Neden babayiğit olmayalım

 

Neden babayiğit olmayalım

 

Türkiye, yerli otomobil üretecek 'babayiğit' ararken, Toyota'nın en büyük bayilerinden, 14 bin araçlık filo kiralama şirketinin sahibi Derindere Grubu'nun yarattığı elektrikli otomobilin üzerindeki sır perdesi açıldı. Özkan Derindere ve Önder Yol tarafından 2007'de kurulan Derindere Motorlu Araçlar (DMA), kendi teknolojisi ve yazılım altyapsıyla elektrikliye dönüştürdüğü Toyota Corolla'yı satışa sundu. Türkiye’nin ilk TSE Tip Onay Belgesi’ne sahip olan elektrikli otomobil, tam şarj ile 280 km yol katedebiliyor. 41 kwh'lık batarya ile donatılan otomobil, 100 km'de sadece 2 liralık elektrik harcıyor. DMA Kurucu Ortağı Özkan Derindere, elektrikli araçların geleceğine inandıklarını ve bu konuya yatırım yapma kararı aldıklarını belirterek, "Proje için gereken finansmanı tamamen kendi öz kaynaklarımızdan karşıladık" dedi. Derindere, şöyle devam etti:  “DMA olarak kısa vadede binek ve hafif ticari araçlara DMA teknolojisi uygulayarak, onları yüzde 100 elektrikle çalışan araçlar haline getiriyoruz. Orta vadede hız ve hacim kazanmak için sınırlı sayıda modele yoğunlaşacağız. Projemizin uzun vadeli hedefi ise DMA markalı ürünler üretmek ve pazarda önemli bir oyuncu olmak.”

Özkan Derindere, VATAN'ın 'Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) projenizi yerli otomobil için üyelerimiz içinden 'babayiğit' çıktı. Bu babayiğit siz misiz?' sorusu üzerine "Tarif edilen babayiğit değiliz, sonuçta sıfırdan bir araç üretmedik. Ancak bu araçla büyük tecrübe edindik. Neden sıfırdan elektrikli otomobil üretmeyelim. Hayalimizde bu var. Haliç Kongre Merkezi'nde sergilediğimiz yürüyen prototip de bunun bir örneği" açıklamasını yaptı. 

Derindere, ayda 100 ve yıllık 1.200 adetlik üretim kapasitesine sahip olduklarını sözlerine ekledi.

İlk müşteriler THY ve TNT

Derindere Motorlu Araçlar (DMA), elektrikli Corolla ile özellikle filoları hedefliyor. DMA, elektrikli araçları kardeş şirketi Derindere Filo Kiralama ile müşterilerine kiralamayı planlıyor. Şirket, Türk Hava Yolları (THY), TAV, TNT ve Yarsuvat Hukuk Bürosu ile el sıkıştı. Önümüzdeki günlerde toplu araç teslimatları gerçekleştirilecek.

Elektrikli SUV geliyor

Özkan Derindere, Toyota Corolla'nın yanı sıra farklı modelleri de elektrikliye çevirmek için üzerinde çalıştıklarını söyledi. Derindere, özellikle yakıt tüketimi yüksek olan SUV modeli ile hafif ticari aracı elektrikliye dönüştürerek satışa sunacaklarını ifade etti. Derindere, SUV modelinin yüksek performansını korumasını istediklerini kaydederek, bunun için daha güçlü batarya kullanacklarının altını çizdi. Özkan Derindere, Haziran'da Corolla modelinin yenisinin Adapazarı fabrikasında üretimine başlanacağını belirterek, "Kısa süre içinde yeni Corolla'nın da TSE Tip Onayı'nı alıp elektrikliye dönüştürüp, satışa sunacağız" dedi. 

Başbakan test etti

Yerli otomobilde 'babayiğit' arayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özellikle elektrikli araçlarla yakından ilgileniyor. Erdoğan, DMA'nın ürettiği elektrikli Corolla'yı geçen yıl test etti. Başbakan'ın yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Nihat Ergün de denedi. Özkan Derindere'nin Başbakan Erdoğan'ın araçla yakından ilgilendiğini ve pozitif destek verdiğini söyledi. Derindere, 'Erdoğan'a hediye edecek misiniz?' sorumuz üzerine, "Sayın Başbakanımız isterse, hemen" yanıtını verdi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz