Ve mutlu son! Opel, PeugeotCitroen’in oldu

PSA, Opel'i bünyesine kattı

Avrupalı şampiyon doğdu. Opel ve Vauxhall, PSA Grubu’na katıldı. 2020’de kara geçecek.

Ne derseniz deyin, ortaya Avrupa’nın en büyük güçlerinden biri çıktı.

General Motors’un “Opel Automobile GmbH” bünyesinde bulundurduğu Opel ve Vauxhall markalarının PSA Grup’a satışı tamamlandı.

“Opel Automobile GmbH” CEO’su Michael Lohscheller “Bugün tarihi bir gün. General Motors (GM) bünyesinde geçirdiğimiz 88 yıl sonrası tarihimizde yeni bir sayfa açarak PSA Grup’a katılmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. ‘Almanya’da üretilen’ teknolojileri herkes için ulaşılabilir kılma hedefimizi aynı şekilde sürdüreceğiz. Güçlü yönlerimizin birleşimi Opel ve Vauxhall’u kârlı ve kendini finanse eden işletmelere çevirecek. 2020’de karlılığa erişmek gibi net bir hedefimiz var” açıklamasını yaptı.

PSA Grubu (Peugeot-Citroen) Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares de “Bugün gerçek bir Avrupalı şampiyonun doğuşuna tanıklık ediyoruz” dedi. Tavares, şunları kaydetti: “Opel ve Vauxhall’un karlılığa ulaşmasına yardımcı olacağız ve hep birlikte sektörümüze yeni ölçütler kazandıracağız. Bu ikon markaların gücünü ve çalışanlarının potansiyelini ortaya koymalarını sağlayacağız. Opel Alman, Vauxhall İngiliz kimliğini koruyacak. ‘Peugeot, Citroën ve DS Automobiles’ gibi Fransız markalarından oluşan mevcut portfolyomuza bu iki marka önemli birer katkı olacak” dedi.

Genişleyen hali ile PSA Grup yüzde 17’lik pazar payına ulaşarak Avrupa’nın ikinci en büyük otomobil üreticisi konumuna yükseldi.

Opel ile PSA tek çatı altında yollarına devam edecek.

100 gün plan yapılacak

Opel/Vauxhall yönetimi önümüzdeki 100 gün boyunca gelecek planı üzerinde çalışacak. Opel CEO’su Lohscheller, “PSA’nın desteği ve elbette İşletme Konseyi ve Sendikaların da katılımı ile bir plan oluşturmaya hazırız” dedi. Satın alma ve geliştirme gibi alanlarda PSA Grup ile elde edilecek sinerji hedefe ulaşmada önemli rol oynayacak. Grup bünyesinde önemli ölçek ekonomileri elde edilecek ve satın alma, üretim ve Ar-Ge çalışmalarından sağlanacak sinerjinin mevcut şartlarda 1,7 milyar Euro’ya yaklaşacağı tahmin edilyor. Hedef 2020’de serbest nakit akışını sağlamak ve yüzde 2 faaliyet kârı elde etmek. 2026’da bu oranı yüzde 6’ya yükseltmek.

Yeni model bombardımanı

PSA ve Opel/Vauxhall 2012 yılından bu yana birlikte çalışıyor. Şu ana kadar dört modelde işbirliği yapıldı. Bu işbirliğinin ilk ürünü Crossland X geçtiğimiz Haziran sonunda müşterileri ile buluşturuldu. Daha büyük Grandland X SUV ise sonbaharda gelecek. Combo hafif ticari aracımızın halefi gelecek yıl sonunda pazara sunulacak ve 2019’da yoğun talep gören Corsa’nın yeni nesli gelecek. Opel/Vauxhall ve PSA Grup gelecekte de General Motors ile çalışmayı sürdürecek. Elektrikli ulaşım alanındaki geliştirme çalışmalarının yanı sıra, Opel fabrikaları General Motors’un Buick ve Holden marka otomobillerini üretmeye devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz