Motosikletçilere yeni başkan

0
Motosikletçiler yeni başkanlarını seçti.

Türkiye’de faaliyet gösteren motosiklet distribütörlerinin çatı örgütü MOTED (Motosiklet Endüstrisi Derneği) yeni başkanını belirledi. Motosikletçilerin yeni başkanı Honda Motosiklet’in kaptanı Bülent Kılıçer oldu.

Honda Motosiklet Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini bayarıyla sürdüren Bülent Kılıçer, 24 Şubat 2017 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul toplantısında yeni dönem başkanı seçildi.

Motosiklet pazarı 2013’den beri küçülüyor

MOTED Başkanlığı görevini devralan Bülent Kılıçer, Olağan Genel Kurul toplantısında yeni dönem beklentlerini dile getiren bir konuşma yaparak, şunları söyledi:

“2013 yılından beri motosiklet sektöründe daralma gözlemliyoruz. Özellikle 2015 yılı ile

Motosikletçilerin yeni başkanı Honda Türkiye Motosiklet Satış ve Pazarlama Direktörü Bülent Kılıçer oldu

2016 yılını mercek altına altığımızda yüzde13’lük bir daralma ile son yılların en büyük pazar kaybını yaşadık. Daha da geçmişe gidersek; 2013 yılında 186 bin gerçekleşen motosiklet pazarı 2016 yılına geldiğimizde 143 bin seviyesinde gerçekleşti. 3 yıl gibi kısa bir sürede yüzde 23lük bir pazar kaybından bahsetmemiz mümkün.”

Kritik viraj dönüldü, motosiklet fiyatları yüzde 8 arttı

Motosklet satışları açısından en kritik yılın 2016 olduğuna vurgu yapan Kılıçer: ‘2016 yılında çok kritik dönemlerden geçtik. Bunun sonucu olarak da Tüketici Güven Endeksi bir yılda yüzde 7 düştü. Ekonomik ve politik sebeplerden dolayı döviz rekor seviyeleri gördü ve Türk Lirası yaklaşık yüzde 27 oranında değer kaybetti. Kur artışları ortalama yüzde 8’lik zam oranları olarak sektörde yansıma buldu.

 

Motosiklette tercihler değişiyor

MOTED Başkanı Bülent Kılıçer pazarı değerlendirirken segment bazında satışları yorumladı:
“Son yıllardaki satış trendlerine bakarsak, Türkiye motosiklet pazarında ağırlıklı olarak LMC ve Cub segmentlerindeki modellerin satıldığını görürüz. Ancak 2014 yılından beri bu trend tersine döndü. Scooter ve Fun segmentlerinde gerek genel pazarda gerekse Honda’da satışlarımızın arttığını gözlemliyoruz. Geçen yıla oranla Cub segmenti yüzde 31, LMC segmenti ise yüzde 24 küçüldü. Oysa Scooter özellikle büyük scooter modelleri her ne kadar yüzde 3’lük bir daralmayla 35 bin seviyesinde gerçekleşse de diğer segmentler kadar büyük bir düşüş yaşamadı.
Bunun yanı sıra FUN segmentindeki motosiklet modellerinin yine geçen yıla oranla baktığımızda yüzde 9’luk bir artış yaşadığını görüyoruz. Dolayısıyla Türk motosikletseverlerin tercihinn genelde Scooter ve FUN segmentindeki motosiklet modellerine doğru kaydığını söyleyebiliriz’ dedi.

Tüketici markalara yöneliyor

Kılıçer, tüketicilerin tercih ettiği markalar konusunda da yeni eğilimlerin belirdiğini söyleyerek, “MOTED üyelerinin satışlarını incelersek toplam pazarda artan bir payları olduğunu ve 2016 yılında yüzde 37’lere kadar ulaştığımızı söylemekten mutluluk duyuyorum. Bunu motosiklet severlerin kaliteli ürün ve hizmete olan talebinin artırması olarak yorumluyorum” şeklinde konuştu.

Toplumda motosiklet algısı olumsuz

MOTED olarak daralan satışlara çare arayışın sürdürdüklerine değinen Kılıçer, “orta ve uzun dönemde planlarımızı yapıyoruz. Ancak sektörün önündeki en büyük engel motosiklete karşı oluşan olumsuz algılardır.

2016 yılında MOTED olarak Türkiye’de 1600 kişi ile yaptığımız araştırmanın sonuçlarına değinmek istiyorum. Araştırmamıza katılan kişiler motosiklet almalarındaki en büyük engelin ‘motosikletin tehlikeli olduğunu ve kaza riskinin diğer araçlara oranla daha yüksek olduğunu düşünmeleri’ olduğunu belirttiler. Bu algının nasıl oluştuğunu incelediğimizde ‘ailenin ve arkadaşların yani yakın çevresindeki kişilerin motosikletin tehlikeli olduğuna inancı ve çıkan haberlerin genelde bu olumsuz algıyı beslemesi’ olarak özetleyebiliriz.”

Yapılan Olağan Genel Kurul’da BMW Motosiklet Satış ve Pazarlama Müdürü Başarı Erbaş Başkan Yardımcısı seçildi. Yamaha Motosiklet’ten Nihat Çadırcı, İsotlar Grup A.Ş.’den Rıza Necef ve Korlas Motosiklet’ten Alper Şenadalı’nın yönetim kurulunda görev almaları kararlaştırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here