Milyar dolarlık yerli bebekler gün sayıyor

0

 

Milyar dolarlık yerli bebekler gün sayıyor  

 

Varan 1:

Fransa'dan onay bekleyen Clio, 4 Haziran'da bantlardan inecek 

Oyak Renault, Clio 4 üretimine Haziran ayında start verecek. Bugüne kadar 100'den fazla deneme üretimi gerçekleştiren şirket, Fransa'dan gelecek onayı bekliyor. Renault Başkanı Carlos Ghosn'un Clio 4'ün seri üretimine 'OK' vermesiyle birlikte Bursa fabrikası son sürat çalışmaya başlayacak. Renault'nun pilot fabrikası olan Bursa'da Clio 4 üretiminin başlamasından sonra Fransa'daki Flins ve sadece Clio'nun spor versiyonu RS'in üretileceği Dieppe tesisi devreye girecek. Oyak Renault, Clio 4'ten yılda 180 bin adetten fazla üretmeyi hedefliyor. Clio 4'ün dünyada ilk olarak Eylül'de düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı'nda sergilenecek. Yeni Clio, Paris'ten sonra ise Kasım'da İstanbul Autoshow Fuarı'nda otomobil tutkunlarıyla buluşacak. Yeni modelin Clio 3'e göre çok daha farklı versiyonları olacak. Aracın iç mekanında bilgi ekranı vazifesini görecek 7 inç büyüklüğünde dokunmatik tablet de yer alacak. Oyak Renault, Megane'ın facelift üretimine de Haziran ayında başlayacak. Makyajlı Fluence ise Eylül'den itibaren Bursa fabrikasındaki bantlardan inecek. Şirketin, 2012 yılında 254 milyon dolarlık yatırıma imza atacağını ekleyelim. 

Varan 2: 

Ford Otosan 1 milyar dolarlık yatırımın meyvelerini topluyor

Ford Otosan, 1 milyar doların üzerinde yatırımla ortaya çıkaracağı modellerinin seri üretimine yıl ortasından itibaren başlıyor. Sır perdesi Cenevre Otomobil Fuarı'nda kalkan minibüs Tourneo Custom yılın üçüncü çeyreğinde, ticari versiyonu Transit Custom ise yıl ortasında bantlardan çıkacak. Transit Custom'ın kısa ve orta şasi van, kombi ile kombi van versiyonları olacak. Ford Otosan, yeni bir sınıfa girdiği Tourneo Custom ile Avrupa Birliği'nde (AB) yayılan borç krizini atlatmayı hedefliyor. Şirket, yeni modeliyle 30 yeni pazarı daha keşfedecek. Halihazırda 60 ülkeye ihracat yapan yerli üretici, Tourneo Custom'la ihracat pazarlarını 90'a yükseltecek. Avustrulya, Yeni Zelanda gibi ülkelere girecek. Ford Otosan, Tourneo Custom ve Transit Custom'dan yılda toplam 120 bin adet üretmeyi planlıyor. Efsane model Transit de 2013'te yenilenecek. Şirket, yeni Transit'ten 170 bin adet üretecek. Ford Otosan, 2014 yılı başında temeli kısa süre önce atılan Yeniköy tesisinde yepyeni bir mini hafif ticari araç yaratacak. 

Varan 3:  

İzmitli i20, Hyundai'nin ihracattaki en büyük kozu

Hyundai Assan, 17 Mayıs tarihinde İzmit fabrikasında makyajlı i20 modelinin üretimine geçiyor. Otomobil, yerli üreticinnin ihracattaki yine büyük silahı olacak. Üretilecek i20'lerin yüzde 80'i Avrupa pazarlarına gönderilecek. i20, yan sanayiyle birlikte Türkiye'de toplam 100 milyon dolarlık yatırımla Mayıs 2010'dan bu yana üretiliyor. i20'nin üretimi Hyundai Assan fabrikasında 500 kişilik ek istihdam yaratırken, bu yatırımın dolaylı yoldan sağlayacağı istihdam ise 5 bin kişiyi buldu. Accent ve Matrix modellerinin başka ülkelere kaydırılması nedeniyle kompakt sınıfta yer alan araç, Hyundai Assan'ın İzmit tesisinde ürettiği tek model konumunda. Avrupa pazarlarında büyük ilgi gören i20, şirketin ihracat atağına kalkmasını sağladı. Hyundai Assan, 2010'da (Mayıs-Aralık dönemi) 35 bin 852 adet i20 üretirken, bu rakamın 31 bin 441 bin adedini yurtdışı pazarlara ihraç etti. Temponun artmasıyla üretim geçen yıl ise 73 bin 11 adede çıktı. İhracat da buna paralel olarak 61 bin 780 adede ulaştı. 2011 yılında Almanya, İtalya, İsrail, İspanya ve Avusturya, Made in Turkey damgalı i20'nin en büyük pazarları oldu. 

Varan 4: 

Yeni Corolla'yla üretim 200 bine dayanacak

Toyota, 1994-2006 yılları arasında Adapazarı fabrikasında ürettiği Corolla modelini 2013'te yeniden üretmeye başlayacak. Şirket, 150 milyon euro yatırımla 11’inci jenerasyon Corolla’yı Adapazarı’nda üretecek. Auris modelinin üretimi ise İngiltere’ye kaydırılacak. Fabrikaya 400 yeni eleman alacak olan şirketin üretimi de 200 bin adede dayanacak. Yeni modelin ön çalışmlarına start veren Toyota Türkiye'nin CEO'su Orhan Özer, "Genel olarak 2013 yılında üretimine başlayacağımız yeni modelin proje çalışmalarına ve 2013'teki üretim artışına odaklanacağız. 2012 sonlarından itibaren 2013 yılındaki üretim artışı için hazırlıklarımızı yoğunlaştıracağız ve personel alımına başlayacağız" açıklamasını yapmıştı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 1994’ten itibaren 7’nci nesil Corolla’yı Adapazarı fabrikasında üretmeye başladı. 8’inci nesil Corolla üretimi 1998’de, 9’uncu nesil ise 2002’de gerçekleşti. Toyota’nın Türkiye pazarında da en çok sattığı modeli olan Corolla, 2006’da Adapazarı’ndan alındı ve Güney Afrika’ya verildi. Daha sonra da tamamen Japonya’da üretilmeye başlandı. Adapazarı’na Corolla’nın yerine 2007’de hatchback model Auris geldi. Toyota Türkiye, 1994-2006 yılları arasında 300 bin adetten fazla Corolla üretti.

-/-/-/-/-/

Hafif ticari müşterisinin psikolojisi bozuldu

Yılın ilk 4 ayında yüzde 33 daralan hafif ticari araç segmenti S.O.S vermeye başladı. Hafif ticari araçların payı 2000'den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Pazarda binek otonun payı yüzde 72'ye çıkarken, ticarinin payı yüzde 28'e indi. 2006 yılında hafif ticari araçların payının yüzde 40'a kadar çıktığını hatırlatalım. ÖTV artışı sonrası düşer satışlar nedeniyle, üretim de yüzde 20 oranında daraldı. Citroen'in Türkiye distribütörü Baylas Otomotiv'in Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, hafif ticari araç segmentinde yaşanan küçülmenin sadece vergi artışından kaynaklanmadığını, sık denetimler nedeniyle tüketicilerin binek otoya yöneldiğini kaydetti. Tatoğlu, vergi artışı zammı kadar, K belgesi, SRC dökümanı şartı ve hız sınırının ticari araç satışlarını olumsuz etkilediğini söyledi. Tatoğlu, gerçek kişi ya da tüzel firmalarda bulunan araçların trafiğe çıkması için Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınması gereken K belgesinin ve ticari araç kullanan sürücülerin mesleki yeterliliğini gösteren SRC dökümanının tüketicilerinin kafasını karıştırdığını ifade etti. Hafif ticari araç satışlarının toplam pazardaki payının ilk kez yüzde 28’in altına inmesinin altını çizen Tatoğlu, şunları söyledi:

“Hafif ticari araçlara yönelik denetimler sıklaştı. Şirket üzerine kayıtlı ticari araçlarda K belgesi ve bu araçları kullanan sürücülerin SRC dökümanı alması şart. Aracını ticari amaçla kullanmayan sürücüler için ise belge şartı yok. Ama aracını ticari amaçla kullanmayan tüketicilere de bu belgeler sorulabiliyor. Hatta evi için yaptığı market alışverişin torbalarını bagajda gören denetim memurları, tüketiciden K belgesi isteyebiliyor. Hangi amaçla satın aldığını, taşımacılık yapıp yapmadığı sorabiliyor. Bu durum tüketicilerin kafasını karıştırıyor. Buna benzer çok şikayet alıyoruz. Bu yüzden hafif ticari araç talebinin olumsuz etkilendiğini düşünüyoruz.”Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan bir değişikle hız limitlerinin yeniden düzenlediğini hatırlatan Bahattin Tatoğlu, ticari araçların, kamyonet statüsünde değerlendirdiği için hız limitinin 85 km olarak tespit edilmesinin de talebi olumsuz etkilediğini belirtti.

 

Yeni sedanın dopingiyle satış rekoru kıracak

Bahattin Tatoğlu, Türkiye pazarında yıl sonu için yüzde 10 daralma beklentisi olmasına rağmen yüzde 6 büyüyerek tarihi satış rakamına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Tatoğlu, şunları kaydetti: “Yıl sonunda 32 bin 200 adet Citroen satışına imza atmayı planlıyoruz. Bu, şirket tarihinin en yüksek rakamı olacak. Geçen yıl 30 binde kalmıştık. 2012'de ilk kez İstanbul Autoshow Fuarı'nda sergileyeceğimiz yeni sedan modelimizin ve C4’ün buna katkısı olacak. Yeni sedan modelden iki ayda 2 bin satmayı istiyoruz. Tam yılda 10 bin adet satmayı planlıyoruz. Bu yıl pazardan yükzde 4 pay almayı istiyoruz." 2013'te pazar payını yüzde 4.5'e çıkaracaklarını ifade eden Citroen Genel Müdürü, “Pazar 900 bin olursa satış rakamlarımız da 40 bine ulaşır. Biz pazar payına göre planlama yapıyoruz” dedi.   kutu kutu kutu  Citroen'in en lüksü DS5 Haziran'da satışta Citroen’in tarihte 1.5 milyon adet müşteriye ulaşan DS serisinin üçüncüsü DS5, 81.4 bin liradan başlayan fiyatlarla 1 Haziran'dan itibaren satışa sunulacak. Markanın en lüks modeli haline gelen otomobil, sıradışı tasarımıyla öne çıkıyor. DS5’te 1.6 litrelik benzinli ve dizel motor seçenekleri bulunuyor. 112 beygir gücündeki dizel motor 100 km’deki ortalama 4.4 litre yakıt tüketimi ile öne çıkarken, benzinli motordan 155 beygir güç elde ediliyor. Baylas, yılda 350-400 adet DS5 satmayı hedefliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here