Opel Corsa, Peugeot 208 ve Citroen C3 platform kardeşi oluyor

 

 

GM ile PSA anlaştı

Opel ile Peugeot ve Citroen modelleri birlikte üretilecek

General Motors ve PSA/Peugeot-Citroen’in kurdukları ittifak adına açıklama yapan iki şirket, ortak üretecekleri araçlarda PSA’nın platformlarını kullanacaklarını bildirdi.

İşte PSA CEO’su Philippe Varin ve GM Başkan Yardımcısı Steve Girsky’nin Brüksel’de düzenledikleri bir basın toplantısında detaylandırdıkları işbirliği anlaşmasının maddeleri;

Geçen yıl geliştirme maliyetlerini paylaşmak ve Avrupa’daki kayıplarına son vermek için geniş çaplı bir ortaklık kurdukları bilgisini paylaşan şirketlerin Opel Corsa, Peugeot 208, Citroen C3 gibi küçük otomobillerinde artık Fransız otomotiv şirketi PSA’nın teknolojisinden geliştirilen bir yapı esas alınacak.

Ayrıca; Opel Zafira minivan ve Peugeot 3008, PSA’nın sahip olduğu ve Citroen C4 Picasso’da kullanılan EMP2 platformunu birlikte paylaşacak.

General Motors’un Almanya’nın Ruesselsheim kentinde bulunan mühendislik merkezi, Peugeot 2008 ve Citroen C3 Picasso’nun haleflerini geliştirecek.

Ortaklık programından üretilecek ilk araç 2016 yılında görücüye çıkacak. İki otomotiv şirketi 2016 yılına kadar yılda 2 milyar dolar maliyet tasarrufu yapmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz