Nissan, tek pazar’ sözünü aldı

Nissan, İngiltere’den ‘tek pazar’ sözünü aldı

Brexit sonrası Avrupa Birliği’nden çıkmaya hazırlanan İngiltere, endişeleri artan otomotiv üreticilerine güvence verdi.

Geçen Haziran ayında yapılan referandum sonucu Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı veren İngiltere, otomotiv üreticilerinin ülkeden gitmemesi için harekete geçti. İngiltere, ülkede fabrikası bulunan Nissan’a ‘tek pazar’ şartlarının devamı konusunda güvence verdi.

Bu yöndeki açıklamayı, İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Bakanı Greg Clark, BBC’de yayınlanan bir söyleşisinde yaptı. Clark, bu güvencenin sadece Nissan için değil ülkedeki tüm otomotiv üreticileri ve tedarikçiler için de geçerli olduğunu belirtti.

Müzakere edilebilir

Brexit’e rağmen yeni Qashqai ve X-Trail’in üretimine İngiltere’de devam edileceğinin açıklanmasından beri İngiliz hükümeti, Qashqai’ın üretiminin ülkede kalması için iş ve sanayi çevreleri tarafından baskı altında tutuluyordu.

İngiliz Hükümeti, otomotiv endüstrisi için serbest ticaret anlaşması gibi bir uygulamanın hayata geçirilmesinin mümkün olduğunu düşünüyor. Hatta bu konuda, Avrupalı üreticilerin bu yönde bir anlaşmanın uygulanabilmesi konusunda İngiltere hükümetine destek olacağına da inanıyor.

İngiliz Bakan Clark, “Avrupa ülkeleri İngiltere’ye çok büyük miktarda otomotiv ihracatı yapıyor. Müzakereleri ciddi bir şekilde yürütürsek, birçok noktada anlaşmaya varabiliriz” diyor. Bakan Clark, Nissan’a finansal açıdan hiçbir söz verilmediğini de belirtti.

Yüzde 10 gümrük vergisi gelecek

Avrupa Birliği ülkelerine, üçüncü ülkelerden yapılan ithalat işlemlerinde yüzde 10 Gümrük Vergisi uygulanıyor. Bu durum, İngiltere’nin AB’den çıkmasıyla bu ülkede üretim yapan firmaların Avrupa Birliği ülkelerine ihracatta yüzde 10 maliyet artışı yaşaması ve AB pazarlarında rekabet avantajını kaybetmesi anlamına geliyor.

İngiltere’nin AB’den çıkış işlemlerinin 2017 yılında tamamlanması planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz