Neden SUV alıyoruz?

SUV ve crossover segmenti otomobil pazarının yıldızı olmaya devam ediyor. Sadece Türkiye’de değil Avrupa pazarında da tüketiciden en fazla talep gören segment olan SUV satışları otomotiv pazarının lokomotifi haline gelmiş durumda.

JATO verilerine göre, Avrupa binek otomobil satışlarında mart ayındaki yüzde 5.2’lik düşüşe karşın, ilk çeyrek yüzde 0.7 artışla 1.8 milyon adede yükseldi. Toplam satışlar içinde SUV segmenti açık ara en fazla talep gören sınıf oldu.

SUV modelerin satışları ilk çeyrekte yüzde 20 artarken, mart ayında da yüzde 13.3 oranında büyümeye ulaştı. Avrupa’da satılan her üç otomobilden biri SUV segmentinde gerçekleşti.

Golf yine ilk sırada

SUV satışlarındaki büyük artışa rağmen, mart ayının en fazla satılan modeli 133 bin adet ile yine Volkswagen Golf oldu. Golf’ün satışları yüzde 16 arttı.

Renault Clio yüzde 4 gerilemeyle 87 bin adetlik satışa ulaştı. Ford Fiesta yüzde 6 geriledi ve 85 bin adetlik satışla üçüncü sırada yer aldı.

Daha sonra sırasıyla Nissan Qashqai 75 bin, Volkswagen Polo, 74 bin Peugeot 208 modeli 70 bin, Skoda Octavia 62 bin, Volkswagen Tiguan 62 bin, Ford Focus, 61 bin ve Toyota Yaris, 60 bin adet satışla ilk 10’da yer aldı.

Öte yandan SUV dışındaki hemen hemen tüm segmentlerde gerileme meydana geldi. İlk çeyrek sonuçlarına göre küçük sınıfın toplam satışlardan aldığı pay yüzde 20.7’ye, kompakt sınıfın ise yüzde 18.4’e geriledi.

Türkiye’de HB’in ensesinde

SUV segmenti Türkiye’de de tüketiciden büyük talep görüyor. Bu yıl ilk üç ayda satılan 122 bin otomobilin 22 binini SUV modeller oluşturdu.

Geçen yılın ilk üç ayı ile kıyaslandığında SUV segmentinin toplam satışlardan aldığı pay yüzde 15.7’den yüzde 18.5’e yükseldi. Türkiye pazarında SUV’ların hatchback’ten pazar çalmaya devam ettiği dikkat çekiyor.

Üç ayda sedanların toplam satışlardan aldığı pay yüzde 49.3’ten yüzde 52.5’e yükselirken, hatchback’in payı yüzde 29.4’ten yüzde 24.1’e geriledi.

Bu gidişat, en fazla iki yıl içinde SUV’un payının hatchback’i geçerek pazarrın ikinci büyüğü haline geleceğinin işaretlerini veriyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz