Nissan Leaf, dizelleri geçti

Türkiye’de olmasa da Japonya, Çin, Norveç, ABD-Kalifornia, Danimarka gibi ülkelerde elektrikli otomobiller önemli satışlar elde etmeye başladı. Elektrikli araçlar konusunda Türkiye4nin de “Milli otomobil” kavramıyla içinde olmaya çalıştığı segmentte dünyanın en çok satanı Nissan Leaf oldu.

Avrupa elektrikli araç pazarının diğer güçlü oyuncuları ise Renault Zoe, Volkswagen e-Golf, BMW i3 ve Tesla Model S olarak sıralanıyor.

Plug in hibrit grubunda da yani fişe takılan hem elektrikli hem de benzinli motora sahip araçlar segmentinde ise VW Passat, Porsche Cayenne, BMW 2 Active Tourer AT, BMW 3 ve VW Golf olarak öne çıkıyor.

Standart hibrit araçlar sınıfında ise Toyota 4 modelle önde gidiyor: Yaris Hybrid, Türkiye’de üretilen C-HR Hybrid, Auris Hybrid ve RAV4 hybrid.

Elektrikli araç satışları ticari araçlarla da gaenişliyor.

LEAF, Norveç’te best seller

Japon şirketin Türkiye pazarına henüz getirmediği bu küçük otomobil, 2018 yılında gösterdiği satış performansıyla Avrupa’nın en çok satan elektrikli aracı unvanını korudu.

Yılın ilk 8 ayında Avrupa genelinde 26 binlik satış performansına ulaşan Leaf, Norveç’te diğer tüm otomobil marka ve modellerini geride bıraktı. Norveç’in en çok satan binek otomobili oldu.

Avrupa yollarında dolaşan 26 bin yeni NISSAN LEAF, elektrikli otomobile geçiş sürecine öncülük ediyor.

Avrupa, 10 dakikada bir satın aldı

Nissan’ın ödüllü otomobili Leaf, 2018 yılının ilk 8 ayında Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili oldu. Avrupa genelinde her 10 dakikada bir adet Nissan Leaf satıldı. Yeni Nissan Leaf; Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda, Portekiz ve İspanya gibi önemli pazarlar da dahil olmak üzere Avrupa genelinde satışlarını artırdı.

Şirket filoları 8 bin Leaf aldı

Nissan Leaf, sadece perakende satışlarıyla değil kurumsal satışlarda da öne çıktı. Yılın ilk 8 ayında Avrupa genelinde perakende satışların yanı sıra ticari işletmeler ve filolara satışı da artış gösterdi. Yılın ilk sekiz ayında Avrupa genelinde 8 bin adet Nissan Leaf, kurumsal işletmelere ve filolara teslim edildi.

2010’dan beri 350 bin kişi elektrikli Leaf aldı

Tüm dünyada 51 farklı pazarda satışa sunulan Nissan Leaf satışa sunulduğu 2010 yılından bu yana 350 bin adetlik satış performansı gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz