Nazi Porsche’si: Klasik araba müzayede salonunda skandal

Ferdinand Porsche tarafından 1939’da Alman Nazi yöneticilerin isteği üzerine geliştirilen ve en az 20 milyon dolara alıcı bulması beklenen “Type 64” model yarış otomobili; Kaliforniya’daki müzayedede yaşanan karışıklık kurbanı oldu. Milyonlarca dolarlık klasik araba müzayede salonunda talihsizlik. Aslında aracın 20 milyon dolara satılması bekleniyordu. 17 milyon dolardan satışa çıkacaktı. Ama olanlar oldu ve 70 milyon dolar teklif eden bile olduğu belirtildi. Oysa rakamlar bir skandalın basamaklarını oluşturuyordu.

Aslında bu tür bir hata affedilir değil ama kabul ediliyor. Çok fazla haberi yapılamasa da bu tür yanlışlıklar, müzayedelerin durmasına neden olabiliyor. Tabii olan araç sahibine oluyor. Veya bir kurum yararına yapılıyorsa, araç satılamamış oluyor. Umarız art niyet yoktur.

Müzayedeyi yöneten kişinin 13 milyon dolar sözü, İngilizce’deki “thirteen” sözcüğüyle “thirty” kelimelerin benzerliği nedeniyle ekrana 30 milyon dolar; 17 milyon dolar (seventeen) sözü de 70 milyon dolar (seventy) olarak aktarılınca açık artırma durduruldu.

Müzayedeye katılanlar, açık artırmayı düzenleyen Sotheby’s şirketini alkışlar ve ıslıklarla protesto etti.

CNN Televizyonu, satışın rezerv fiyata ulaşılamadığı için gerçekleştirilemediğinin tahmin edildiğini öne sürdü.

Porsche klasik araba müzayede sınavında

Teknik olarak bir Porsche olmayan ancak Porsche’nin “atası” sayılan sıra dışı araba, Nazi Almanyası ile Faşist İtalya arasındaki Çelik Paktı’nı kutlamak üzere yapılması planlanan Berlin-Roma rallisinde yarışmak üzere Nasyonal Sosyalist Sürücüler Kolordusu tarafından sipariş edilmişti. Savaş çıktığı için yarış yapılamadı.

Nazi Partisi ve SS üyesi olan Ferdinand Porsche, arabayı tasarladığı sırada Volkswagen’in tasarımcısıydı.

Porsche, sonradan adını verdiği arabayı kendisi kullanmaya başladı. Motoru arkada olan araba şasisi ve motoru dahil olmak üzere büyük ölçüde Volkswagen parçalarından yapıldı.

Hafif olması için uçaklarınkine benzer gövde alaşımıyla siyah olarak üretilen araba daha sonra turkuaza sonra da gümüş rengine boyandı. Arabanın direksiyon düzeneği, park lambaları ve frenleri de zaman içinde değiştirildi.

Araba, müzayedede 17 milyon dolara satılsaydı, bu bir Porsche için ödenen en yüksek miktar olacaktı.

Bazı uzmanlarsa Ferdinand Porsche’nin ilk ürettiği otomobil iddiasının asımsız olduğunu belirtiyor. Araç incelendiğinde Volkswagen ve Fiat parçaları başta olmak üzere diğer tedarikçilerin parçalarının kullanıldığı bu aracı orijinal saymıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz