Opel, fişli Adam”dan vazgeçti

0

 

Opel, İstanbul Autoshow 2012’de de sergilediği Adam’ın, Elektric Vehicle(EV) versiyonunun üretim planını durdurdu. Gerekçe olarak üretim maliyet fiyatının yüksekliğini gösteren Alman otomobil üreticisi Opel, eğer üretime geçseydi General Motors’un bir diğer markası olan Chevrolet’in Spark modelinin EV versiyonunun teknolojisini kullanacaktı.

Opel’in başmühendisi Dieter Metz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun profesyonel bir karar olduğunu, Adam’ın üretimindeki yüksek maliyeti alıcıya yüklememek için bu karardan vazgeçtiklerini belirtti.

Metz, elektrikli model olarak Chevrolet Volt’un kardeşi Ampera’yı satışa sunan Opel’in, elektrikli araçların maliyetlerini düşürüp daha düşük fiyata satamadıktan sonra yeni bir üretime geçmenin gereksiz olduğunun da altını çizdi.

Opel Adam, ocak ayından itibaren ilk önce Almanya’da olmak üzere 11 bin 500 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Adam’ın 1 litrelik ekonomik motorlu modeli ise 2013’ün ilerleyen zamanlarında showroomlardaki yerini alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here