Nissan Leaf ve yeni Micra Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Nissan Leaf tek şarjda 400 km gidebilecek.

67. Frankfurt Otomobil Fuarı’nı izlemek için yola çıkarken geçtiğimiz haftanın önemli etkinliklerinden biri olan Nissan Leaf dünya lansmanını geride bıraktık.

Haftayı Japonya’da test sürüşünde geçiren Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök ile bir “WhatsApp röportajı” gerçekleştirdim.

Sinan Özkök, “Intelligent Mobility vizyonumuzun önemli bir göstergesi olan Nissan Leaf, markamızın teknolojide ne kadar ilerlediğini gösteren en yeni ürünümüz. Dünyanın en çok tercih edilen elektrikli aracı olan Nissan Leaf, bir önceki nesle göre yüzde 40 daha fazla menzile sahip. ProPILOT gibi gelişmiş sürüş destek sistemleriyle ön plana çıkan ve tek şarj ile 378 kilometre mesafe kat edebilen Leaf, sunduğu sürüş keyfi ile Nissan müşterilerine farklı bir deneyim yaşatacak.” açıklamasını yapmıştı.

Fakat yeni teknolojinin Türkiye ile ilgisi üzerine açıklamada herhangi bir ibare bulunmuyordu.

Röportajımda Özkök’e öncelikle bunu sordum:

Türkiye için Leaf henüz erken mi?

-SİNAN ÖZKÖK:

Herşeyden önce dünyanın en çok satan elektrikli aracının yeni versiyonu her yönüyle önemli bir lansman. Bizim açımızdan elektrikli bir araçtan çok daha fazlasını ifade ediyor. Nissan Intelligent Mobility özellikleriyle teknoloji olarak da geldiğimiz ileri noktaya işaret ediyor. 

Japonya, Amerika ve Avrupa gibi önemli pazarlarda piyasaya çıkıyor olacak öncelikli olarak. Bir önceki nesle göre yüzde 40 artan ve 400 km’ye yaklaşan menziliyle önemli bir satış performansı yakalayacağını düşünüyoruz.

Türkiye’ye gelince; öncelikle müşterilerimizin ihtiyaç duyacağı altyapının bir miktar gelişmesini bekliyoruz. Öte yandan da önümüzdeki aylarda Leaf gamına ilave olacak daha uzun menzilli versiyonla Türkiye’de de daha çok ilgi çekeceğimizi düşünüyoruz. 

Türk müşterisi yeniliklere çok açık, yeni teknolojileri hızla benimseyen bir profilde. Bizim de görevimiz daha uzun menzilli, yüzde 100 elektrikli bir aracın müşterilerimize getireceği katkıyı çevre, ekonomiklik, performans ve hem güvenliği hem de konforu artıran yeni teknolojiler açısından en iyi şekilde aktarabilmek.

Anlaşıldığı üzere Nissan Türkiye yeni Leaf ile araç kullanmayı yeniden tanımlama iddiasında. E-Pedal gibi yeni teknolojiler, şehir elektrik şebekesine dahil olma gibi iddialı sistemler, Propilot gibi eridinde kendi kendine yol almayı da içeren otonom sürüş özellikleri yeni Leaf’in karoserisi altında armonik şekilde harmanlanmış. Bunların nasıl hayat bulduğunu henüz aracı kullanmadığımız için söyleyemeyeceğiz.

Esas soru bu teknolojilerin hızla ve Türkiye’Yi de kapsayacak şekilde yaygınlaşmasında yatıyor. Elektrikli araçlarda şu anda üst yapı yani araçların elde ettiği başarı, menzil sorununda takılıyor.

Altyapı da ise komple sorun var. Türkiye elektrikli araç altyapısında yani şarj istasyonlarında henüz istenen seviyenin uzağında.

Birbiriyle yakından bağlantılı bu sorunların kısa zamanda aşılması mümkün.

Paylaşımlı şarj noktalarıyla elektrikli seyahat

Hatta şu anda elektirkli araç sahiplerinin internet üzerinde kendi ağlarını kurarak, şehirlerarası yolculuklar için belli kentlerde kendi şarj noktalarını ortak kullanıma açmaları söz konusu.

Nissan Leaf’in de bu yolculuklara katkısı büyük olacak. 10 yılı içinde özel otomobille yolculuğun çok değiştiği araçlar ve sürüşler yaşanacağını şimdiden söyleyebiliyoruz.

Nissan Türkiye’nin yeni Leaf’i uzun menzille Türkiye’ye getirmesinin ise artık bir kaç yıl içinde gerçekleşeceği anlaşılıyor.

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök ile yeni Leaf ve yeni Micra modellerini konuştuk.

Yeni Nissan Micra ne zaman gelecek?

İkinci sorumuzu ise geçtiğimiz yıl yenilerek, Avrupa yollarına da çıkan yeni Micra için sorduk. Halen Türkiye’de satılmayan yeni nesil Micra sadece benzinli manuel donanımla yollarda. BU özellikler Türkiye pazarı için “verimli” bulunmuyor.

Geçen yıl konuştuğumuzda bunu ifade eden Genel Müdür Özkök, bu görüşlerini koruduklarını söyledi:

SİNAN ÖZKÖK:

Daha önce de belirttiğimiz şekilde yeni Micra’da otomatik vites versiyonunun gelmesini bekliyoruz. Mevcut Micra’ya olan talep hala çok yüksek ve yüzde 96 seviyesinde otomatik vites tercih ediliyor. Dolayısıyla biz de yeni Micra’da bu versiyon geldiğinde lansman yapmaya karar verdik. Büyük ihtimalle 2018 ikinci yarıyıl gibi düşünebiliriz.

Yeni Nissan Leaf nasıl bir otomobil? Bu konudaki ilk bilgileri görmek ve aracın iç ve dış tasarımına göz atmak için “Yeni Nissan Leaf” haberimize göz atabilirsiniz.

Dıştan yeni nesil elektrikli araçların çoğu gibi uzay ortamında gezinecek bir modülü andırmıyor mu?

Nissan Leaf 2017 Tokyo lansmanıyla tanıtıldı.

Yeni Nissan Leaf; Avrupa’ya Frankfurt’tan giriş yapıyor!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz