Motosiklet ampulleri ile oto jantlarının gümrük vergisi artırıldı

Koronavirüs döneminin en zorlu karantina günlerinden çıkışta motosiklet yararlı bir çözüm olabilir. Karantina günlerinde doktor ve hemşireler kadar motosikletli kurye arkadaşlarımız da büyük ve çok önemli yükler üstlendi. Hayatlarını riske atıp, evlerimizde bizleri konfor alanımızda tutmak için direksiyon salladılar. Motosiklet vergileri bu fedakar emekçilerin canını yakıyor.

Motosikletlerin ulaşımda fiziki mesafe uygulamada en önemli araçlardan biri olması gerçeğine ise yasalar izin vermeyecek. İspanya başbakanı, yaptığı konuşmalarda “Neden motosiklet almıyorsunuz, çok daha güvenli” derken, İtalya’da motosiklet kredilerine ulaşmak kolaylaştırıldı. Türkiye ise artan vergilerle uğraşıyor.

Motosiklet vergileri artırılmıştı ve uygulama mayısta başladı

Türkiye’de ise önce üçüncü ülke motosikletlerine uygulanan yüzde 20’lik Gümrük Vergisi yüzde 30’a çıkarıldı. Şimdi de motosikletlerde kullanılan parçaların ithalatında yeniden değerlemeye gidildi. GTİP koduna baktığımızda vergisi art5ırılan parçalar olarak karşımıza motosikletlerde kullanılan ampuller çıktı.

Ayrıca ek gümrük vergisi getirelen ürünler arasında motosiklet iç lastikleri otomobil aluminyum jantlar gibi onlarca parça anın olduğu görülüyor.

Motosiklet ampulleri için tane başına 5,5 TL gümrük vergisi ödenecek

Motosikletlerde veya diğer motorlu araçlarda kullanılan maddelerin ithalatında gümrük kıymet bedeli yeniden belirlendi Ticaret Bakanlığının “İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle motosikletlerde veya diğer motorlu araçlarda kullanılan maddelerin ithalatında uygulanacak gümrük kıymeti bedeli, adet başına 0,15 dolar – 0,80 dolara çıkarıldı.

Daha önce bu oran adet başına 0.08 – 0.50 dolar olarak uygulanıyordu.

Yapılan bu düzenleme ile 24 AB ülkesi ve Serbest Ticaret Anlaşmamız bulunan 13 ülke hariç ülkelerden gelen motosiklet ampullerinin adeti için gümrüklerde artık 5,5 TL vergi ödenecek. Daha önce 3 TL ödeniordu.

Konuyla ilgili olarak incelikle motosiklet firmalarının yöneticilerine yorumlarını sorduk. İlk değerlendirmeler şöyle:

Çetin Kardeş – Honda Motosiklet Türkiye

Çetin Kardeş: Honda Motosiklet Türkiye Satın ve Pazarlama Müdürü

“Özellikle yeni dönemde bir çok sektörden oyuncular örneğin; restorantlar, market zincirleri, taşımacı firmalar işlerinin aksamadan devam edebilmesi için scootora yöneliyor.

Toplu taşımadan kaçınan bir çok vatandaş ulaşım ihtiyaçları için en ucuz yöntemlerden biri olan motosiklete, scootera yönelmekte. Sosyal medyadan ve diğer kanallardan bizlere çok yoğun kampanya baskısı gelmekte.

Sektör lideri olarak üç aydır yoğun kampanya ile elimizi taşın altından çekmesek de bizim gibi ithal operasyonla hayatına devam eden markalar; mevcut koşullarda belirli bir dönem daha bu desteği sürdürebilir.

Pandemi ile birlikte İspanya, italya gibi motosiklet kültürü son derece yüksek ülkeler teşvik açıklarken; Türkiye’nin ortaya koyulan stratejiyi tekrardan gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum.

Motosiklet kullanıcıları ve kuryeler üzerinde çok kötü bir imaj vardı. Artık onlar kahraman!

Şu anda ise doktor, hemşirelerden sonra canlarını ortaya koyarak hizmet veren arkadaşlar ile bu imaj tamamen değişti. Motosiklet kültürünün oturması adına çok önemli bir fırsat… bunu değerlendirebilmek adına ufak bir devlet yönlendirmesi ve trafik düzenlemesi pandemi süreci için en iyi ilaç olacaktır…”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz