Nissan, Tac Mahal gibi plaza istemiyor

0

 

Tac Mahal yaptırmıyor

 

Ekonomik kriz ve kar marjlarının düşmesi, bir zamanların 3S plaza yatırımlarının sonunu getiriyor. Nissan, bayilerinden “Tac Mahal gibi” plazalara yatırım yerine, kâr marjlarına uygun, mütevazi ve işi götürecek plazalar istiyor.

Türkiye otomotiv pazarında üç modelle yüzde 4 pazar payına ulaşan Nissan, bu yıl pazardaki küçülmeye rağmen satışlarını artıracak markalardan biri olacağını gösterdi. İlk 9 ay itibariyle otomobil pazarında yüzde 3.7, toplam pazarda yüzde 2’lik payı yakalayan Japon marka, yıl toplamında 20 bin adetlerin üzerinde satış gerçekleştirecek.

Satışlarının yüzde 80’inin Qashqai ve Juke modellerinden oluştuğunu söyleyen Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu, bu yılki satışlarının envanterini çıkardı:

“Bu yıl satışlarımız geçen yılı geride bırakacak. Türkiye pazarı küçülse de biz 20 bin adetin üzerine çıkacağız. Bunun 11 bin adeti Qashqai, 5-6 bini Juke, 2 bin-2.500 adeti Micra ve bin adeti de Navara satışlarından gelecek. En önemli modelimiz olan Qashqai piyasaya çıktığı tarihten bu yana hiç ivme kaybetmedi. Bu sayede segmentinin lideri oldu. Türkiye pazarının küçüldüğü bu yıl crossover segmenti SUV pazarı içinde yüzde 34’lük büyüme kaydetti.”

SUV PAZARINDA CROSSOVERIN PAYI ARTIYOR

Türkiye otomotiv pazarında yüzde 8-10 arasında paya sahip olan SUV pazarı  bu yıl geçen yıla göre az da olsa (yüzde 1.8) artış gösteriyor. Yılın ilk 9 ayında 41 bin adeti geçen SUV satışları, 2011 yılı aynı döneminde 40 bin.482 adet olarak gerçekleşmişti. Bu segment içinde ise crossover olarak tanımlanan araçların payı ise belirgin bir yükseliş trendine işaret ediyor.

Geçtiğimiz yıl (Ocak-Nisan) crossover pazarı toplam SUV pazarından yüzde 61,7 pay alırken bu yıl payını yüzde 80,8’e yükseltti.

Toplam SUV pazarı yüzde 1,8 büyürken, crossover pazarı yüzde 33,4 büyüdü.

Crossover pazarının lideri Nissan ise crossover satışlarını geçtiğimiz yıla göre yüzde 8 artırdı. Nissan, toplam crossover pazarının yüzde 31,8'ini satıyor.

GEMİLER DOLU, AVRUPA ELİNİ TÜRKİYE VE RUSYA ÜZERİNDEN BOŞALTIYOR

Sancaktaroğlu, geçtiğimiz ay artan ÖTV oranlarının piyasaya etkisi konusunda ise önce durum tespiti yaptı: “Gemiler, TIR’lar araç dolu ve bu araçlar geliyor. Avrupa, elini Türkiye ve Rusya üzerinden boşaltıyor. Mübarek üç aylara girildi sektör açısından. Bu nedenle firmaların sübvansiyonları devam ediyor.”

Bu yıl otomotiv pazarının ÖTV artışından etkilenmeyeceği öngörüsünde bulunduklarını söyleyen Sancaktaroğlu, otomobil fiyatlarındaki yüzde 1 artışın, pazara yüzde 3-4 oranında küçülme olarak yansıdığını hatırlatarak, 2013 yılı pazarını ÖTV artışı öncesinde 730 bin olarak tahmin ettiklerini söyledi. ÖTV artışıyla bu rakamın ODD yaklaşımına göre 660 bin adetlere gerilemesinin mümkün olduğunu belirten Sancaktaroğlu, özellikle yeni model yılına geçiş döneminin ilk olması nedeniyle aralık-ocak ve şubat aylarının bilinmezliğini koruduğunu dile getirdi.

ÜÇ YENİ NISSAN GELECEK

Nissan’ın 2013 yenilikleri yeni Note, Nismo ve tazelenecek Qashqai olacak. Bu arada 130 beygir gücündeki 1.6 lt dizel motorlu Qashqai satışlarının başladığını söyleyen Sancaktaroğlu, yeni modellerimizin de etkisiyle 2013 yılında satışlarımız bir basamak daha artacak” dedi.

Elektrikli Leaf modelinin, şarj altyapısı olmayan Türkiye pazarına sunulmayacağını söyleyen Genel Müdür Yardımcısı, “Türkiye’de elektrikli araç pazarının tam olarak şartlarının oluşmadığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İNORGANİK BÜYÜMEYECEK, BAYİYE TAC MAHAL YAPTIRMAYACAK

Türkiye’de yakaladıkları satışlardaki büyümeyi, bayilik ve penetrasyon alanında da devam ettirdiklerine değinen Sancaktaroğlu, “Fakat biz inorganik büyümeyeceğiz. Bayinin ayakta kalması, para kazanması lazım. Bu nedenle yeni bayilikleri mevcut bayilerimize vererek büyüme yöntemini tercih ediyoruz. Bulunmadığımız boş bölgeleri mevcut bayilerimize yönlendiriyoruz. Bayimize Tac Mahal yaptırmıyoruz.”

SPORTİF JUKE, 18 CC İLE VERG AVANTAJINI KAÇIRIYOR

nissan, Türkiye'ye 1618 cc motorlu 190 beygir gücündeki Juke R modelini fuarla birlikte getiriyor. Nissan’ın sportif uygulamalarından biri olarak piyasaya sunulan Juke R, etkileyici performansını 1.6 lt motorla da sunabildi. Ama bu 190 beygir gücündeki motora sahip Juke, Türkiye vergi sisteminin azizliğine uğruyor. Çünkü 1618 cc’lik hacim, sadece 18 cc ile bir üst vergi dilimine giriyor ve yüzde 80 vergiye tabi oluyor. Bu da aracın fiyat nedeniyle satış şansını zorlayacak seviyeye yükseltiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here