Ne olacak bu ‘lüks’lerin hali!

 

Gümrük Birliği sonrası dünya liginde ‘top’ koşturmaya başlayan Türkiye otomotiv pazarı yılı yeni bir rekorla kapatmaya hazırlanıyor. Artan kur ve kredi maliyetleri vs. nedeniyle toplam satışlarda rekor olmayacak ama hafif ticari araç talebindeki kısmi daralmanın da etkisiyle binek otomobilde rekora kesin gözüyle bakılabilir. Türkiye’de en fazla binek otomobil 593 bin adetle 2011 yılında satıldı. 9 aylık rakamlara bakıldığında bu hedefin 30-40 bin fazlasıyla rahatlıkla geçileceğini görmek mümkün.

                Bu yıl bir başka rekor daha dikkat çekecek; premium yani lüks sınıf tarihindeki en iyi yılını kapatmaya hazırlanıyor. BMW, Land Rover ve Mini markalarıyla öne çıkan Borusan Otomotiv’in CEO’su Eşref Biryıldız’a göre 2009 yılında 27 bin olan lüks satışları yılsonunda 65 bin adete ulaşacak. Audi, Mercedes, Porsche, Volvo, Jeep gibi markalar cephesinde de benzer projeksiyonlar hakim. Daha önemli olan veri ise pazar paylarıyla ilgili. Çünkü 4 yıl önce premium modellerin toplam otomobil pazarı içindeki payı yüzde 7.5 iken şimdi yüzde 10’lar sözkonusu.

         Daha da büyüyecekler… Ama bu tek başına toplumda inanılmaz bir zenginlik yaşandığından değil. Lüks markaların kabuk değişiminin bu büyümedeki rolü kaçınılmaz. Hem alt segmentteki model sayılarını arttırıyor hem de Türkiye gibi ülkelerede büyüme sağlayacak küçük hacimli motorları büyük modellere uyguluyorlar. Volvo S80, Mercedes E serisi ve BMW 5 serisinde 1,6 litrelik motorlar kelimenin tam anlamıyla birer devrim; Hayır, mühendislik değil, zihniyet devrimi. Daimler AG Başkanı Dieter Zetsche’nin Ocak ayında Detroit’te yaptığı açıklamalara kulak vermek gerekiyor: “A ve B sınıfı gibi giriş sınıfı modellere kriz öncesi karar vermeseydik, bugün ciddi bir kriz yaşıyor olacaktık.”   

                İşte bu noktada klasik soruyu sormak geliyor akıllara… ‘ne olacak bu lüks otomobillerin hali!’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz