Nissan dünyayı 4’e ayıran yönetim modeline geçti

Nissan küresel dönüşüm planı Nissan NEXT’e hız vermek amacıyla dünya genelinde 7 olan bölge sayısını 4’e indirdi. 140 farklı pazarın bulunduğu Rusya dahil Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Hindistan ve Okyanusya bölgeleri birleştirilerek AMIEO adında tek ve yeni bir bölge oluşturuldu.

Yeni yapıda, Japonya ve ASEAN; Çin; Kuzey-Güney Amerika ile Afrika, Orta Doğu, Hindistan, Rusya dahil Avrupa ve Okyanusya’yı buluşturan AMIEO olmak üzere dört bölge oluştu.

Türkiye’nin içinde yer aldığı AMIEO bölgesinde nüfusu yaklaşık 3,8 milyar olan 140 pazar yer alıyor. Bu bölgenin satış portföyünde Nissan’ın ikonik ürünü Nissan Patrol SUV’dan; tamamen elektrikli otomobili Nissan LEAF’e kadar farklı 45 Nissan ürünü bulunuyor. Nissan, bu yeni bölgesel yapılanma ile karar verme sürecini hızlandırmayı; elektrikli modellere geçmeye planladığı birçok pazarda daha esnek çalışma modelleri oluşturmayı hedefliyor.

Nissan Europe Chairman Gianluca de Ficchy’nin görevi AMIEO MC Chairman olarak genişletildi. Halen AMI Bölgesi Başkanı olan Guillaume Cartier ise AMI bölgesi Başkanlığına ek olarak yeni bölgede satış ve pazarlamadan sorumlu Vice-Chairman olacak.

AMIEO bölge yapılanması ve yönetim ekibi görevlendirmeleri 1 Ekim’den itibaren geçerli olacak, tamamen devreye alınması ise Avrupa’daki çalışan temsilcileriyle görüşmeler sonrası gerçekleşecek.

140 ülke bir listede

  • 140’tan fazla pazarı kapsayan Afrika, Orta Doğu, Hindistan, Avrupa (Rusya dahil) ve Okyanusya’nın coğrafi kapsamı
  • Yaklaşık 3,8 milyarlık nüfus
  • 2019’da 29 milyon adetlik Pazar büyüklüğü. Bu rakam küresel araç satışlarının %30’undan fazlasına denk geliyor
  • 2019’da 820.000 adet Nissan, Datsun ve Infiniti satışı
  • 3 kıtaya dağılmış fabrikalar
  • Öne çıkan Nissan modelleri Qashqai, Navara, Patrol ve LEAF

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz