Motosiklet ve otomobil iletişim kuruyor, kaza riski ortadan kalkıyor!

Taşı toprağı altın diye göç edilen büyük şehirler, yıllar geçtikçe çözülemeyen trafik sorunuyla yaşanmaz bir hale geliyor. Durum böyle olunca trafikte büyük alan kaplayan otomobillere karşılık motosikletler hem şehir içi ulaşımı kolaylaştıran hem de park sorunu olmayan iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, her ne kadar motosiklet trafikte avantajlı olsa da kaza riskinin otomobile göre 18 kat daha fazla olduğunu unutmamak gerekiyor. Tehlikelerden korunmak için mutlaka güvenli sürüş eğitimi alması gereken bir motosiklet sürücüsü, hava durumuna uygun korumalarını da sürüş boyunca üzerinde taşımak zorunda.

Eğitim ve ekipman motosikletin olmazsa olmazı olsa da ölümlü kazaların her zaman önüne geçemiyor.

Ölümle sonuçlanan motosiklet kazalarını engellemek isteyen Bosch kolları sıvadı ve Autotalks, Cohda Wireless ve Ducati ile işbirliği yaparak, motosikletlerin ve otomobillerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir dijital koruyucu zırh geliştirdi.

Bosch’un zırh sistemi nasıl çalışıyor?

Bosch’un geliştirdiği sistem şu şekilde çalışıyor:

Saniyenin onda biri kadar bir sürede, birkaç yüz metre çapındaki araçlar, araç türleri, hız, pozisyon ve seyahat yönü hakkında bilgi alışverişi yapıyor. Sürücüler veya araçlarının sensörleri bir motosikleti görmeden çok önce bu teknoloji, daha defansif bir sürüş stratejisi benimsemelerini sağlayarak otomobil sürücülerini bir motosikletin yaklaştığı konusunda bilgilendiriyor. Örneğin; birden fazla şeritli yolda bir motosiklet bir otomobile yaklaştığında, otomobilin kör noktasına girdiğinde veya otomobili geçmek için şerit değiştirdiğinde tipik tehlikeli durumlar meydana gelebiliyor. Sistem tehlikeli bir durum potansiyeli tespit ettiğinde, alarm çalarak ve gösterge tablosunda bir uyarı bildiriminde bulunarak motosiklet sürücüsünü veya otomobil sürücüsünü uyarıyor. Bu şekilde, tüm karayolu kullanıcıları, kazaları önlemeye aktif bir şekilde yardımcı olan temel bilgileri alabiliyor.

Bosch’un zırh sisteminde araçlar birbirini sürücülerden önce görüyor

Motosikletler ve otomobiller arasında veri alışverişinin dayanağı olarak herkese açık WLAN standardı (ITS G5) kullanılıyor. Verici ve alıcı arasında sadece birkaç milisaniyelik iletim süresi, karayolu kullanıcılarının trafik durumuyla ilgili önemli bilgiler üretebileceği ve iletebileceği anlamına geliyor. Park etmiş veya rölantide çalışan araçlar da çevrelerindeki alıcılara veri iletiyor. Daha uzaktaki motosiklet sürücülerinin ve otomobil sürücülerinin gerekli bilgileri güvenilir bir şekilde alabilmesini sağlamak için teknoloji, bilgileri otomatik olarak bir araçtan diğer araca ileten çoklu sekme (multi-hopping) kullanıyor. Bu nedenle kritik durumlarda tüm karayolu kullanıcıları neler olduğunu biliyor ve öncesinde uygun tedbiri alabiliyor.

Motosiklet kullanımı ve eğitim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz