Nissan, NV200’ü Türkiye’ye gelecek mi?

 

Nissan, NV200'ü Türkiye'ye getirmeyecek

Üç modelle yüzde 2.60 pazar payı yakalayan Nissan, satışlarına yeni bir ivme katması beklenen hafif ticari araç NV200'ü Türkiye'ye ithal etmeyecek. Japonlarla yaptıkları toplantılarda maliyetler nedeniyle bu aracı Türkiye pazarında satma şanslarının olmadığını söyleyen Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı ilkim Sancaktaroğlu, "Bu kararı karşılıklı aldık. Hafif ticari araç pazarında sadece pick-up modelimizle devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Türkiye otomotiv pazarında üç modelle kendine şans arayan Nissan, bu yıl da 20 bin adetli satışların üzerine çıktı.

Toplam pazarın yüzde 10 daraldığı bir yılda bir önceki yılın satış hacmini korumayı başaran Nissan, 2013 yılı hedefini de bu yöndeaçıkladı.

Pazarın 2013 yılında 750 bin adetlerde gerçekleşeceğini öngördüğünü söyleyen Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu

"Bunun içinde Nissan satışları yine 20 bin adetin üzerinde gerçekleşir" şeklinde konuştu.

Nissan Türkiye’nin yakaladığı bu satış rakamları Japon şirketin 2012 yılı 9 ayında sattığı 665 bin araçlık Avrupa pazarlarında en büyük bağımsız distribütör ve Avrupa’nın dördüncü büyük Nissan pazarının Türkiye olmasını getirdi.

 

Sancaktaroğlu, “Türkiye pazarında rekabet eden araçların ancak yüzde 23’üne hitap edebiliyoruz. Başta hafif ticari araç ve sedan araç olmak üzere en çok satan ürün çeşitlerimiz bulunmuyor. Esas olarak Micra, Juke ve Qashqai ile Navara pick up modellerimizle rekabette varız. Buna rağmen tüketici memnuniyeti ve ürün kalitesinde yakaladığımız başarıyla bu alandaki açığımızı kapatıyoruz” diyor.

 

Nissan, Türkiye'de müşteri memnuniyetini artımak için carbook adıya ikinci el operasyonunu da başlattı. İlk olarak İstanbul Çekmeköy bayiinde başlayan operasyon zamanla diğer bayilere de yayılacak.

Markanın bir diğre uygulaması ise Sabiha Gökçen Havalimanı ile yaptığı Nissanlife anlaşması oldu. Nissan araç sahipleri markanın Sabiha Gökçen Hava Limanı'nda özel lounge'undan yararlanabilecek. Bunun için girişte sadece TC No'larını söylemeleri yeterli olacak. Sabiha Gökçen'deki bu hizmetten yeni Nissan araç satın alan herkes yararlanabilecek. 

BAŞARIYI PERAKENDEDE YAKALADI

Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Mehmet Akın ise son üç yıllık dönemde, pazardaki daralmanın ilk kez yüzde 10 seviyesinde gerçekleştiğini, özellikle kurdaki dalgalanmaların ve ÖTV artışının pazarı son aylarda olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Pazar dinamiklerine bakıldığında ise binek araç lehine bir değişim olduğunu söyleyen Mehmet Akın, “Nissan Türkiye olarak önümüzdeki dönemde yeni model lansmanları ile birlikte bu durumun devam edeceğini öngörüyoruz. Pazarın bir diğer ilginç dinamiği filo pazarı toplam pazarın yüzde 33'ünü, yani üçte birini oluşturuyor ve sürekli olarak payını artırıyor. Ancak Nissan Türkiye olarak biz, filo pazarında aktif rol almıyoruz. Başarımızı, rekabetin ve pazar koşullarının daha da zorlayıcı olduğu perakende pazarından elde ediyoruz” dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz