Motosikletle aniden açılan araba kapısına çarparsanız suçlu kim

Motosiklet kullanıcıları için en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan biri de herhangi bir aracın kapısının aniden açılması ve bizim de kapıdan kaçma manevrası süremizin olmamasıdır. Sinema oyuncusu İsrafil Köse’ de motosikletle aniden açılan araba kapısına çarparak yaşamını kaybetmişti. Halen devam eden davada suçlunun belirlenmesi konusundaki çalışmalarda yeni bir aşamaya gelindi. Motosikletle aniden açılan araba kapısına çarparsanız suçlu kim sorusu cevaplanarak, bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu.

Kapısı açılan taksiye çarparak hayatını kaybeden oyuncu İsrafil Köse’nin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin duruşmalar sürüyor. Üçüncü kez hazırlanan bilirkişi raporu sanık taksi şoförü Bekir Serkut Özhan’ı birinci dereceden, maktul İsrafil Köse ise ikinci dereceden kusurlu buldu.

Olay, Kadıköy’de 21 Ağustos 2016 tarihinde yaşanmıştı. Oyuncu İsrafil Köse motosikletiyle seyir halindeyken kapısı açılan taksiye çarparak hayatını kaybetmişti. Kaza mahkemeye yansımış, taksici hakkında ölüme sebebiyet vermekten dava açılmıştı.

Dava İstanbul Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Dün yapılan duruşmaya taraflar adına avukatları katıldı. Duruşmada üçüncü kez hazırlanan bilirkişi raporunun dosyaya eklendiği görüldü.

Motosikletle aniden açılan araba kapısına çarparsanız suçlu kim: taksici mi motosikletli mi

Raporda, “Araç sürücüsü Bekir Serkut Özhan’ın arkasından gelen araçlar ve yayalar için tehlike ve engel teşkil etmediğinden emin olmadıkça, trafik güvenliğini ortadan kaldıracak kontrolsüz ve tedbirsiz bir şekilde aracının kapısını açmaması gerektiği değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda ticari taksi sürücüsü Bekir Serkut Özhan’ın tedbirsiz, dikkatsiz ve kurallara aykırı bu hareketinin kazanın meydana gelmesinde birinci derecede etkili olduğu kanaatine varılmıştır” görüşüne yer verildi.

Ayrıca kazada yaşamını yitiren İsrafil Köse için de ayrı bir değerlendirmeye yer verildiği görülüyor:

Maktül motosiklet sürücüsü İsrafil Köse, seyri esnasında yolun sağ tarafından park halinde olan ticari bir araçtan her an bir yolcu veya sürücünün inebileceğini ve kapılarını açabileceğini göz önünde bulundurarak motosiklet ile park halinde bulunan bu aracın son derece yakınında geçmesinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini öngörmesi gerektiği değerlendirilmektedir. Bu meyanda yüksek miktarda alkol alış olan motosiklet sürücüsü İsrafil Köse’nin bu hususlara riayet etmediği, dikkatsiz, tedbirsiz, özen yükümlülüğüne ve taşıtın hızını yaya geçidine yaklaşırken azaltması hususundaki kurala aykırı şekilde taşıt sevk ve idare ettiği, bu hatalı davranışının olayda ikince derecede etkili olduğu kanaatine varılmıştır.” deniliyor.

Kazanın meydana gelmesinde sanık Bekir Serkut Özhan’ın birinci dereceden, maktul İsrafil Köse’nin de ikinci derecede kusurlu olduğu ifade ediliyor.

Davada bu üçüncü bilirkişi raporu olarak kayıtlara geçti. Daha önceki raporlardan ilkinde sanık ve maktul eyit derecede kusurlu bulunmuştu. Rapora itiraz edilince ikinci rapor, son rapora paralel gelmişti.

Duruşma avukatların son rapora ilişkin görüşlerini belirtmeleri için ertelendi.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, maktul İsrafil Köse’nin 21 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul Kadıköy Ayrılık Çeşmesi metro istasyonu güzergahında motosikleti ile seyir halinde iken kapısı açılan taksiye çarparak yaralandığı; kaldırıldığı hastanede 2 gün sonra hayatını kaybettiği belirtiliyor.

İddianamede, şüpheli taksi şoförü Bekir Serkut Özhan’ın alkollü olmadığı belirtilerek, “Taksirle adam öldürme” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Eyvah! Yakıt göstergesi lambası yandı, ne yapmalı
SUV satışları lideri kim, peşinde hangi modeller var

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz