Opel, Cenevre Otomobil Fuarı’na katılmayacak

Bir yanda Detroit Otomobil Fuarı sürerken, bir yandan da Avrupa’nın en önemli otomobil buluşmalarından Cenevre’nin detayları belli olaya başladı. Geçtiğimiz yıl içinde Fransız otomotiv devine satılan Opel, 88. Cenevre Otomobil Fuarı ‘na katılmayacak. Gerekçe ise markanın yeni sahiplerinden PSA Group’un maliyetleri düşürmesi yönündeki baskı. Opel’in yeni patronu PSA ve Opel’in hayata dönüş planı için fabrika kapatıp, pek çok çalışana yol verme döneminde Opel’in milyon eurolarını “şovlara ayırmasına” gönlü razı gelmedi.

Opel, Avrupa’daki en önemli gösterilerinden birini muhtemelen ilk kez pas geçecek.

Fuara katılmayacaklar arasında PSA Grubu’nun diğer markası DS de bulunuyor. Peugeot ve Citroen ise katılacaklarını açıkladı.

Geçen yıl Grandland X ve Crossland X gibi iki önemli crossover modeli de dahil olmak üzere yedi yeni araç piyasaya sürüldükten sonra, Opel ve kardeş markası Wauxhall’ın 2018’de önemli bir lansmanı bulunmuyor.

Bir PSA sözcüsü, oto şovların pek çok pazarlama aracından sadece biri olduğunu belirterek, “Yeni ürün yoksa, markalar da orada olmayacak” dedi.

DS markası da Cenevre’de yok

Cenevre’de PSA Grubu’nun ikinci kaybı ise DS markası olacak. PSA’nın lüks DS markası da 88. Cenevre Otomobil Fuarı ‘nda olmayacak, ancak Peugeot ve Citroen bu büyük gösteriye katılacaklarını açıkladı.

Fuarların yerini başka gösteriler alıyor

Otomobil fuarlarının markalar ve yeni modeli başlangıcı için pahalı bir vitrin olarak algılanması sorgulanmaya başlandı. Otomobil üreticileri giderek Las Vegas’daki CES veya İngiltere’nin Goodwood Festivali gibi daha küçük, daha interaktif vitrinlerde olduğu gibi teknoloji gösterilerine yöneliyor.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılı eylül ayındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nı Peugeot ve DS, Nissan, Fiat, Volvo ve Jeep ile birlikte pas geçmişti.

Ford, Volvo ve Mazda, 2016 Paris gösterisine katılmamışlardı.

88. Cenevre Otomobil Fuarı şimdiye kadar büyük üreticilerin iptallerinden kurtulmuştu. Bunda başta ev sahibi ülkenin üretici bağlılığı olmamasının etkisi vardı. Ayrıca, bütün ana markaların katıldığı az sayıdaki şovdan biri.

Opel’den kendine özel etkinlikler dönemi

Opel, 88. Cenevre Otomobil Fuarı ‘na katılmayacak ve onun yerine kendi etkinliklerine odaklanacağını söyledi. Opel sözcüsü, Almanya’nın DPA haber ajansına verdiği demeçte, işlerin iyi gitmesi için otomobil şovlarına çıkacak boyutta bir pazarlama nedenine sahip olacaklarını söyledi.

Opel’in PACE adlı yeni iş planı, daha etkin hale gelmek ve maliyetleri düşürmek için 2020 yılına kadar yüzde 2’lik bir kar marjına çıkmayı amaçlıyor.

PSA, Opel’in Alman fabrikalarında çalışma saatlerini azalttı ve Vauxhall’un İngiltere’deki Ellesmere Limanı fabrikasında işleri durdurmuştu. Yaygın işten çıkarmalar ve mesai azaltmaların arasında fuar için milyonlarca euro harcamayı uygun bulmadıkları ortada.

​2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nın tüm yenilikleri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz