Mühendislik ihracatı da başladı

0

Türkiye otomotivde “mühendislik” ihracatına başladı..

2014 yılına kadar yeni model ve fabrikalara 1 milyar doların üzerinde yeni yatırım yapacak olan Ford Otosan, dünyaya mühendislik ihraç etmeye başladı. Türk otomotiv sektöründe bu konuda bir ilke imza atan şirket, Ford Motor Company'nin dünya üzerindeki birçok fabrikasına yaptığı mühendislik desteğini artıracak.Yıllık 3.5

milyar dolarlık araç ihracatı gerçekleştiren şirket, geçen yıl elde ettiği 100 milyonluk mühendislik ihracatını bu yıl 2 katına çıkaracak. Ford Otosan tüm dünyada 2 milyona yakın üretilen ve Transit, Mondeo ile Ranger’da kullanılan tüm Puma motorlarının Ar-Ge ve mühendislik çalışmalarından sorumlu olacak.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2007’de TÜBİTAK Gebze’de  açtıkları mühendislik merkezinde çalışan sayısının 2012 sonunda 600'den 1300’e çıkacağını söyledi. Ford’un kendilerinden istediği mühendislik hizmetlerinin arttığını kaydeden Yenigün 2.7 bin metrekarelik Ar-Ge merkezinin yeni bina alınmasıyla 6.2 bin metrekareye çıkacağını bildirdi.

Mühendislerin tamamı Türk

Tamamı Türk olan bu mühendislerin Ford'un dünyadaki ürün projeleri, motor geliştirilmesi, şanzıman tasarımları

ve kalibrasyon sistemleri üzerinde çalıştığını kaydeden Yenigün, Çin'den ABD'de üretilecek olana kadar yeni

projelerin devreye girişlerinde Türkiye'den bir grup mühendisin gidip destek olduğunu dile getirdi. Yenigün özellikle motor konusundaki çalışmaların gelecekte daha değişik üretim projelerine kapı açabileceğini belirtti. 

Yeni oyuncular gelecek

Hükümetin açıkladığı teşvik paketinin detayların ortaya çıkmasıyla iyi bir noktaya ulaşıldığını belirten Yenigün şunları kaydetti:

"Otomotiv şirketleri teşvik olsa da olmasa da belli bir noktaya kadar yatırımlarını yapıyorlar. Teşvik bundan

daha fazlasını yapmak için gerekli. Türkiye'nin 2023 vizyonunda 4 milyon araç üretilmesi var. Bunun 2 milyonluk kısmı mevcut yatırımların kapasite artışları ile mümkün olur. Geri kalanı için ise teşvik tetikleyici bir etki

sağlar. Bunun için teşvikler devreye girecek, yeni oyuncular gelecek. Yatırımın Türkiye'ye gelmesi için Avrupa'daki krizin bitmesi gerektiğine de inanmıyorum."

1 litrelik Focus geliyor

Son 10 yıldır olduğu gibi 2012 yılını da Pazar lideri olarak kapatmak istediklerini kaydeden Yenigün, yeni ürünlerin buna önemli destek sağlayacağını belirtti. Temmuz ayında Focus'un 1.0 litre Ecoboost motorunu piyasaya sunacaklarını söyleyen Yenigün, "Bu araç bir A4 sayfası büyüklüğünde motora sahip. Bu motordan 100 ve 125 beygir gücünde iki versiyon olacak. 100 km'de 5 litre yakıt harcıyor. Bu motorlarla dizel benzinli farkının ortadan kalkacağını öngörüyoruz. Piyasada bu motora benzer başka bir ürün yok. Bu ay itibariyle yeni Ranger da yola çıkacak. Çok güçlü bir motorla geliyor. Yepyeni model B Max ise Eylülde gelecek.Ekimde de Gölcük'te üretilecek Tourneo Custom'ın satışına başlayacağız”dedi.

Bu yıl 820-830 binlik toplam satış öngördüklerini, şu anda da planlara uygun gidildiğini söyleyen Yenigün haziranda geçen ayın biraz altında 68-70 bin bandında satış beklediklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here