Nisanda rekor kırdı, yıl sonu hedefini 400 bine çekti

Türkiye’de son yılların yükselen yıldızı PSA Türkiye denebilir. Yeniden yapılanma sonrası oluşan yeni enerji ile atağa kalkan grup, 2019 yılında yakaladığı çıkışı, 2020 yılında da sürdürüyor. Mart ve özellikle nisan ayında bir çok marka araç temininde sıkıntı yaşarken, PSA markaları tam aksine zirveye tırmandı.

Peugeot nisan 2020 itibariyle en çok satan marka sıralamasında zirveye otururken, Citroen, Opel ve DS markaları da iyi bir çıkış yakaladı. Çok yoğun müşteri talebi olan yeni Peugeot 2008, mart ve nisan ayında  çok sayıda müşteriye ulaştırıldı. Peki ama PSA Türkiye ve çatısı altındaki Peugeot, Citroen, Opel ve DS markalarının 2020 planları COVID-19 salgınından hiç etkilenmedi mi?

Geçtiğimiz hafta PSA Türkiye reorganizasyonunun başındaki Fransız yönetici Olivier Cornuaille ile internet üzerinden bir basın toplantısına katıldık. Yeni nesil toplantılara alıştık nasıl olsa, zoom.us üzerinden herkes bağlanıyor ve bağlantı kalitesine göre toplantıyı izleyebiliyor.

Olivier Cornuaille, toplantıda Koranavirüs salgınının en yoğun yaşandığı nisan ayı verilerini değerlendirerek, PSA Grubu’nun durumunu ifade etti:

Peugeot, Citroen, Opel ve DS markalarının çatı şirketi Grup PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille

COVID-19’un ekonomik etkilerini görmeye başladığımız Nisan ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 14 oranında daralan pazarda payını 16 puan artıran Groupe PSA Türkiye, elde ettiği yüzde 29’luk pay ile OEM grup sıralamasında liderliğe yükseldi. Groupe PSA Türkiye Ocak-Nisan döneminde ise yüzde 27 artış gösteren toplam otomotiv sektöründe yüzde 97 büyüme kaydetti ve pazar payını geçen yılın aynı dönemine göre 4.3 puan artırarak yüzde 16,7’ye taşıdı.

Bu sıkıntılı ortamda PSA markalarının payları ise şöyle gelişti:
“Aynı dönem içerisinde Grup bünyesinde yer alan Peugeot yüzde 69 büyüme ile Nisan ayını lider kapatırken, Opel yüzde 89, Citroen yüzde 209, DS yüzde 298 büyüme kaydetti.”

Önemli rakamlar. Peki bu rakamlar ve bu liderlik sürdürülebilir mi?

Türkiye’de çok uzun yıllardan bu yana görev yapan ve pazarı iyi tanıyan deneyimli Fransız yönetici bu soruya şöyle yanıt verdi:
“Bizim hedefimiz üçüncülük. Ama nisan ayı koyulları Peugeot markamızı birinciliğe getirdi. Şundan şikayetçi değiliz.”
Peugeot’nun başarısında 3008 modeli kadar yeni 2008 modelinin payına dikkat çeken Fransız yönetici, “Avrupa pazarlarındaki durgunluk Türkiye’de yoğun talep gören Peugeot 2008 ve Opel Corsa ile Citroen C3 modellerini daha rahat temin etmemize imkan verdi. Bu modellere yönelik yüksek talep vardı Türkiye’de. Biz de bunu karşılamak için bu fırsatı değerlendirdik.” bilgisini verdi.
Bu dönemde Türkiye pazarına İsrail’e gidecek Peugeot modelleri dahi ithal edildiği belirtiliyor. Nisanda Türkiye’ye gelen araçlar arasında daha önce getirilmeyen versiyonların olduğu da dile getirilenler arasında yer alıyor. Bu bilgiler PSA tarafından doğrulanmadı. PSA Türkiye Başkanı, “Biz müşterilerimizin aymayacağı araçları getirmeyiz” dedi.
Citroen C3 makyajlı haliyle mayısta Türkiye’de olacaktı. Mevcut koşullarda lansman haziran sonuna kaldı.

2020 pazar tahminini yeniledi

PSA olarak yılbaşında 650 – 700 bin adetlerde dile getirdikleri 2020 yılı Türkiye otomotiv pazarı tahmininin geçerli olup olmadığı da Cornuaille’ya yöneltilen sorulardan biriydi. Cornuaille, açıklamasında yeni koşullar nedeniyle 2020 yılı Türkiye otomobil pazarı için 400 bin adetleri dile getirdi.

Fransız yönetici “Genel olarak iyimserim ama bu yaşadığımız olağanüstü bir durum, otomotiv pazarının bu yıl 400 binin üzerinde tamamlanacağını öngörüyorum” ifadesini kullandı.

Peugeot, Citroen ve Opel yeni modellerinin geliş takvimi ne olacak? sorusuna ise “Yeni modellerde bir kaç aylık kayma olacak. Fransa’da  üretim tesisleri eski günlerdeki full kapasiteye hemen geçemeyecek doğal olarak. Ama biz de müşteri taleplerini karşılamak istiyoruz.” dedi.

Bu yıl PSA markalarının Türkiye’ye getirmeyi planladığı yeni modeller arasında yeni Peugeot 208 , makyajlı Citroen C3, yeni Opel Mokka gibi modeller bulunuyor. Yeni Peugeot 2008, yeni Opel Corsa ve makyajlı Opel Astra şubat ve mart aylarında Türkiye pazarına sunulmuştu.

Opel Türkiye 2020 modellerinin ne zaman geleceğini aralık 2019 tarihinde resmen açıklamıştı. Opel 2020 yeni model takvimi halen iptal edilmedi ama koranavirüs salgını nedeniyle bazı değişikliklere uğrayabilir.

Yeni Peugeot 208, Türkiye’ye sonbaharda gelecek. Bakalım bu takvime bu koşullarda uyulabilecek mi?

Groupe PSA nedir:

Peugeot, Citroën, DS, Opel ve Vauxhall olmak üzere 5 otomobil markasını çatısı altında bulunduruyor. Free2Move markası altında çeşitli mobilite ve akıllı hizmetler sunuyor. Otonom sürüş ve bağlanabilirlik özelliklerine sahip otomobiller konusunda önemli çalışmaları olan Groupe PSA, aynı zamanda Banque PSA Finance ile finansman alanında ve Faurecia aracılığıyla otomotiv ekipmanları alanında da faaliyet gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz