Mitsubishi, Eclips ile Türkiye’de yeniden doğacak

Bir markanın en büyük ızdırabı, sürekli büyüyen pazarda yerinde saymaktır sanırım…

1985 yılından bu yana Türkiye pazarında olan Mitsubishi markasının da bu ‘ızdıraptan muzdarip’ olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Geçen sürede Türkiye otomotiv pazarının toplam satış rekoru kırdığı yıllar saymakla bitmez…

Mitsubishi de söz konusu dönemde pazarda hep vardı. Markasının, modellerinin gereklerini yerine getirdi. Göz dolduran modellere de sahip. Ama bu güzel modellerin iç pazarın gerçeklerine uyum sağlayamaması, yani ‘rekabetçi’ olamaması suyun önünde bir set olarak durdu bugüne kadar… 

Taa ki bu yıla kadar?

Beklenti ve planlar artık suyun önündeki seti çekip almaya dair artık…

Yeni oluşturulan Renault Nissan Mitsubishi İttifakı, markanın sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hızlanmasını sağlayacak.

1,5 yıl kadar önce Renault Nissan İttifakı’na dahil oldu Japon Mitsubishi. Bu işbirliği, ortak ürün geliştirme, üretim tesislerinin birlikte kullanımı, dolayısıyla finans ve lojistik gibi hemen her alanda ortak çalışma anlamına geliyor. Platform paylaşımlarıyla birlikte rekabetçi ürünler de piyasada olacak.

Mitsubishi’nin marka olarak ileriye dönük vizyonu da bir ‘SUV markası olmak’ üzerine kurulu…

Mitsubishi Eclipse lansmanı Bodrumda yapıldı.

Bir bilgi notu olarak: Distiribütör firma Temsa’nın portföyünde Mitsubishi Motors binek araçlar grubunda Space Star, ASX, Eclipse Cross, Outlander ve Pajero var. Ticari araçlar grubunda ise L200 pick-up ve hafif kamyon segmentinde de Fuso Canter yer alıyor. Markanın Türkiye’deki satışlarında en yüksek payı L200 pickup alıyor.

2017 yılında dünya genelinde toplam 11 milyon araç satışına ulaşan Üçlü İttifak’ın 2022 Strateji Planı kapsamında, 2022 yılının sonuna 240 milyar dolar ciroyu ve 14 milyon adet yıllık satış adedini aşmayı hedefliyor.

Mitsubishi bir SUV markası olarak anılmak istiyor

Eclips Cross sayesinde dört kat büyüyecek

Yani itifakın da etkisiyle Mitsubishi’de çok daha hızlı bir gelişime tanıklık edeceğiz. Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Levent Akpulat da “Mitsubishi’yi Türkiye’de olması gereken noktaya ulaştırmak için gereken çalışmaları yapacağız” sözleriyle bu gelişimin işaretlerini veriyor.

“Vergi avantajına sahip olan modellerimizin olmaması ve otomatik vitesli modellerimiz olmaması nedeniyle büyüyen pazarda rekabetçi olamıyorduk. Eski bir marka olmasına

Levent Akpulat-Mitsubishi Türkiye Genel Müdürü

rağmen uzun süredir sessizdi. Renault Nissan Mitsubishi ittifakıyla beraber ilk adım atılıyor. Bu ittifakın etkilerini önümüzdeki dönemde görmeye başlayacağız” diyor Akpulat ve ekliyor:

2018’de dört kat büyümeyi hedefliyoruz. Mitsubishi Motors 2017’de globalde yüzde 10 büyüdü. Bu oran ile Renault Nissan Mitsubishi Motors İttifakı’nın en yüksek büyüme hamlesini gerçekleştirdi. Mitsubishi Motors, önümüzdeki 3 yılda satışlarda yüzde 30’un üzerinde artış hedefliyor. Eclipse Cross modelinin Türkiye pazarına girmesi bu anlamda önemli. Türkiye olarak biz de gerçekleştirdiğimiz Eclipse Cross lansmanı ile yılda 2 bin adet Eclipse Cross satışı gerçekleştirerek binek araç kategorisindeki satışlarımızı 4 kat artırmayı hedefliyoruz.”

  

    

  

2 YORUMLAR

  1. Bu haberden anladığım kadarıyla Mitsubishi bir tür Japon JEEP ya da SsangYong markasına dönüşüyor. Otomobil üreticileri SUV ve ya Crossover segmentinin suyunun suyunu çıkratmaya ve kararlılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz