Nissan Juke üretimi tehdit altında. Yapılan referandumun soncunun ardından Avrupa Birliği’nden ayrılacağını açıklayan İngiltere’de Başbakan ayrılık sürecinin başlangıcı için Mart 2017’yi işaret etti. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ticaret anlaşmalarını, dolayısıyla Toyota, Nissan ve Honda gibi İngiltere’yi üretim üssü olarak kullanan otomobil üreticilerini de etkileyecek.

Nissan, Sunderland’deki  tesislerinde QashqaI, Note, Juke ve elektrikli Leaf modellerini üretiyor. Ancak, referandumdan ayrılma kararının çıkması Nissan’ın İngiltere’deki Juke üretimini tehlikeye düşürmeye başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 Paris Otomobil Fuarı’nda soruları yanıtlayan Nissan yöneticisi Trevor Mann, İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Sunderland fabrikasında Juke üretiminin durup durmayacağı ile ilgili açıklamalar yapmaktan geri durdu.
Mann yaptığı konuşmasında, “İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki ticaret anlaşmaları netleşene kadar Juke’un üretimi ile ilgili karar vermemiz zor” dedi.
Mann, Nissan’ın yeni yatırımları sürekli gözden geçirdiğinin de altını çizdi.

2016 Paris Otomobil Fuarı’nda konuşan bir başka isim ise Nissan CEO’su Carlos Ghosn oldu. Deneyimli CEO Ghosn, Nissan, İngiltere’den AB’ye yapacağı ihracatlar yüzünden gümrük vergisi ödemek zorunda kalırsa İngiltere Hükümeti’nden tazminat isteyebileceğine değindi. Mevcut ihracat için tazminat istemeyi konuşan bir yöneticinin yeni yatırımlarda perdenin arkasındaki İngiltere’yi nasıl düşüneceği şimdiden merak ediliyor.

Avrupa Birliği ve İngiltere arasındaki Brexit görüymeleri yaklaşık iki ya da üç yıllık bir süreyi alabilecek.
Ghosn, Nissan’ın yeni yatırımlar için daha uzun bir süre beklemeyeceğine de dikkatleri çekti.

Nissan, Sunderland fabrikasında ürettiği modellerinin yüzde 80’ini ihraç ediyor. İhraç pazarların büyük bir kısmını ise Avrupa Birliği ülkeleri oluşturuyor. Şirket bu şekilde karlılığını yüksek tutmayı başarırken, Qashqai gibi efsaneleşen bir modelini pazardan eksik etmemiş oluyor.

Nissan Juke üretimi tehdit altında iken Qashqai ile tam gaz devam

Japon otomobil üreticisi Nissan önümüzdeki bahar aylarında yılda 500 bin adetlik kapasiteye sahip Sunderland’deki tesislerinde, Note modelinin üretimini de durduracak. Böylelikle, hem Avrupa’da hem de Türkiye’de en çok satılan crossover/SUV modeli olan Qashqai’ye daha çok yer açılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz