O otomobillere teşvik artıyor

Bazı ülkelerde dizel ve benzinli otomobillerin yasaklanması -örneğin Norveç- düşünülürken, bazı ülkeler de alternatif teknolojili otomobillerin kullanımı teşvik ediyor. Güney Kore de bu ülkelerden biri. Güney Kore, 2020 yılına kadar elektrikli, hibrit ve şarj edilebilir hibrit ya da hidrojen yakıt hücreli hibrit otomobillerin yaygınlaştırılması için harekete geçti.

Norveç’ten dikkat çeken karar

Bu tip otomobiller 2015 yılında bu ülke pazarında yüzde 2 ila 4 arasında pay almıştı. Hükümet 20 milyon Güney Kore wonu teşvik, elektrikli ototmobillerin sahiplerine park yeri indirimi gibi uygulamaları hayata geçirmişti. Güney Kore pazarında Samsung SM3 ZE (Fluence ZE) en çok satlan elektrikli otomobil unvanını taşıyor. Lokal pazarda satılan diğer elektrikliler arasında Spark EV, i3, Nissan Leaf ou Kia Soul EV bulunuyor.

Hibrit ve plug-in hibritlerin yanı sıra ix35 Fuel Cell gibi hidrojen yakıt hücreli modeller de satışta bulunuyor. Güney Kore’nin hedefi bu tip otomobillerin payının yüzde 30’a ulaşmasını hedefliyor. Bu kadar kısa sürede iyimser bir beklenti gibi görünüyor…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz