Mutlu Akü, Metair’e geçti, 215 milyon dolar ‘cash’ ödendi

 

Mutlu Akü'nün aylar önce başlayan satış görüşmeleri dün tamamlandı. Şirketten yapılan açıklamayla hisselerin el değiştirdiği açıklandı.

Türkiye akü pazarının lideri Mutlu Akü, yüzde 75 hisselerinine sahip olan Mutlu Holding'in hissedarlarının satışı sonucu yoluna yabancı patronla devma edecek. Metair, Mutlu Akü'nün yanı sıra Metropol Motorlu Taşıtlar Kiralama AŞ, Mutlu Plastik ve Türker İzabe ve Rafine adlı şirketleri de aldı.

Toplam 217 milyon dolarlık alışveriyin devamında 7 milyon dolarlık ödeme daha mümkün olabilecek.

217 milyon doların 168 milyon 660 milyon dolarlık kısmı Mutlu Akü için ödenirken, kalan kısım diğer şirketlerin payı olarak ödendi.

İşte detaylar ve açıklama:

"Şirketimizin 10.10.2013 tarihli Özel Durum Açıklaması ile açıklanan Hisse Alım Sözleşmesi uyarınca, Şirketimizden %74.7859 oranında pay sahibi olan "MUTLU HOLDİNG A.Ş."nin (Mutlu Holding) pay sahipleri Attila Türker, Ali Nuri Türker, Ayşe Bilgin, Timur İhsantürker, Aylin Furtun, Aliye Borlu, Yasemin İhsantürker, Dilek Türker, Nazlı Feryal Türker, Leyla Yasemin Türker ve Mahmut Kerem Bilgin (Satıcılar), (i) Mutlu Holding'de sahibi bulundukları payların tamamını, (ii) pay sahiplerimizden Attila Türker, Ali Nuri Türker, Timur İhsantürker, Aylin Furtun ve Yasemin İhsantürker'in Şirketimizde sahibi bulundukları paylarını ve (iii) bunlara ek olarak Türker İzabe ve Rafine Sanayi A.Ş., Mutlu Plastik ve Ambalaj Sanayi A.Ş. ve Metropol Motorlu Taşıtlar Kiralama A.Ş. şirketlerinde  (Diğer Şirketler) sahibi bulundukları paylarını; Metair Akü Holding A.Ş.'ye (Alıcı Şirket) 11.12.2013 tarihi itibariyle devretmişlerdir. Hisse Alım Sözleşmesi'ni imzalayan taraf olan Hollanda menşeili Metair International Holdings Cooperatief U.A'nın tüm hak ve yükümlülükleri Hisse Alım Sözleşmesi uyarınca Alıcı Şirket tarafından devralınmıştır.

215 milyon dolar nakit ödendi

Diğer Şirketler'deki paylar da dahil olmak üzere, Hisse Alım Sözleşmesi'nin konusu olan tüm payların toplam satış bedeli olarak Alıcı Şirket tarafından Satıcılar'a 215.000.000 ABD Dolarından Satıcıların Hisse Alım Sözleşmesine ilişkin masrafları mahsup edilmesi sonucunda 214.628.150,58 ABD Doları nakden ödenmiştir. Hisse Alım Sözleşmesi hükümleri uyarınca, işlemin kapanış tarihinden sonra yapılacak net borç oranlarına ilişkin uyarlamalar neticesinde Satıcılar'a azami 2.000.000 ABD Doları miktarında bir ödeme daha yapılacaktır.

168.660 milyon doları Mutlu Akü'ye 

Satıcılar ile Mutlu Holding'in Şirketimizde sahibi oldukları %75 oranındaki payların satış bedelinin, uyarlamalar sonucu oluşabilecek azami toplam satış bedeli olan 217.000.000 ABD Doları içindeki miktarı 168.660.000 ABD Dolardır. Şirketimizin 10.10.2013 tarihli Özel Durum Açıklaması'nda belirtilen arsaların satışı 2013 yılı sonuna kadarki sürede gerçekleştirilebildiği takdirde, Satıcılar'a Alıcı Şirket tarafından azami 7.000.000 ABD Doları miktarında bir ödeme daha yapılacaktır ve bu durumda, Satıcılar ile Mutlu Holding'in Şirketimizde sahibi oldukları %75 oranındaki payların azami toplam satış bedeli içindeki miktarı azami 175.660.000 ABD Dolar'a kadar yükselebilecektir. "

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz