Opel Türkiye hedefe 80 bini koydu

Türkiye otomotiv pazarı bu yıl ilk kez ithal bir markanın liderliğiyle kapanacağının işaretlerini veriyor. İthal otomobillerde bu yeni bir adım olacak. Bu yükseliş, liderliği almaya hazırlanan VW markasının yanı sıra diğer ithal markalar için de ibrenin yönünü yukarıya çevirmişe benziyor.

Avrupa'da zor günler geçiren Opel de Türkiye'deki başarısıyla çıtayı yükseltiyor. Son iki yıldır 50 bin adetlerin üzerinde satış rakamları yakalayan Alman marka, bu yılda 55 bin adetin üzerinde satış hedefliyor.

 

Opel'in yenilenen ve 170 beygirlik 1.6 lt SIDI benzinli otomatik versiyona kavuşan Insignia modelinin Almanya'daki test sürüşlerinde görüştüğümüz Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, yeni bir yükseliş planı yaptıklarını ilk kez açıkladı.

 

Özcan Keklik

 

Mevcut ürün gamıyla 55 bin adetlerin üzerine çıkan rakamların önümüzdeki dönemde kendileri için yerinde saymak olacağını belirten Keklik, yeni benzinli ve dizel motorlarının da etkisiyle hedeflerini önümüzdeki yıllar için pazarın yüzde 10'una çıkardıklarını açıkladı.

 

2020 yılına kadar Türkiye otomotiv pazarının 800 bin adetlerin üzerinde seyretmesini beklediklerini dile getiren Keklik, "Bizim hedefimiz pazardan yüzde 10 pay almak. Bunun için halen güçsüz olduğumuz hafif tucar alanına da yeni olanaklar açacağız. Yeni Zafira ile satışa çıkacak 1.6 litrelik dizel motorumuz, yeni Insignia ile satışa çıkardığımız 1.6 lt SIDI otomatik motor şanzıman donanımız, mevcut ürünlerimizle bu yükselişte temel oluşturacak. Gözümüz Türkiye pazarının yüzde 10'unda" dedi.

Kendisinin Türkiye'deki görevinin devam edip etmeyeceği sorumuzu cevaplarken açıkladığı yeni yükseliş planı, bu yıl pazar liderliğinin en güçlü adayı Volkswagen'i ve 2017 yılında 70-80 binlik planlar yapan Toyota'nın sıra arkadaşlarının Opel olacağına işaret ediyor.

 

Yeni insignia

2014'DE TÜRKİYE OTOMOTİV PAZARI NE OLUR

Opel Türkiye Genel Müdürü Keklik, bu yılki pazarın yılın ilk 6 ayındaki seyrinde gitmesi halinde rekor kıracağını ama dış dinamiklere bağlı olarak gelişen global koşulların kur ve faizleri artırdığına dikkat çekti ve yılın binek araçta rekorla ama toplam pazarda en iyi ikinci yıl olarak tamamlanacağını söyledi.

Keklik, 2014 yılında seçimler gibi önemli gelişmelerin yaşanacağınhı ama buna rağmen pazarın bu yılki rakamlara göre yüzde 10 daha düşük gerçekleşeceğini tahmin ettiğini ifade ederek, 2014 yılına yönelik değerlendirmelerini ve özel hedeflerini şöyle anlattı:

"2014 yılında pazarda yüzde 10 gibi bir daralma yaşanabilir. Ama biz Opel olarak kayıp yaşamayız. Bu yıl devreye giren modellerimizle 2014 yılını da aynı sevyielerde ve pazar payı artmış olarak devam ettiririz. Yeni Insignia en önemli modellerimizden biri. Zafira volüm olmaz ama yeni vergi avantajlı motoruyla dikkat çekecek. Ayrıca önümüzdeki ay sonu Mokka'ya 1.4 litre benzinli motora otomatik vites seçeneği sunacağız."

 

KUR ARTIŞI FİYATLARA NE KADAR YANSIDI

Haziran ayında başlayan kurlardaki artıyın faizlere de yansıdığını ama araç fiyatlarına tam olarak yansımadığına işaret eden Keklik, "Biz yüzde 8-9 gibi bir artışı uygulayabildik. Markaya ve modele göre bu değişiyor. Faizlerdeki artışa tüketicinin nasıl bir tepki vereceğini ise bilemiyoruz. Kurlar yüzde 18 arttı. Yani şu anda otomobil fiyatları yüzde 10 ucuz durumda. 

1.6 SIDI    yeni insignia  

YENİ INSIGNIA'NIN SATIŞ HEDEFİ 

Almanya'da Opel'in kalbi Mainz çevresinde test ettiğimiz yeni Insignia'da Türkiye için önemli olan 170 beygir gücündeki 1.6 litrelik otomatik vites seçeneğine sahip yeni SIDI motor da kullanılmaya başlandı. Geçen hafta sonu itibariyle Türkiye'deki Opel bayilerine dağıtılmaya başlanan yeni Insignia'nın yıl sonuna kadarki satış hedefi 1.000-1.500 adet. Yıllık bazda ise 5 bin adetleri düşündüklerini söyleyen Genel Müdür Keklik, "Mevcut Insignia satışlarımız 2500 adetlerdeydi. Yenilenen otomobilin 1.6 litre otomatik vites seçeneği bunu yeniden 5 bin adetlere yükseltecek" diyor.

 

Yıllık 70 bin adete yakın bir pazar oluşturan D segmenti orta sınıf modeller içinde VW Passat önde gidiyor. Premium markaların da bu sınıfa yönelik vergi avantajlı modelleriyle segment 70 binlik gücünü koruyor. Bu sınıf en büyük kan kaybını 2 yıl önce 2.0 lt ve üzeri motorlara yönelik ÖTV artışıyla yaşamıştı. 1.6 lt hnacimli motor çözümleriyle bu kriz büyük ölçüde aşıldı. Segmentin ana kısmını filo pazarı besliyor. Opel'in de bu sınıfta 130 beygirlik 2.0 litrelik CDTI dizel bir filo modeli bulunuyor. Şimdi Opel, yeni motor seçeneğiyle de ikinci filo modelini yaratıyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz