Müfettişlerini yolladı, otolarını galerilerden geri aldırdı

0
10
Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş.

Ülkemizdeki otomobil satışlarının önemli kısmı filo tabanına oturdu. Perakende müşteriler ile filo olarak alınacak araç peşinde. İnternette, yetkili bayilerin yakınlarındaki oto galerilerinde en fazla kadranında en çok 100 km kullanım görünen otomobiller piyasa fiyatının altında açıktan satılıyor. 

Nereye kadar gider bu iş?

Satışlarda filonun dayanılmaz cazibesi bitiyor mu?

Filo var, filo var !

Türkiye otomotiv pazarının 2 yıldır milyon adetlerin kapısında seyretmesinde başrol filo satışlarında. Artık neredeyse satışların yüzde 80’lere varan kısmı filo olarak faturalanıyor. Gerçek filo satışlarına bir şey demek kesinlikle mümkün değil ve olmamalı da. Ama bir de bu şemsiye altında “fiktif” filo satışları var ki pek çok firmanın canını yakmaya başladı.

Bu tür araçlar, internette veya bayilere komşu oto galerilerde yüzde 10-15 düşük fiyata perakende olarak etiketleniyor.

Spot otomobil piyasası oluştu ve giderek güçleniyor.
Geçen hafta OYDER Kongresi’ndeki panelde Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Fiktif satışlar şirketleri giderek daha fazla zorlayacak” uyarısını yaptı.

Aslında herkesin malumu; özellikle geçen yıl filo adı altında faturalanan araçların bir kısmı gerçek filo değildi. Bu araçlar bayiye yakın anlaşmalı oto galerilerinde ve bazı internet sitelerinde satılıyor. Hem de perakende fiyatının yüzde 15-20 altında kalan cazip fiyatlarla.

Pazar payı, yüksek satış rakamları gibi etkenlerin baskısı altındaki otomotiv firmalarının bazıları, bir kısım bayilerinin “Filo taleplerine” hayır demiyor, diyemiyor.

Bir tür ‘kazan-kazan’…

İlk EDC otomatik şanzımanlı Dacia Duster oldu

Geçtiğimiz hafta içinde bu yıl ilk çeyrekte gösterdiği atak ile Türkiye’nin en çok satan 6. markası ünvanına ulaşan Dacia markasının ilk EDC şanzımanlı Duster lansmanı yapıldı. Lansmanda Dacia Türkiye satışlarının da kaptanlığını yapan Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş ile konuştuk.
Bu yılın mart ayında 10 bin adetlere varan Renault satışlarıyla yarışın önünde koşan ekibin başındaki deneyimli kaptan Berk Çağdaş’a fiktif satışları, filoya giden araçların perakendede satılıp satılmadığını sordum.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2017 hedeflerini ve filo pazarındaki operasyonu anlattı.

Tüm açıklığıyla Çağdaş, göreve geldiğinin ilk dönemindeki büyük operasyonundan söz etti.
“Şu anda Renault’daki görevimde 6. ayındayım. Benimle birlikte Renault tamamen Türkiye’de ürettiği en modern otomobillerinden birini yollara çıkardı.

Yeni Megane Sedan gerçekten çok güzel bir otomobil.

Bu otomobilizi yollara çıkardık ve bir de baktık ki bir süre sonra bazı bayilerimizin yakınlarındaki oto galerilerde, sahibinden gibi internet sitelerinde bu aracın yüzde 10 fiyatlarla altında satışlar tespit ettik.

Bu galerilere müfettişlerimizi gönderdim.

Araçların şasi numaralarından hangi bayilerimizden aktarıldığını belirledik.

Bu bayileri çağırdık, uyardık. Bu araçları geri aldırdık. Sonra tüm bayilere bu işi yapanlara veya yapacak olanlara ortaya çıkan adaletsizliği ve durumu anlattım.

Bir daha böyle bir yönteme giren olursa bayiliğine son vereceğimizi söyledim.

Şimdi bu işlemin önünü aldım. Fiktif (Bir tür gerçek olmayan satış) satışlar firmanın lehine değil. En önemli kaynağımız olan perakende satışlara darbe vuruyoruz. Bayilerimiz arasında eşitsizlikler oluyor. İkinci el fiyatlandırmasında ortaya çıkacak durumu düşünebiliyor musunuz? Artık Renault olarak bu tür satışlara geçit vermiyoruz.”

Dacia Duster EDC Blackshadow donanımla dikkatleri çekecek.

Renault olarak bu yıl 160 bin adetlerde Renault ve Dacia satışı planladıklarını söyleyen Çağdaş, bunun 47 bin adete yakınının Dacia markasından geleceğini söyledi. Yeni Duster’ın kendini kanıtlamış 1.5 dCi dizel motorla uygun fiyata asgari konfor sunarak, segmentin en çok satanı haline geldiğini, yeni EDC şanzımanlı versiyonla bu geleneğini sürdüreceğini söyledi.

Toplamda 16 bin adetin üzerinde Duster satacaklarını, bunun 5 bin adetinin EDC otomatik Duster olacağını dile getiren Çağdaş, “Dacia yükselişini sürdürüyor. Türkiye’de en çok satan 10 marka içinde ilk çeyrekte 6.’lığa geldik. Dünyada da adet bazında Fransa ile aynı seviyelerde, en çok satılan ülke konumundayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here