Motosiklet pazarında neler oluyor?

Türkiye motosiklet markalar ligi (Haziran 2017)

Türkiye filo satışların da etkisiyle otomobilde gücünü koruyup, Avrupa4nın en önemli üretim ve pazar merkezlerinden biri olurken, motosiklette durum bambaşka.

Ulaşımın en pratik ve ekonomik yollarından biri olan motosiklette, Türkiye giderek küçülen bir pazar durumunda.

2013 yılından bu yana kesintisiz daralan Türkiye motosiklet pazarı, artan kurlara paralel geçtiğimiz ay artırılan yüzde 20’lik gümrük vergisinin de pençesinde.

Türkiye motosikleti araçtan görmüyor bu anlaşılıyor. Yasaklanmasını isteyecek kadar ileri gidenler olduğu gibi olayı gelir kapısı haline getiren maliye politikalarının da kurbanı oluyor.

Oysa, kesinlikle iyi eğitimli, uygun koruyucu kıyafetlere sahip insanlar tarafından diğer araçların da saygı göstermesiyle yani olması gerektiği gibi ilerlese, müthiş bir keyif ve pratiklik. Trafik derdi kalmaz büyük şehirlerde.

Neyse biz gelelim Türkiye motosiklet satışlarına.

Türkiye geçtiğimiz yıl 142 bin adet seviyelerinde motosikletin satıldığı 80 milyonluk bir nüfus olmuş. Bunun önemli kısmı küçük hacimli yiyecek ve dağıtıcı motosikletlerinden oluşuyor.

 

Türkiye motosiklet satışları (1995-2016)

2006 yılında Çin motosikletlerine sınırlar açılınca 300 bin adetlerin üzerine çıkan satışlar, geçen yıl 150 binin altına indi.

Bu yıl ise beklentiler bu rakamın yüzde 30 daha düşeceği yönünde. Böylece bir anda Türkiye 1997 yılı gibi bir pazara gerilemiş olacak.

Motosikletten düşmek dünya motosiklet liginin dışında kalmak böyle bir şey olsa gerek.

Türkiye motosikletten düşüyor mu?

Motosiklet sektörü ne diyor?

MOTED Başkanı Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer’e göre sektörün durumu şöyle özetlenebilir:

“Geçmiş yılların sektör geneli satış seviyelerine baktığımızda pazarda sürekli bir dalgalanma ve bu dalgalanmanın yarattığı istikrarsızlığı görüyoruz. En önemli etmenlerinden biri kurlardaki artışlar. Bunun yanı sıra yıllar içersindeki vergi oranlarının değişmesi de diğer bir etken. 2007 yılında yüzde 8 olan Özel Tüketim Vergisi yüzde 22’ye çıkartıldı. Vergi oranındaki artış pazarı çok olumsuz etkiledi ve 2008 yılında yüzde 51’lik büyük düşüş yaşandı. 2009 krizinde durum önceki krizlerden farklı değildi. Pazar yüzde 26 daraldı. 2 yıl sonra gelen ÖTV desteği ile toparlanma eğilimine girdi çünkü ÖTV yüzde 22’den yüzde 8’e çekildi. Etkisi ise düşüş oranını toparlar nitelikteydi ve yüzde 49 artış yaşandı. Maalesef 2013 yılından beri motosiklet pazarı sürekli bir daralma eğiliminde.”

2017 yılı motosiklet pazarı ne olacak?

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Ocak – Haziran ayları içersinde toplamda 70 bin adet motosiklet satıldı. 2016 yılının aynı dönemine baktığımızda ise 73 bin adetlik bir satış görüyoruz. Toplam pazar ilk 6 ay içerisinde yüzde 4’lük bir düşüş gösterdi.

Türkiye motosiklet markalar ligi sıralaması (Haziran 2017)

Segment bazında ele alındığı ise; 2017 yılının ilk 6 ayında 20 bin adet ile en çok tercih edilen motosiklet tipi scooter oldu. Motosikletseverlerin tercihi sırasıyla 18 bin adet ile LMC segmentine, 6 bin adet ile 250cc altı hobi motosikletlerine oldu.

Segment bazında satış adetleri ve tercih eğilimleri geçen yıla oranla farklılıklar gösterdi. 2016 ilk altı ayını lider kapatan LMC segmenti yüzde 20lik büyük bir düşüş yaşadı. LMC segmentinin kaybettiği pazar payını motosikletseverler scooterdan yana kullandı ve bu segment yüzde 20’lik artışla ivme kazandı.

Bölgelere göre motosiklet satışları

Türkiye’deki motosiklet satışlarının bölgesel dağılımına baktığımızda ise karşımıza yüzde 12’lik düşüşe rağmen İstanbul çıkıyor. 14 bin adete yakın motosikletin satıldığı İstanbul’u bölgesel bazda Marmara izliyor. Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova, İzmit, Adapazarı, Göbze, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli illerinin bulunduğu bölgede 13 bin adete yakın motosiklet bu yılın ilk 6 ayında satıldı. Bölgesel bazda geçen yıla göre yüzde 6 küçülme yaşandı.

Türkiye’nin ikinci büyük motosiklet bölgesi ise Ege Bölgesi. Yüzde 8’e yakın daralmanın olduğu Ege Bölgesi’nde bu yılın ilk 6 ayında 19.708 adet motosiklet satışı gerçekleşti.

Bu arada Türkiye genelinde iki bölgede motosiklet satışları artış gösterdi.

Bu yılın ilk 6 ayında.  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki motosiklet satışları 3300 adet oldu ve yüzde 25’e yakın, Akdeniz Bölgesi’ndekiler ise 12.500 adetlik satışla yüzde 12,5 arttı.

Honda’nın zamları bir kerede olmayacak

8 Temmuz 2017 Tarihli ve 30137 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni karara göre Avrupa dışından ithal edilecek tüm motosikletlere yüzde 20, aksesuar ve çeşitli yedek parça grubuna yüzde 10 ile yüzde 20 arasında ek vergi getirildi.

Tüm sektörü ve motosikletseverleri etkileyen bu kararı yakından takip eden sektör lideri Honda Motosiklet’in Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok bu kararı ve yansımalarını değerlendirdi:

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok

Daralan pazara ek vergi istikrar beklentisini karşılamaz

Uluslararası markalar doğrudan yatırım kararı için istikrarlı ekonomileri ve uzun vadeli plan yapabilecekleri pazarları gündemlerine alırlar. Bu nedenle mali politikaların sıklıkla değiştiği ve yarının ne getirdiğinin bilinmediği pazarlara, sürekli kur riskinin bulunduğu ekonomilere soru işaretleri ile bakılmasına şaşırmamak gerekir.

Honda Motosiklet olarak sorumluluğumuz sağlıklı motosiklet kültürü oluşturmaktır.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de motosiklete dair olumsuz bir algı var. Bu nedenle sektörün lideri olarak Türkiye’de sağlıklı motosiklet kültürü oluşturmayı sorumluluğumuz ve hedefimiz olarak belirledik. Bu amacı gerçekleştirebilmek için 13 yıl önce kurulan Motosiklet Eğitim Merkezinde, günümüze kadar 17.000 motosiklet kullanıcısı güvenli sürüş eğitimi almıştır. Yalnızca bireysel kullanıcılara değil güvenliğimizi sağlayan motosikletli Polislerimize de bu eğitimleri vermekteyiz. Bununla birlikte hayata geçirdiğimiz yeni projeler ile güvenli sürüş eğitimlerimizi farklı alanlara da yayıyoruz. Geçen yıl arazi sürüş eğitimi, bu yıl da Intercity İstanbul Park’ta CBR1000RR kullanıcılarına güvenli pist sürüş eğitimi vermeye başladık.

Ana hedefimiz ışığında Honda Türkiye olarak sektörü ve müşterileri korumak için son vergi artışını doğrudan fiyatlarımıza yansıtmama kararı aldık.

Bunun yerine bize tanınan ithalat süresini de gözönünde bulundurarak elimizi taşın altına koyup, fiyatlarda kademeli bir geçiş yapacağız.

Ek gümrük vergisinin yürürlüğe girmesinin daralan pazarı daha da düşüreceğini ve 2017 yılını 130 bin adet seviyesinde kapatacağımızı tahmin ediyoruz.

Bu da geçen yıla oranla yüzde 10’luk bir daralma demek. Aynı şekilde bu olumsuz tablonun herhangi olumlu bir gelişme olmazsa devam edeceğini ve 2018 yılında da 120 bin seviyesine gerileyeceğini öngörebiliriz.”

Motosiklette sabit masraflar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz