halil oksitOtomotivde “Mübarek üç aylar” başladı, yeni rekorlar kapıda. 2016 yılında Türkiye otomobil üretimi, ihracatı, satışları yeni rekor kıracak.

Türkiye’de ekonomik veriler, sosyal, siyasal ve coğrafi hareketlilik başka şeyler gösterirken, otomotiv aldı başını gidiyor.

Bu yıl Türkiye’nin başına gelenlerin “pişmiş tavuğun başına gelmediğini” söyleyen Başbakan Binali Yıldırım’ın da vurguladığı gibi, darbe kalkışmasından, hava alanı baskınına, Suriye harekatından, Kerkük-Musul harekatına kadar pek çok önemli gelişme yaşandı.

Bütün bir Almanya’nın 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki 50 yılda yaşadıkları, Türkiye’de 6 ayda yaşandı. Fakat akıl almaz bir şekilde otomotiv sektörü verileri 2015 yılından geri kalmıyor.

2015 yılında dolar bazlı ihracat getirisi haricinde tüm rekorlarını kıran otomotiv sektörü, bu yıl yeni rekorlara hazırlanıyor.
Anlaması zor iç pazarın yeni rekoru için “Mübarek üç aylar”a da girildi.

Herkes kampanyalarla, reklamlar, cazip tekliflerle satışlarını bir adet daha yukarı çekme derdinde. Otomotivde “Mübarek üç aylar” başladı, yeni rekorlar kapıda .

Geçtiğimiz haftanın önemli buluşmalarından biri de Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen ile gerçekleşti.

Bu yıl ilk kez basın bilgilendirmesi yapan OSD yönetimi, geçen hafta 2016’nın rekor beklentilerini dile getirirken, Türkiye otomotiv sektörünün ticari araçtan otomobile dönen kimliğine ve rekorlara gönderme yaptı.

OSD Başkanı Kudret Önen, otomotivdeki gelişmeleri aktardı
OSD Başkanı Kudret Önen, otomotivdeki gelişmeleri aktardı

OSD tarafından hazırlanan “2016 Ocak-Eylül Dönemi Değerlendirme Raporu“na göre, 2015 yılındaki üretim ve ihracat rekoru rakamlarının aşılması ve 2016’da rekorların yukarıya çekilmesi bekleniyor.

Raporun açıklandığı toplantıda konuşan Önen, bu yılın ilk 9 aylık dönemindeki gerçekleşenleri hatırlatarak şunları söyledi:

“İç pazarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 daralma olmasına karşın, ihracatın ivme kazanarak adet bazında yüzde 13 artması ile otomotiv sanayinin üretimi de yüzde 6 büyüdü. Hatırlanacağı gibi 2014 ve 2015 yıllarında yapılan yatırımlarla sanayimiz üretim kapasitesi 1 milyon 750 bin adede ulaşmıştı.”

Bu yıl yapılan ve devam eden yatırımlarla sanayi üretim kapasitesinin 2 milyon sınırına yaklaştığını aktaran Önen, “Burada elbette en önemli nokta, Avrupa’nın önde gelen ticari araç üretim üssü olma konumumuzu binek otomobilleri konusunda da önde gelen bir üretim merkezine dönüştürebilmiş olmamız.

Son yıllarda özellikle Ar-Ge ve mühendislik alanına yapılan yatırımlarla Türk otomotiv sanayi bugün düz beyaz kağıttan tamamen yeni model üretebilme yeteneği kazandı. Bu gücümüzü artık binek otomobilde de çok iyi kullanabildiğimizin kanıtı, bu yılki Paris Otomobil Fuarı oldu” ifadelerini kullandı.

 

Otomotivde “Mübarek üç aylar” başladı, yeni rekorlar kapıda
Otomotivde “Mübarek üç aylar” başladı, yeni rekorlar kapıda

2016 Türkiye otomotiv üretimi 1 milyon 450 bini geçecek

Söz konusu rapora göre; üretimin 1 milyon 450 bin adedin üzerine çıkması beklenirken, ihracatın da 1 milyon 100 bin sınırını aşacağı tahmin ediliyor. Yenileme ve yeni model yatırımlarıyla otomotiv sanayi özellikle otomobil üretiminde büyüme trendini bu yıl da devam ettiriyor.

2016 yılı ocak-eylül döneminde toplam pazar, 2015 yılı aynı dönemine göre yüzde 6 azalma kaydederek 653 bin adet olarak gerçekleşti. Toplam üretim, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttı ve 1 milyon 33 bin adede ulaştı.

2016 yılı ocak-eylül döneminde otomotiv sanayi ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 13 arttı ve 797 bin adet oldu. Geçen yıl aynı dönemde 707 bin adet araç ihraç edilmişti.

Üretimin ve ihracatın mevcut ivmesini sürdürmesi ve üretimin 1 milyon 450 bin, ihracatın ise 1 milyon 100 bin adedi geçmesi, böylelikle 2016’nın otomotiv sanayisinde ardı ardına ikinci kez rekor üretim ve ihracatın gerçekleştiği yıl olması bekleniyor. Otomotivde “Mübarek üç aylar” başladı, yeni rekorlar kapıda.

Avrupa’nın otomobili Türkiye’den gidiyor

Avrupa’da otomobil satışları giderek artıyor. 2009 yılında başlayan küçümenin sona erdiği ve satışların yüzde 8 arttığı bir yıl ayayan Avrupa, ithalatta da gaza bastı. Avrupa ülkelerinin otomotiv ithalatında başrolde ise Türkiye var.

Avrupa’da satılan her 100 ithal otomobilin 22’si Türkiye’de üretilen araçlardan oluşuyor. Bu rakam milyonlarca adetlik kapasiteleriyle Avrupa’yı adeta ablukaya alan Japon, Kore ve Amerikan markaların rakamlarından daha yüksek bir yüzdeyi oluşturuyor.

Otomotivde dış ticaret fazlası 1 milyar doları geçti

Türkiye, son yıllarda iç pazar büyüme trendi ile 1 milyon seviyesine ulaşmasına rağmen ilk sekiz ayda 1,15 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek, ülke dış ticaret dengesine pozitif katkı sağlamaya devam ediyor. Otomotiv sanayi, 11 yıldır ihracat liderliği konumunu sürdürüyor.

“Türk otomotiv sanayi bugün Türkiye toplam ihracatının yüzde 16,5’ini gerçekleştiriyor. 2011 ve 2015 yıllarını dışarıda tutmak kaydıyla otomotiv sektörü son 10 yıllık dönemde hep dış ticaret fazlası verdi.

2016 ocak-ağustos döneminde de 1,15 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek ülkemiz dış ticaret dengesine pozitif katkı sağlamaya devam ediyoruz. Daha önce yaptığımız açıklamalarda küresel ve Avrupa üretimleri nezdinde sanayimizin konumunun her geçen gün kuvvetlendiğini ifade etmiştik.

2016 yılı ilk yarı sonuçlarına göre hafif ticari araç üretiminde dünyada 8’inci ve Avrupa’da 2’nci sırada olmamızla güçlü konumumuzu sürdürüyoruz. Ayrıca nispeten yükte hafif pahada ağır diyebileceğimiz otomobil üretiminde yükseliş ivmemiz devam ediyor. Katma değeri yüksek ürünlerle üretim ve ihracatta yeni rekorlara koşuyoruz.”

 

Opel’den iddialı hedef: 9 bin Mokka X satacak

Otomotivde “Mübarek üç aylar” başladı, yeni rekorlar kapıda

140 binlik tesis için adayız

Doğuş CEO’su Bilaloğlu: Liderliği bırakmayız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz