Nasıl daha az yakıt tüketiriz?

Son 20 yıl içinde 15 milyar litrelik yakıt tasarrufu sağlayan ‘Yeşil Lastik’ konseptinin temsilcisi Michelin, sürücülere yakıt tasarrufu sağlayarak daha az yakıt tüketmenin yöntemleri hakkında ipuçları veriyor. Doğru lastik seçimi ve araç kullanma metotları ile yakıt tüketimini düşürmenin mümkün olabildiğini söyleyen Michelin yetkilileri, bu anlamda kullanım alışkanlıklarında yapılacak ufak değişikliklerle, yakıt harcamalarında ciddi oranlarda tasarruf edilebileceğini kaydetti.

İşte tasarruflu araç kullanmak için öneriler

– Sabit hızdan vazgeçmeyin

Yakıt tasarrufu sağlamak için sabit hızla ilerleyerek devamlı ileriye bakın. Bu sayede meydana gelebilecek tehlikeleri önceden görüp ani hız artışı veya frenlemelerden kaçınabilirsiniz.

– Vites değişimi konusunda bilinçli davranın

Motor hızınızı mümkün olduğunca düşük tutmak ve optimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için 2000 ile 2500 devir arasında vites değiştirin.

– Lastik basıncınızı kontrol edin

Düşük hava basıncı, lastiklerinizin daha fazla dönmesine neden olarak yakıt tüketiminizi artırır. Aşırı şişirilmiş lastikler ise lastiğin yola tutunma kabiliyetini olumsuz yönde etkiler.

– Klima ve elektronik cihazlar konusunda aceleci olmayın

Klima, cep telefonu, MP3 çalar gibi aletler enerji kullanımınızı artırır. Tasarruflu bir sürüş için bu aletleri kullanmadan önce bir kere daha düşünün.

– Aracınızın hafif olmasına özen gösterin

Araca fazladan monte edilen, takılan aynalar, süsler, özel olarak üretilmemiş hava tutucu her şey aracın aerodinamik yapısını etkileyerek yakıt tüketimini artırır. Bu yüzden hafif seyahat etmeye özen göstererek kullanmadığınız ağırlıkları kaldırın.

– Trafikte ilerleyemiyorsanız motoru kapatmaya üşenmeyin

Trafikteki kısa duraklamalar dışında eğer bir dakikadan fazla yerinizden kıpırdayamıyorsanız daha fazla yakıt sarfiyatını önlemek için motorunuzu kapatın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz