motor-şanzıman seçeneğini pazara sunmuş olacak. 

Hafif ticaride Opel olarak öne çıkamadıklarını kaydeden Özcan Keklik, "Tüketici bizi daha çok otomobil markası olarak algılıyor. Bayi de buna odaklanmış. Bursa'da üretilen Combo Avrupa'da başarılı ama Türkiye'de geride kaldık." ifadelerine yer verdi.  Insignia modeline 170 beygir güç üreten 1.6 litre benzinli otomatik versiyonun Eylül ayında ekleneceğini belirten Keklik, D segmentine ilk kez 1.6 lt motor benzinli otomatik opsiyonu ile gireceklerini bu modelle güçleneceklerini dile getirdi. Cabrio Cascada'yı da bu ay satışa sunacaklarını ifade eden Keklik, "Soft top tavana sahip cabrio araçta Opel'in yeni motoru 1.6 SID Turbo ECOTEC motor ilk kez kullanılacak. Cascada'nın diğer motor seçeneği 165 beygir gücündeki 2.0 CDTI olacak. Cascada 1.6 SID Turbo ECOTECH'in fiyatı 94 bin lira. Dizelin fiyatı 117 bin 500 lira" dedi. Özcan Keklik, 140 beygir gücündeki 1.4 litre turbo otomatik benzinli şanzıman seçeneğini de Eylül ayında Mokka modeliyle satışa sunacaklarını belirtti.

 

 

GM'de kurallar sert; hediye 26 dolarlık olamaz

 

Farklı kültürlere sahip 140'ın üzerinde ülkede faaliyet gösteren General Motors'da rüşvet, adam kayırma gibi suçların işlenmemesi için sert kurallar uygulanıyor. Bu kurallar GM'in batma noktasına geldiği 2008'de daha da net hale gelmiş. Özcen Keklik'in verdiği örneklere göre "Opel Türkiye merkez ofiste çalışan bir yönetici değeri 25 doların üzerinde bir hediye kabul edemez. Bu hediye 25 doların üzerinde ise ya geri verilir ya da yılbaşı hediye çekilişleri için havuza konulur. Dahası bizim bayi ziyaretlerinde yemeğimizi dışarıda kendimizin yemesi isteniyor. Bu tabi Türkiye'de neredeyse imkansız, bayi bunu hakaret olarak algılar. Türkiye'de yemeği reddetmek mümkün değil." dedi. 

 

 

Mazda için İstanbul Londra ve New York gibi 

 

İstanbul, Japon Mazda'nın uluslar arası tanıtım için belirlediği 5 dünya kentinden biri oldu. Mazda'nın 26 Haziran'da İstanbul ile birlikte New York, Londra, Melbourne ve St.Petersburg'da aynı anda gerçekleştirileceği etkinlik Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenecek. Programa Avrupa'dan 200'e yakın yabancı gazeteci ve Mazda bayileri katılacak. Japonlar Türkiye'de yakın zaman içinde büyüme hedefleri yapıyor. 

Model gamı büyük ölçüde yenilenme sürecinde olan Mazda, beş yıllık planda satışlarını 7'ye katlamayı hedefliyor. 

 

 

 

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, 2017 yılında satışları 7 bin 500 adede ulaştırmak istediklerini söyledi. Mazda otomobillerini 'alternatif premium' olarak tanımlayan Yurdakul "Mercedes, BMW değil ama onlardan eksiği yok. Hatta donanım olarak daha fazla" diye konuştu. 2015 yılının markanın Türkiye pazarı için dönüm yılı olacağını kaydeden Yurdakul, şunları söyledi: "Art arda yeni modellerimiz devreye girecek. Mazda3, 2014 yılında yenileniyor. Mazda 2 ise 2015 yılında yenilenecek. Yeni MX-5, yeni bir crossover model gelecek." Bayilerde yeniden yapılanma çalışmalarının sürdüğüne değinen Yurdakul, şu anda bayi sayısının 24 olduğunu, hedeflerinin bu sayıyı 38'e çıkarmak olduğunu kaydetti. Nurkan Yurdakul, yılın ilk 5 ayındaki trendin devam etmesi halinde bu yıl satışların ağır ticari araç satışları da olmak üzere 1 milyon adedi geçebileceğine dikkat çekti. Yurdakul, yılbaşında toplam satış için öngörüsünün 870 bin adet olduğunu, bu beklentinin yükseldiğini dile getirdi. 

 

 

Mazda'nın lüks sedanı Mazda 6, 117 bin liralık anahtar teslim fiyatıyla satışa sunuldu.  

CX-5'ten sonra yeni jenerasyon modellerin ikincisi olan Mazda6, dinamik tasarımının yanı sıra  teknolojileriyle de dikkat çekiyor. Mazda 6, ilk etapta 2.0 litrelik sedan benzinli 165 bg ve altı ileri otomatik şanzıman ile birlikte yola çıktı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz