Nissan, ‘Sesini’ gösterdi

0
113

Formula 1’in elektrikli versiyonu Formula E yarış serisine katılacağını açıklayan Japon otomobil üreticisi Nissan, 2017 Tokyo Otomobil Fuarı’nda yeni model geçidi yaptı. İi elektrikli konsept modelini tanıtan Japon üretici, elektrikli araçlarının gelecekteki sesi olan ‘Canto’yu da lanse etti.

Tamamen elektrikli yeni crossover Nissan IMx ve yeni Nissan LEAF NISMO, Nissan Intelligent Mobility vizyonuyla hareket eden şirketin en güncel inovasyonlarını gözler önüne seriyor. Tamamen elektrikli, 4 koltuklu crossover konsepti Nissan IMx, otonom sürüş özelliği ve 600 kilometre’nin üzerinde menzil sunuyor. Nissan’ın yeni elektrikli araç platformu üzerine yükselen konseptte 320 kWh kapasiteli ve 700 Nm torka sahip iki adet elektromotor kullanıma sunuluyor. Tamamen düz bir zemine olanak tanıyan platform bir yandan yaşam alanının daha kullanışlı olmasını sağlarken, aynı zamanda sürüş dinamiklerine katkı sağlıyor. Platformun getirisi olan düşük ağırlık merkezi, crossover segmentine yeni sürüş dinamikleri kazandırıyor.

Nissan IMx

İnsan müdahalesi olmaksızın tamamen özerk sürüş olanağı sunan yeni Nissan LEAF’in ProPILOT teknolojisini bir adım daha ileri götüren IMx, en yeni otonom sürüş teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. ProPILOT sürüş (PD mode) ile sistem, direksiyon simidini araç gövdesinin içinde tutarak, ön ve arka koltukları otomatik olarak daha rahat bir konuma getiriyor. Böylece yolcuların rahatlamaları ve keyifli bir yolculuk geçirmeleri sağlanıyor.

Göstergeleri ve bilgi-eğlence sistemi jestler ve göz hareketleri ile kontrol edilebilen IMx sezgisel kontrole imkân tanıyarak sürücülerin sürüşe odaklanmalarına ve çeşitli bilgilere akıllı, kolay ve güvenli bir şekilde erişmelerine olanak tanıyor.

Nissan Leaf NISMO

Nissan Intelligent Power‘ın özelliklerini bünyesinde barındıran LEAF NISMO Concept, temiz ve verimli elektrik teknolojisiyle NISMO‘nun sürüş dinamiklerini aynı potada eritiyor. Yeni LEAF’in NISMO Concept versiyonu daha sportif bir dış tasarıma sahip. NISMO yarış teknolojisinin uygulandığı LEAF, düşük rüzgâr sürtünme katsayısından ödün vermeden üstün aerodinamik performans ve düşük rüzgâr kaldırma kuvvetini beraberinde getiriyor. Siyah iç mekân, NISMO imzası niteliğinde olan kırmızı vurgularıyla heyecan verici, yüksek performanslı bir his yaratıyor.

Nissan’ın sesi

Nissan‘ın elektrikli araçlarının gelecekteki sesi olan Canto da fuarda tanıtıldı. Ses, aracın hızlanma, yavaşlama veya şarj durumuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor ve pazarın gereksinimlerine uygun olarak 20 ile 30 km/s’ye kadar olan hızlarda etkinleşiyor. Nissan ‘Canto’yu öncelikli olarak bir uyarı sesi üretmek, aynı zamanda kent sokaklarının işitsel ortamını Nissan’a özgü bir sesle zenginleştirmek üzere tasarladı. Ses yoğunluğu; yayaları, çevre sakinlerini ve yolcuları rahatsız etmeden açıkça duyulacak şekilde ayarlandı.

Fuarla ilgili diğer tüm detayları aşağıdaki haberlerimizde bulabilirsiniz…

2017 Tokyo Motor Show açıldı! İşte objektifimize takılanlar

45. Tokyo Motor Show, 64 dünya premieriyle başladı!

Japon motosikletleri: Hibrit PCX, GSX 250 R, Yamaha Motoroid, Kawasaki Ninja H2 vs

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here