Normale dönüş

Toyota Proace lansmanına CEO Ali Haydar Bozkurt katıldı.

Otomotiv satışları Kurban Bayramı’ndan sonra vites artırmaya hazırlanıyor. 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası satışlar frene basarken, Ağustos’ta yeniden hareketlenmeye başladı.

Eylül ayı ortasından itibaren otomotiv pazarının tempolu ritmine girmesi bekleniyor. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, bu yılın son çeyreğinde 2015’in son çeyreğindeki gibi bir seyir izleneceğini ve toplam pazarın geçen yılın rakamına yakın olacağı öngörüsünde bulundu. Proace VAN ve Proace VERSO’nun Varşova’daki tanıtımında konuşan Bozkurt, otomotivin Eylül’den sonra bir toparlanma sürecine gireceğini düşündüğünü dile getirerek, “Ekimden itibaren de globalde ya da ülkemizde, beklenmedik ekonomik bir sıkıntı yaşanmadığı takdirde sektörün normal seyrine döneceğini öngörüyorum. Son çeyrekte geçen yıl gibi bir seyir izlenecek. Toplam pazarın rekor yıl 2015’e yakın olacağını tahmin ediyorum” dedi.

Bozkurt, faiz indirimine ilişkin bir soru üzerine, finansal çözümler ile satın almanın kolaylaştırılmasının satışlara olumlu yansıdığını belirterek, şöyle devam etti: “Ne kadarlık bir indirimden bahsettiğiniz önemli. Konut için düşündüğünüzde 100 binlerce lira tutarında bir kredi miktarından bahsediyoruz. Oysa otomobil satın alınırken kullanılan kredi tutarları görece çok daha düşük. Otomobilde faizler 1.25’ten 1.15’e düştüğünde ilk etapta psikolojik bir etki yaratıyor. Ödemelere aylık 20-30 TL gibi küçük farklılıklar yansıyor.” Otomotiv sektöründe sıfır faiz alternatiflerinin de sunulduğunu, müşterilerin günün sonunda cebinden ne kadar para çıktığına baktığını belirten Ali Haydar Bozkurt, “Biz her zaman, ‘Tüketicinin hayatını kolaylaştıralım, satışı kolaylaştıralım, faiz düşsün’ deriz. Faiz indirimi ve vade düzenlemesinin mutlaka etkisi olur ama ne kadar düştüğüne bağlı” diye konuştu. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırması durumunda işlerin değişebileceğini, kurlarda yükselme meydana geleceğini ve bu durumun satış fiyatlarına zam olarak yansıyacağını vurgulayan Bozkurt, böyle bir durumda satışların da bir miktar aşağıya inebileceğine işaret etti.

Toyota ticarete atılıyor

Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın yeni hafif ticari araçları Proace’i Türkiye pazarına 2017’nin ilk çeyreğinde satışa sunacaklarını söyledi. Bozkurt, Bozkurt, Proace VAN’ın, hem yük hem de yolcu taşıma amaçlı geniş ürün yelpazesi ile hafif ticari araç pazarında yer almaya hazırlanırken, Proace VERSO’nun da 3 farklı motor seçeneği ve 9 kişilik yolcu kapasitesiyle farklı taşıma ihtiyaçlarına uygun çözümler sunduğunu anlattı. Toyota’nın, Proace VAN ve Proace VERSO ile ürün yelpazesini güçlendireceğini ifade eden Bozkurt, “Bu yeni modellerimiz Türkiye’deki satışlarımızda da itici güçlerimizden olacak. Hilux’tan sonra Proace VAN ve Proace VERSO modellerinin, hafif ticari araç pazarındaki satışlarının artmasına da önemli katkı sağlayacak” dedi. Proace’in, Toyota markasına yeni segmentte yeni müşteri profili kazandırmasını beklediklerini ifade eden Bozkurt, ilk yıl için 2 bin adetlik satış planladıklarını ekledi.

Hibrit yokmuş gibi davranamayız

Ali Haydar Bozkurt, hibrit otomobiller konusunun yıllardır gündemlerinde bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Sistemde konvansiyonel ve elektrikli araçlar için bir vergi tanımı varken, hibritle ilgili bir tanım dahi yoktu. Nihayet son yayınlanan kanun değişikliği ile artık hibrit de tanım olarak literatüre girmiş bulunuyor. Henüz herhangi bir teşvik söz konusu değil. Ancak bu devrim niteliğinde bir adım diyebiliriz. Konunun bizi çok sevindiren birçok tarafı var. Bir tanesi, hibrit teknolojisini uygulayan lider bir markayız. Yakın gelecekte her modelimizin bir hibrit versiyonu olmasını hayal ediyoruz. İkincisi, teşvikin çıkması halinde Türkiye’ye artık daha yeni ve temiz teknolojilerin gelmesinin de önünün açılabileceğine inanıyoruz. Gelişmeler gösteriyor ki, dünya otomotiv endüstrisi önümüzdeki 20 yıl hibrit teknolojisi üzerine kurgulanacak. Tamamen elektrikli otomobil için çok daha uzun bir zamanın olduğu görülüyor. Bu geçiş sürecinde bütün dünyada hibrit konuşulurken, Türkiye olarak bunun dışında kalma şansımız yoktu. Artık sadece Toyota değil, diğer markalar da hibrit üzerinde çalışmalarını hızlandırdılar. Türkiye olarak hibritle ilgili hiçbir şey yokmuş gibi davranma şansımız artık yok. Hibrit otomobillerin vergi teşviki ile destekleneceği bir vergi ayarlamasının da ileride geleceğini ümit ediyoruz. Umarım bu çok uzun zaman sonra olmaz.”

Dizel ‘out’ olacak

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, şu anda gelişmelerin yakın gelecekte dizelden uzaklaşılacağını gösterdiğini kaydederek, “Çünkü insanlar eskiden psikolojik olarak dizel alıyordu. Yılda 5 bin kilometre yapanlar da dizel tercih ediyor. Hesap yaptığınızda ise dizelin onlara yararı olmadığına ikna oluyorlar. ‘Pahalıya aldım, pahalıya satarım’ gibi bir mantıkla da bu iş yürümüyor. Yılda 30-40 bin kilometre yapmayan kullanıcılar için dizel daha pahalı bir çözüm, ülke ekonomisine ve ayrıca çevreye de çok zararlı bir teknoloji” diye konuştu.

Mete Tansu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz