Motosiklette alınacak çok yol var

Türkiye motosiklette Avrupa ve komşu ülkelere göre kişi başına düşen adetlerde oldukça zayıf. Motosiklet henüz trafikte ve sosyal hayatta yeterli kabulü göremeyen bir araç.

Türkiye motosiklet pazarı son yıllarda toparlansa da hak ettiği yere bir türlü gelemiyor. Bazı bölgelerde ailenin değişmez bir ferdi haline gelen motosikletin yerinde ve güvenlik gereklerine uygun kullanıldığında katma değerleri çok daha kolay anlaşılacak. Dünyada yakıt gideri ortalama hane başına düşen gelire göre en yüksek olan ülke konumudayız Örneğin Norveç kişi başına yakıt harcaması 198 euro, Türkiye’de 196 euro. Ancak Norveç’in aylık ortalama geliri 2.681 euro. Türkiye’de yakıt harcamasının gelire oranı % 34 iken Norveç’de yakıt harcamasının gelire oranı % 7. İtalya’da ise oran % 15. Bu tablo gösteriyor ki Türkiye yakıt harcamasında motosiklete ve alternatif araçlara muhtaç.

KALİTEYE TALEP ARTIYOR

Ülkemizde önemli bir gelişme de motosiklette son yıllarda kaliteli marka ve modellere yönelişin başlaması. Bu da kullanıcıların daha seçici olmaya başladığını gösteriyor. Global markalar pazar paylarını yükseltirken bazı kalitesiz Çin ürünlerinin payı gittikçe azalmakta. Bu arada 2016 dan itibaren 50 cc ve altı motosikletler Türkiye’de B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılmaya başlandı. Bu önemli bir haber. Aynı Avrupadaki gibi.

TÜRKİYE EURO 4 SINIFINA GEÇİYOR

Türkiye’de satılan motosikletlerin regülasyonu euro 3. 1.1.2018 den itibaren tüm araçlar enjeksiyonlu olacak ve euro 4 sınıfında olacak. Bu da pazarda önemli bir gelişme olacak. Ülkemizde satışların yüzde 50’ini yerli montaj olştururken gerisi ithalattan sağlanıyor. En çok motosiklet satılan iller ise İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Hatay, Adana, Mersin, Gaziantep, Konya, Manisa, Balıkesir, Çanakkale, ve Bursa. Bu yıl motosiklet satışlarının 175 bin adetler bandında omuşması öngörülmekte. Ancak halen sektörde yüksek ÖTV oranları, ehliyet –ruhsat masrafları satışların önünde olan bazı engeller olarak duruyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz