Nissan’dan küçük motorda devrim

Japon otomobil üreticisi Nissan geliştirdiği yeni VC-T benzinli motor ile küçük turboşarjlı motorların kuralını baştan yazmaya hazırlanıyor. Ayarlanabilir sıkıştırma teknolojisinin kullanıldığı yeni motorla Nissan, hem yüksek performans sunarak hem de etkin yakıt tüketimi sağlayarak dizel ve hibrit motorların avantajını elinden almayı planlıyor. Günümüzdeki dizel motorları ilerleyen yıllarda ‘gereksiz’ hale getireceği söylenen yeni motor, teknolojisi sayesinde istenilen zamanda ateşleme için basınç sağlayabiliyor.

Yeni teknoloji ile geliştirilen benzinli motor Volkswagen’de patlak veren dizel skandalının yenilerinin yaşanmasının da önüne geçecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Nissan baş mühendisi Kinichi Tanuma, “Dizel motorlar günümüzde tartışılan bir konu. Geliştirdiğimiz benzinli motorun zamanla dizel motoların yerini alabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Yeni motor ilk olarak önümüzdeki ay düzenlenecek olan Paris Auto Show’da görücüye çıkacak. Motoru ilk kez önümüzdeki yıl tanıtılacak olan Infiniti markalı bir otomobilde göreceğiz. Daha sonra ise bu motor Nissan modellerinde ve ortağı Renault’nun modellerinde kendini göstermeye başlayacak.

2.0 litrelik dört silindirli VC-T motor, Infiniti’de kullanılan 3.5 litrelik V6 motorla yer değiştirecek ve bu sayede yüzde 27 daha ekonomik bir tüketim sunacak. VC-T motor günümüz turboşarjlı dizel motorlardan da ucuz olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz