Nissan Türkiye’de orta vadede B Sedan üretebilir

 

 

Global ürün atağına geçen Nissan, Türkiye’yi “üretim” radarından çıkarmadı. Renault-Nissan CEO’su Carlos Ghosn Türkiye’de Nissan markasıyla orta veya uzun vadede mutlaka üretime geçmek istediklerini söyledi. 

Yeni Nissan Qashqai’nin Londra’daki tanıtımında Türk gazetecilerin sorularını cevaplayan Ghosn, üretimin Bursa yakınlarında gerçekleşmesinin daha verimli olacağını belirtti.

Bursa’daki Oyak-Renault fabrikasının kapasitesini tam olarak kullandığını, Renault’nun en verimli tesislerinden biri olduğunun altını çizen Ghosn, şunları kaydetti:

“Türkiye, otomotiv üretimi için çok ideal bir pazar. Renault markasından çok memnunuz. Nissan olarak da bu pazarda er ya da geç üretime geçeceğiz. Üretimi yine Bursa’ya yakın bir bölgede yapacağız. Global ürün atağında yan sanayi ve tedarik çalışmalarını da araştırdıktan sonra mutlaka bir araç üreteceğiz.”

 

B sedan düşünülüyor

Nissan Başkan Yardımcısı Andy Palmer da Türkiye’de markalarının pazar payını daha da artırmak istediklerini belirterek, “üretimin” bunda önemli bir rol oynayabileceğini belirtti.

Türkiye’hi her zaman imalat için ideal bulduklarını aktaran Palmer, “Kısa dönemli planlarımız belli. 2 yıldan önce Türkiye’de üretim öngörmüyoruz. Ancak ülkeyi orta vadeli planlarımızda değerlendiriyoruz” dedi.

Türkiye’nin Doğu Avrupa ülkeleriyle birlikte önemli bir sedan pazarı olduğunun altını çizen Palmer, özellikle B sedan sınıfındaki eksikliklerini burada giderebileceklerini söyledi. Palmer, ülkemizdeki üretim teşviklerini de yakından takip ettiklerini sözlerine ekledi. 

 

5 yeni crossover gelecek

Nissan’ın global hedeflerini de açıklayan Ghosn, 18 ayda 5 yeni crossover aracı pazara çıkaracaklarını kaydetti. Yeni oluşturdukları ve Qashqai’nin üretildiği CMF (Common Module Family) platformunda % 30 maliyet düşüşü sağladıklarını anlatan Ghosn, bu platformda toplam 10 ülkede 11 Nissan ve 3  yeni Renault modelini ortak üreteceklerini vurguladı. CMF’nin 2’inci modelinin Nissan X-Trail olacağını aktaran Ghosn, Qashqai +2 modelinin yerini başka seçeneklerin alacağının sinyalini verdi. İngiltere Sunderland’de üretimin 2014’te 550 bin adete yaklaşacağını kaydeden Ghosn, 2016’da Avrupa’nın lider Japon markası olmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

 

Yeni Qashqai ne zaman geliyor, özellikleri, fiyatı

2007’den bu yana dünyada 2 milyon adet satan Qashqai’nin yenisi ocakta Avrupa, mart sonunda ise Türkiye’de satışa çıkacak. İngiltere’de üst donanımlı fiyatının 27 bin sterlin olması beklenen araçta yeni motor ve şanzımanlar mevcut. Yeni 1.6 lt dci dizel motor 130 beygir güç ve 6 ileri X-Tronic otomatik şanzımanla ithal edilecek. Bu motorda 2 ve 4 çeker seçenekleri olacak. Ayrıca yeni 1.2 lt 115 beygirlik benzinli motor  190 Nm tork üretiyor. 100 km’de 5.6 lt harcayan bu motorun yanı sıra 1.5 dci dizel de pazarda yerini alacak. Güvenlik donanımları artan araca Trafik Levha Tanıyıcısı, Şerit İzleme Sistemi, Önden Çarpışma Önleyici, Sürücü Dikkat Desteği gibi sistemler eklendi. 

 

15 bin satacak

Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Akın, 2014’te yaklaşık 15 bin Qashqai satmayı planladıklarını belirterek segmentteki liderliği sürdürmeyi hedeflediklerini vurguladı. Aracın mevcut kasaya göre 49 mm uzadığını ve 20 mm genişlediğini söyleyen Akın, bagaj kapasitesinin de 20 lt arttığına dikkat çekti. Yeni Nissan Connect internet sisteminin araca önemli iletişim artıları katacağını kaydeden Akın ses, müzik ve eğlence sistemlerinin de geliştiğini vurguladı. Akın, fiyatın 2014 ilk çeyreğinde belirleneceğini söyledi. 

 

 

Renault-Nissan CEO’su Ghosn Türkiye’de Nissan markasıyla da üretime geçeceklerini söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz