O da ÖTV korumasında

Küçük dizel motor eksiğini bu kez kendi geliştirdiği makineyle aşan Mazda, 3 modeliyle tutumluluk ve sessizlik konusunda iddialı.

Japon Mazda’nın SKYACTIV adını verdiği yeni dönem teknolojisinin 1.5 litrelik dizel motoru Mazda 3’ün kaputu altında yollara çıktı.

92 bin liradan başlayan “dikkat çekici” fiyatıyla 17 adet Mazda bayiinde satışa sunulan yeni dizel motorlu Mazda3 ailesinde manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri de bulunuyor.

Mazda3 1.5 Dizel motor seçeneğinin fiyatı en üst donanım paketinde 102 bin TL’yi buluyor.

YENİ SKYACTIV-D 1.5 DİZEL

Mazda, 2010 yılında eski patronu Ford’dan miras PSA (Peugeot-Citroen) 1.6 115 hp’lik dizel motorundan sonra yeniden dizellendi.

Mazda mühendislerinin Japonya’da geliştirdiği yeni dizel motor 1.5 litrelik hacme sahip.

Burada otomotiv üreticilerinin 1.6 ve 1.8 gibi motor hacimlerinden 1.5 gibi lineer rakamlara geçiş yaptığını (Örneğin BMW, Renault) hatırlatalım.

105 beygir gücündeki yeni nesil dizel motor resmi verilerde manuel şanzımanla 3.8 lt, otomatikte ise 4,4 litre tüketim değerine sahip.

Yeni Mazda3 foto galeri

Yunanistan Selanik yakınlarında, Halkidiki Yarımadasında yaptığımız test sürüşlerinde 5 litrenin altına inen rakamlara ulaştığımızı belirtelim.

105 hp’lik Mazda SKYACTIV-D dizel motorun ürettiği tork ise 270 nm. Oldukça etkileyici olan bu tork, aracın ilk kalkışta canlanması için yeterli. Uzun yolda ise canlılık yerine yakıt ekonomisi ön planda olduğundan canlılık yerine rutin devreye giriyor. Zaten Mazda mühendisleri de bu motoru performans için değil, Avrupa pazarlarında emisyon değerlerini tutturmak için geliştirmişler.

Bu motor markanın 6 ailesi veya CX-5 model ailesinde kullanılmayacak.

En azından şu andaki Mazda tepe yöneticileri orta sınıf otomobillerinde 1.5 litrelik benzinli ve dizel motorları kullanmak istemiyor.

Bu konuda Türk yöneticilerin ”yalvarırcasına” talepleri rakamsal olarak bir önem arzetmediği için geri çevriliyor.

Biz gelelim Mazda3 1.5 dizel’e.

0-100 hızlanmasını 11 saniyede tamamlayan yeni Mazda3, 2014 yılı martında yeni nesliyle yollara çıkalı satışlarını 2 bin adetlere taşıyamadı. Fakat artık bu yıl sonuna kadar bu rakamın 900 adeti dizel olacak.

2016 yılında ise hedef 1500 adet dizel Mazda 3 satmak.

Bunun için 5 farklı donanım paketiyle yollara çıkan Mazda3 1.5 Dizel araçtaki en önemli yenilik motor. Motordan sonraki yenilikler ise Ger Görüş Kamerası, sağdaki sürücü koltuğuna yükseklik ayarı ve navigasyon sistemine eklenen DAB (Digital Audio Broadcasting) yazılımı.

Otomobil güzel, motor dizel makine olmasına karşın sesizliği ve yakıt tasarrufu ile “özellikli”. Fiyatı kompakt sınıf için rekabetçi değil ama Mazda yöneticileri için bu “ödenmeyecek bir rakam” değil. “Zaten sınırlı sayıda araç alabildiklerini belirten Mazda türkiye Gene Müdürü Nurkan Yurdakul, 2017 yılında daha iddialı olacaklarını söylüyor.

Mazda3 Dizeldeki sessizlik için gerek yalıtım gerekse teknik değişiklik ve mühendislikler gerçekleştirilmiş.

Konuyla ilgili görüşlerimizi sürüş izlenimi videomuzda bulabilirsiniz.

Halil Okşit


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz