Toprak Razgatlıoğlu 2020’ye 1.likle başladı, 2. yarışı tamamlayamadı

Motorsporlarında Türkiye adına birincilik uzaklardan geldi. Motosiklet yarışçısı Toprak Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası 2020 sezonunun ilk ayağında birinci geldi.
2020’de Pata Yamaha takımına transfer olan Türk mototosiklet yarışçısı Toprak Razgatlıoğlu; sezonun açılış etabı Avustralya’daki ilk yarışı en önde bitirdi.
R1M motosikletiyle piste çıkan Razgatlıoğlu, 4 bin 445 metrelik Phillip Island Pisti’nde düzenlenen ilk etabın ilk yarışında; 22 tur sonunda bitiş çizgisini en önde
tamamlayarak, sezonu galibiyetle açtı.
2009 yılından bu yana Avusturalya’da şampiyonluk elde edemeyen Yamaha da; bu pistte ilk
galibiyetini Toprak Razgatlıoğlu ile elde etti. Türk motosiklet sporcusu yarışı 33:48.344’lük dereceyle tamamladı.
Razgatlıoğlu Dünya Superbike Şampiyonası’nda şampiyonluk favorileri arasında gösteriliyor.

Yamaha ve Red Bull sporcusu Razgatlıoğlu yarışı ikinci ve üçüncü sırada tamamlayan

rakipleriyle birlikte podyuma çıktı, İstiklal marşını okutmasının ardından asker selamı vererek podyumdan ayrıldı. Yarış sonrasında iki takım çalışanının fesli görüntüleri ve Toprak’a sarılmaları dikkat çekti.

Toprak Razgatlıoğlu “3. serbest antrenmanda motosikleti çok daha iyi hissettim. İyi

dönüyordu ve arka kavrama çok daha iyiydi. Kendi kendime yarışa hazır olduğumu söyledim. Ama yarıştan önce inanılmaz derecede stresliydim. Çünkü ilk kez resmi olarak R1 ile yarışıyordum. İyi bir pozisyona ihtiyacım olduğunu biliyordum ve starttan sonra yarış koşullarına odaklandım. Lastikleri korumak zorunda olduğumu biliyordum.

Motosikletim kayıyordu ve son turda endişelendim. Çünkü gazı açtığımda dönmeye başlamıştı, ilerlemiyordu. Rakiplerim çok yakındı ama yeni R1 ile benim için motivasyon açısından da son derece önemli olan bu yarışı kazandım” dedi.

Razgatlıoğlu 1 Mart günü Pazar günü geleneksel 10 turlu Superpole Sprint ve ikinci kez 22 turlu Superbike Race Two yarışlarında galibiyet için yarışa çıktı.

3. yarışı tamamlayamadı

Red Bull sporcusu, PATA Yamaha takımı sürücüsü Toprak Razgatlıoğlu, ikinci yarış öncesindeki 10 turluk Superpole yarışında Büyük Britanyalı Jonathan Rea’nin ardından ikinciliği elde etti. Phillip Island Pisti’ndeki 22 turluk ikinci yarışa ise teknik nedenlerle veda etti.

İkinci yarışı Büyük Britanya’dan Alex Lowes ilk sırada tamamlarken, yine İngiliz Jonathan Rea ikinci, Scott Redding ise üçüncü oldu. Dünya Superbike ŞAmpiyonası ikinci ayağı, 13-15 Mart tarihlerinde Katar pistinde yapılacak.

2020 Avustralya yarışı sonrası Sürücüler Klasmanı şöyle oluştu

  • 1. Alex Lowes: 51
  • 2. Scott Redding: 39
  • 3. Toprak Razgatlıoğlu: 34
  • 4. Jonathan Rea: 32
  • 5. Michael van der Mark: 31

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz