Nissan egzozu olmayan ambulans ile hasta taşımaya başladı

Elektrikli Leaf modeli ile öne çıkan markalardan biri olan Nissan Motor, şimdi tamamen elektrikli ilk ambulansı yola çıkardı. Tokyo İtfaiyesi, Japonya’nın da ilk egzozu olmayan ambulansını filosuna dahil ederek hasta taşımaya başladı. Nissan NV400 EV Ambulans, Ikebukuro şubesinde hizmet verecek.

Nissan EV Ambulans, ambulans personeli için operasyon kolaylığı sağlayan bir elektrikli sedye ile donatılmış. EV güç aktarma organları sayesinde, araçtaki gürültü ve titreşim seviyeleri geleneksel benzinle çalışan bir araca göre önemli ölçüde düşük; bu da hastalar üzerinde ve hassas ekipmanı kullanan personel üzerinde olumsuz etkilerin azaltılmasına yardımcı oluyor.

2 lityum iyon batarya; elektrikli ekipmanlar ve klima sisteminin daha uzun süre kullanılmasını sağlayan ek bir batarya (8 kWh) ile birlikte EV özelliklerini 33 kilovat saat destekliyor. Ambulans, elektrik kesintisi veya doğal afet durumunda mobil güç kaynağına dönüşebiliyor. Nissan EV Ambulans, şarj etme ve bakım açısından düşük maliyetli bir çözüm olarak sunuluyor.

Nissan EV Ambulansı, şu anda Avrupa’da satışa sunulan dönüştürülmüş bir Nissan NV400’e dayanıyor. Autoworks Kyoto tarafından yürütülen üstyapı, Japon yönetmeliklerine uygun ve sağlık personeli ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış. Sağlam ve pratik ambulans paketi, büyük bir Avrupa acil durum aracı karoseri şirketi olan Gruau tarafından geliştirilmiş.

Aracın teknik detaylarına gelince;

Uzunluk: 5.548 mm; genişlik: 2,070 mm; yükseklik: 2.499 mm
Brüt araç ağırlığı: 3.5 ton
Mürettebat ve yolcu sayısı: 7
EV motor: maksimum güç çıkışı 55 kilowatt; maksimum tork 220 Nm
Ana güç aktarma organı: lityum-iyon pil, kapasite 33 kWh, şarj AC200; maksimum 7 kw; normal şarj 
Ekipman aktivasyonu için pil: kapasite 8kWh; şarj AC100V 1,5 kW

Proje, Nissan ile Tokyo İtfaiyesi ve Tokyo Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliğinin bir sonucu. Nissan COO’su Ashwani Gupta; “Sürdürülebilir mobiliteye güçlü bir şekilde inanıyor ve sıfır emisyonlu ve sıfır ölümlü bir dünyaya katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu proje, çevre dostu araçların yerel topluluklara erişimini artırma çabalarımızın bir başka örneğidir.” dedi.

Tokyo İtfaiye filosunda ilk EV elektrikli ambulansın hizmet vermeye başlaması Tokyo Büyükşehir Belediyesi’nin Sıfır Emisyon Tokyo girişiminin bir parçası.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz