ODD toplantısında dikkat çekici konuşma

Türkiye otomotiv şirketlerinin en büyük iki çatı örgütünden Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD. 30. Genel Kurulu tamamlandı.

İstanbul’da yapılan genel kurula geniş bir katılım olurken, Başkan Mustafa Bayraktar, 2015 yılını 1 milyon adetin biraz üzerinde tamamladıklarını ama 2016 hedefinin 900-950 bin adetlere gerileyeceği öngörüsünü dile getirdi.

Türkiye’deki eski araç parkına dikkat çeken Bayraktar, konuşmasında geçen yılın ana başlıklarını şöyle sıraladı:
“Geçen yıl içerisine iki tane genel seçim, bir Autoshow fuarı sığdırdığımız oldukça yoğun bir yıl oldu ancak bütün zorluklarına rağmen sektörümüz büyümeye devam etti. Türkiye Otomotiv Sektörü 2015 yılını bir önceki yıla göre, ağır ticari dahil %25 artışla, 1 milyon 11 bin 194 adet satışla kapattı. Üretim %16 artarak 1 milyon 358 bin 796 adet, ihracat ise %12 artarak 992 bin 335 adet olarak gerçekleşti. İhracat değeri ise %5 oranında azalarak 21 milyar 619 milyon dolar seviyesine geriledi.

Geçtiğimiz yılın toplamında satışlarda yüzde 25’lik artış görülüyor ancak malumunuz 2015’te baz etkisi söz konusuydu. 2015’i, 2013 ile kıyaslarsak aslında artış yüzde 13 seviyesinde.”

1 MİLYONA ULAŞAMAMIŞTIK

“Ülkemiz iç pazarında bu yıla kadar 1 milyon çıtasına ulaşamamıştık. 1 milyon aslında ulaşılamayacak bir hedef değildi ama ne zaman sektörümüz bu çıtaya yaklaşacak olsa hep önüne bir engel çıktı. Sektörümüzün 1 milyon adetlerine ulaşması hayatımızda belki çok fazla bir şey değiştirmedi, 1 milyon sadece bir rakam diye düşünebiliriz. Ancak güçlü bir iç pazarın göstergesi olarak önemli bir eşik diye düşünüyorum.”

OTOMOBİL SAYISINDA AVRUPA’NIN GERİSİNDEYİZ

“Türkiye dünyanın 18’inci ekonomisi, 78 milyon nüfusuyla da Avrupa’nın en çok nüfusa sahip ikinci ülkesi” diyen Bayraktar, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna karşılık otomobil sahipliğinde Avrupa’nın çok gerisindeyiz. Nüfusu bizden sadece 4 milyon daha fazla olan Avrupa’nın en kalabalık ülkesi Almanya’da yılda 3 milyon adetin üzerinde araç satılıyor. 65 milyonluk Fransa’da ise 2 Milyon 200 bin adet araç satılırken, 58 milyonluk İtalya’da ise yılda 1.5 milyon araç satılıyor.”

1000 KİŞİYE DÜŞEN ARAÇ SAYISI

Türkiye’de 1000 kişi başına düşen araç sayısını da vurgulayan Bayraktar, Türkiye’deki otomotiv vergilerinin AB kriterlerinin uzağında kaldığına işaret etti:
“Türkiye’de 1990‘lı yılların başında 1000 kişiye düşen otomobil sahipliği 70 adetler civarında iken, 2015 yılında bu sayı 183 adetlere yükseldi. 1000 kişiye düşen otomobil sayısı dünya ortalaması ise 2015 yılında 199 adet oldu. Batı Avrupa’da otomobil sahipliği oranı bin kişide 612, Doğu Avrupa’da 306 adet seviyelerinde. Otomotiv sektörünün önemi büyük ancak sektörümüze uygulanan vergi oranları Avrupa ülkelerine kıyasla çok yüksek olduğundan pazarımız gerçek potansiyelinin hala oldukça gerisinde bulunuyor.”

ODD’nin 2016-2018 Dönemi Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyeleri:

Yönetim Kurulu:

Mustafa Bayraktar (Baylas Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı)

Ali Bilaloğlu (Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı)

Bora Koçak (Çelik Motor Genel Müdürü)

Altan Aytaç (Fiat İş Geliştirme Direktörü)

Ali Haydar Bozkurt (Toyota Pazarlama ve Satış, CEO)

Özcan Keklik (General Motors Türkiye Genel Müdürü)

Şükrü Bekdikhan (Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Direktörü)

Denetleme Kurulu:

Özgür Yücetürk (Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı)

İbrahim Aybar (Mais Motorlu Araçlar Genel Müdürü)

Eşref Biryıldız (Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı)

Yönetim Kurulu Yedek:

Önder Göker (Hyundai Assan Yurtiçi Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Genel Müdürü)

Bahaettin Tatoğlu (Baylas Otomotiv Genel Müdürü)

Sinan Özkök (Nissan Türkiye Genel Müdürü)

Mehmet Akın (Peugeot Türkiye Pazarlama, Basın ve Halkla İlişkiler Direktörü)

Cem Özütok (Honda Türkiye Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı)

Denetleme Kurulu Yedek:

Nurkan Yurdakul (Mazda Türkiye Genel Müdürü)

Mustafa Nihat Tuduk (Volvo Otomobil Finans Direktörü)

Ümit Karaarslan (Suzuki Motorlu Araçlar Genel Müdürü)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz