Octavia, orta sınıfı 100 km’de 3.4 lt yakıt tüketen 1.6 motorla fethedecek

Skoda, mart ayında kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda yeni nesil Octavia’yı tanıtmaya hazırlanıyor. 

Yeni Octavia, selefinden daha geniş boyutlara sahip olmasıyla birlikte markanın kasım ayında satışa sunduğu kompakt modeli Rapid’le arasında mesafeyi açmıyor.

Selefine göre 90 milimetre daha uzun olan yeni Octavia’nın arka koltuğunda yolculuk yapanlara ferahlık sağlayacak kadar geniş bir alan var. Skoda, üçüncü nesil Octavia’nın kompakt segmentindeki otomobillerden daha geniş olduğunu vurgulayarak; otomobilin pazarlarda Ford Focus, Opel  Astra ve Volkswagen Golf’e rakip olacağını açıkladı.

Ayrıca Skoda, Ford Mondeo’dan yalnızca 125 milimetre kısa olan Octavia’nın orta segmentteki alıcıların da dikkatini çekme iddiasını dile getiriyor.

Yeni Octavia'nın motorları

Dört adet benzinli, dört adet dizel motor seçenekleriyle satışa sunulacak yeni nesil Octavia’nın en tasarruflu modeli ise; 1.6 litrelik dizel motorla 100 kilometrede 3.4 liitre yakıt tüketiyor.

Eskisine göre 102 kg hafifledi

Yüksek dayanımlı çelikten üretilen Octavia bu sebepten dolayı, artan boyutuna göre selefinden 102 kilogram daha hafif.

Skoda, Volkswagen’in MQB platformunda üretilmeye başlanacak yeni otomobilini önümüzdeki aylarda Avrupa’da satışa sunmaya hazırlanırken; Octavia’nın SW versiyonun yaz aylarında alıcılarıla buluşabileceğini belirtti.

Skoda satışlarının yüzde 44’ünü oluşturan Octavia satışlarıyla, otomobil Skoda’nın anahtar modellerinden biri arasında yer alıyor. Markanın hedefi 2018 yılına kadar tüm dünyada 1.5 milyon adet Octavia satabilmek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz